5 skvelých cvikov, ktoré vás rozhýbu na celý deň hneď ráno po prebudení

Hovorí sa, že ráno robí deň. To, ako do dňa vykročíte, môže ovplyvniť celý jeho priebeh. Pre mnohých je cvičenie to posledné, čo by sa im chcelo robiť hneď po prebudení. Ak s ním však začnete, ranné cvičenie sa môže stať príjemným rituálom, bez ktorého si začiatok dňa už ani nebudete vedieť predstaviť. Ranné cvičenie vás nabije pozitívnou energiou, naštartuje nielen váš metabolizmus a telo, ale aj mozog. Zlepší sa vaša schopnosť koncentrácie, krátkodobá pamäť a kognitívne funkcie. Prinášame vám 5 nenáročných cvikov, ktoré vás "nakopnú" do nového dňa.

1. Mačka

Dajte sa na podložku do pozície na štyroch. Dlane sú pod ramenami a kolená s bedrami v jednej línii. Zatlačte dlane do zeme. S nádychom zdvihnite bradu, otvorte hrudník a mierne prehnite chrbát. I keď je prehnutý, zatiahnite pupok dnu, aby ste chránili spodnú časť chrbta. S výdychom ho zaguľaťte, pritiahnite bradu k hrudníku, lopatky roztiahnite od seba. Opakujte 10 – 15-krát.

2. Úklony

Sadnite si do tureckého sedu. S nádychom vytiahnite obe ruky hore. Vydýchnite a ohnite sa do strany, pričom sa spodnou rukou opierate o zem. Druhú, vrchnú pažu vyťahujete hore, no zároveň aj do diaľky ponad hlavu. Opakujte 3 – 4-krát do každej strany. Pri každom opakovaní sa pokúste o väčší rozsah pohybu ako pri predchádzajúcom.

3. Balančná póza na jednej nohe

Postavte sa vzpriamene s nohami pri sebe. Zľahka pokrčte kolená a jedno koleno zdvihnite hore do výšky bedrového kĺbu. Chodidlo vytočte mierne do strany bez toho, aby ste vytočili boky. Stojná noha ostane mierne pokrčená a s chodidlom zatlačeným do zeme. S nádychom otvorte paže do upaženia s dlaňami otvorenými smerom hore. Zamerajte pohľad do jedného bodu, čo vám pomôže udržať rovnováhu. Pozíciu držte po dobu 5 – 6 dychov. Opakujte s druhou nohou.

4. Dole & hore sa pozerajúci pes (piaty Tibeťan)

Ľahnite si na podložku tvárou k zemi s vystretými nohami. Oprite sa o vystreté paže. Váha je na dlaniach a prstoch nôh. Spevnite sedacie svaly, aby ste mali v bezpečí bedrovú časť chrbtice. Zakloňte hlavu. S nádychom zdvihnite panvu zo zeme a ťahajte boky nahor až do pozície dole sa pozerajúceho psa (kedy telo tvorí obrátené písmeno V). Tlačte pritom bradu k hrudníku. S výdychom nechajte telo klesnúť do východiskovej pozície (hore sa pozerajúci pes), ale nepoložte panvu na zem. Spravte 7 – 10 opakovaní.

5. Pavúk

Zaujmite pozíciu dole sa pozerajúceho psa (telo tvorí obrátené písmeno V). Odtlačte sa od dlaní a pokrčte kolená, pričom zadok ťaháte do stropu. S nádychom sa vytiahnite na špičky (kolená ostávajú pokrčené), pozrite sa vpred a pravou nohou vykročte k pravej dlani. Položte pravú nohu z vonkajšej strany pravej dlane. Obe dlane tlačte do zeme, pravé koleno a kľúčnu kosť ťahajte vpred a ľavú pätu tlačte vzad tak, aby vaša ľavá noha bola čo najviac vystretá. Pomaly sa vráťte späť a nohy vymeňte. Spravte 6 – 8 opakovaní pre každú nohu.

 

Je článok užitočný?

62x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.Súvisiace články