5 mýtov o cvičení, ktorým možno veríte i vy

Mýtov, poloprávd či zle pochopených faktov o cvičení existuje mnoho. Niektoré sú už prekonané, no veľa z nich ešte medzi ľuďmi, ktorí sa až natoľko danou problematikou nezaoberajú, stále koluje. Ktorým mýtom možno veríte aj vy?

1. Posilňovanie je len pre mužov

Pod pojmom posilňovanie si stále mnoho ľudí prestavuje svalnatých kulturistov, ktorí 
v posilňovni funia pod váhou ťažkých činiek. Silový tréning však môže vyzerať aj úplne inak a je vhodný, dokonca priam žiaduci aj pre nežné pohlavie. Ženy sa ho často stránia, lebo sa boja, že namiesto chudnutia priberú a budú „veľké“. Skrátka sa boja rastu svalov. Silový tréning však svaly krásne spevní a vyrysuje. Svaly navyše prispievajú k tomu, aby telo rýchlejšie spaľovalo tuk. Posilňovanie by teda malo byť súčasťou každého tréningového plánu bez rozdielu pohlaví. Silovo cvičiť sa dá aj bez činiek, len s hmotnosťou svojho tela, prípadne s rôznymi pomôckami (expandéry, záťaže na telo, závesné posilňovacie systémy atď.).

2. Na chudnutie je najlepšie kardio

Tento bod úzko súvisí s bodom číslo 1. Kým silovým tréningom budujete svaly, kardio aktivity posilňujú srdce a pľúca, budujú kondíciu a vytrvalosť a, samozrejme, prispievajú aj k chudnutiu. Neplatí však zásada, že čím viac kardia, tým viac schudnete. Kardio treba vykonávať v primeranej miere a kombinovať ho so silovým tréningom, prípadne staviť na tréning vo vysokej intenzite, ktorý naštartuje chudnutie omnoho lepšie.

3. Nemôžem cvičiť nalačno, lebo nebudem vládať

Na cvičenie potrebujete energiu. To je viac než jasné. A tú telo čerpá najmä z potravy. Preto si mnohí myslia, že ak sa pred tréningom nenajedia, negatívne to ovplyvní ich výkon. Opak je však pravdou. Prirodzene, závisí to aj od typu a dĺžky pohybovej aktivity. Na dvojhodinový beh by sme vás hladných neposlali, ak však cvičíte napríklad ráno a váš tréning nemá viac ako 60 minút, je cvičenie nalačno ideálne. Váš výkon sa zlepší. Telo totiž nemusí spracovávať prijatú potravu, a tak energiu, ktorú by inak vynakladalo na trávenie, máte k dispozícii. Okrem toho bude vaše telo rýchlejšie spaľovať. Telo v tomto prípade nemôže využiť ako zdroj energie cukor, preto je nútené využiť tuk, čím sa zrýchli odbúravanie podkožného tuku.

4. Keď cvičím, môžem jesť čokoľvek

Bolo by skvelé, keby fungovala takáto rovnica. Keby človek vedel, že po hodinovom behu si môže dopriať vyprážaný syr s hranolkami a námaha vynaložená pri behu anuluje výživový prehrešok. Bohužiaľ to tak nie je. V skutočnosti platí, že kto cvičí, mal by strave venovať zvýšenú pozornosť. Len tak sa totiž dostavia požadované výsledky. Telo vystavené fyzickej námahe má zvýšené požiadavky na príjem určitých živín (napr. bielkoviny). Tie mu pomáhajú jednak regenerovať, pričom správna či nesprávna životospráva sa skôr či neskôr prejaví aj na výkone.

5. Nemá význam cvičiť raz za týždeň

Každý pohyb je lepší ako žiaden pohyb. Samozrejme, že najlepšie je, ak máte možnosť cvičiť aspoň 3 – 4-krát týždenne a ideál je hýbať sa každý deň (aspoň vo forme prechádzky). Nie každý má však čas a chuť tráviť každý deň vo fitku. Sú aj takí, čo sa tam dostanú len raz týždenne, no aj takéto cvičenie má zmysel. V prvom rade si vytvárate návyk na pravidelný pohyb, ktorého frekvencia sa časom môže zvýšiť. Je väčšia pravdepodobnosť, že z jedného tréningu týždenne sa stanú dva, než ako že sa z nula tréningov týždenne stanú dva. Okrem toho si takouto formou aspoň raz týždenne nájdete čas pre seba, kedy vypnete hlavu a vyventilujete stres. Takže áno, aj jeden tréning týždenne má význam.

Tip: Do fitness centra sa vám rozhodne nechce?

Zriaďte si vlastné fitko či domácu posilňovňu. Pri súčasnej ponuke na trhu určite nebudete mať problém vybrať si stroje, trenažéry či pomôcky, ktoré perfektne zapadnú do vášho interiéru a umožnia vám skvelý tréning aj v domácom prostredí.
 

Zdroj: Insportline

Je článok užitočný?

76x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.



Súvisiace články