AIRBIKE: Čo to je, ako na to a ako z neho vyťažiť čo najviac?

Možno sa naň pozriete a prvé, čo vám napadne, je: „Aha, ďalší rotoped!“ Airbike však rozhodne nie je len tuctové šliapadlo, ktoré nájdete i v tom najbežnejšom fitnescentre. Je to mimoriadne účinná „spaľovňa kalórií“, na ktorej posilňujete nohy i hornú polovicu tela súčasne a ktorá vás nikdy nenechá vydýchnuť. A vlastne je to tak trochu nová kategória cvičebného náradia.

Airbike je jedným z najväčších trendov v kardiocvičení za posledné roky. Vyzerá povedomý, no v skutočnosti vás zrejme poriadne prekvapí. Zatiaľ čo klasické rotopedy používajú na zvýšenie záťaže váhu zotrvačníka v kombinácii s odporovou brzdou, airbike využíva odpor vzduchu generovaného veľkým ventilátorom. Možno to vyzerá jednoducho, ale ľahké to rozhodne nie je. Napokon, aby to šlo ľahko, to je asi to posledné, čo chcete od svojho stroja na posilňovanie. 

Ako to vlastne funguje? 

Pri cvičení na airbiku je vašou úlohou pohybom nôh i paží roztočiť veľký ventilátor, ktorý zvyšuje odpor v závislosti od toho, ako rýchlo šliapete. Takže čím usilovnejšie na ňom cvičíte, tým väčší odpor cítite. Pravdepodobne budete mať po celý čas pocit vyčerpania a nedostatočného dychu, ale presne to je zmysel tohto cvičenia. Airbike vám totiž nikdy nedovolí zvoľniť, keďže jednoducho nie je možné dosiahnuť hornú hranicu jeho odporu. 
 
Je to teda ideálny nástroj na spaľovanie tukov a budovanie svalov, ktorý vás bude neustále tlačiť mimo vašej komfortnej zóny. A o to predsa pri cvičení ide. A navyše, váš hrudník, chrbát, paže, brušné a šikmé svaly pri cvičení na airbiku dostávajú zabrať hneď dvakrát, a to vtedy, keď agresívne šliapete a súčasne ťaháte za držadlá, aby ste získali väčšiu rýchlosť. Na airbiku nestrácate čas tým, že by ste ho museli dostať do tempa alebo preraďovať na iný rýchlostný stupeň. Jeho potenciál v spaľovaní kalórií je navyše neobmedzený aj tým, že nie je možné dosiahnuť taký výkon, proti ktorému by stroj nebol schopný vyvinúť odpor. 

Typy airbikov na porovnanie 

inSPORTline Airbike Basic

Ide o základný ventilátorový rotoped na domáce použitie. Jeho maximálna nosnosť je 110 kilogramov a je vybavený jednoduchým ovládacím panelom s displejom, ktorý zobrazuje čas, spálené kalórie, prekonanú vzdialenosť a celkovú vzdialenosť (odometer).   

inSPORTline Airbike Lite

Ak to s airbikom myslíte naozaj vážne, toto je to najlepšie zariadenie vhodné na domáce cvičenie. Lopatky ventilátora sú širšie než v prípade modelu Basic, jeho nosnosť je však nižšia a celá konštrukcia jednoduchšia než vo verzii Pro a Beast. Ponúka intervalové tréningy, avšak bez možnosti nastavenia cieľového tepu.

inSPORTline Airbike Pro

Ventilátorový rotoped strednej kategórie je ideálnym spoločníkom do menších fitnescentier. Jeho robustný rám unesie až 160-kilového cvičenca a jeho srdcom je ovládací panel, ktorý obsahuje sedem prednastavených programov. Môžete zadať i požadovanú tepovú frekvenciu a stroj vám sám povie, ako rýchlo máte šliapať.

inSPORTline Airbike Beast

Verný svojmu menu – tento prístroj je skutočným monštrom medzi ventilátorovými rotopedmi. Ide o v každom zmysle profesionálne zariadenie, ktoré sa vyznačuje veľmi kvalitným vyhotovením, pevným rámom a ovládacím panelom s prednastavenými intervalovými programami. Tie sú zamerané na vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT), ktorý je efektívnou cestou k zníženiu hmotnosti a podporeniu kardiovaskulárneho systému. 

Využitie 

Airbike je, samozrejme, možné využiť i počas dlhodobejších záťažových tréningov, ale oblasťou, v ktorej skutočne exceluje, sú krátke cvičebné intervaly, pri ktorých zo seba vydáte všetko naraz. Dobré sú preň napríklad 40-sekundové úseky, keď sa snažíte šliapať ako o život a súčasne všetkou silou paží pohybujete držadlami. Ako už bolo povedané, čím viac zaberáte, tým väčší odpor kladie – to znamená, že súčasne spaľujete tuky aj budujete svalovú hmotu. Cvičenie s airbikom má však ešte jeden veľmi príjemný efekt. Tým, ako sa ventilátor pri cvičení roztáča, vytvára prúd vzduchu, ktorý vás zároveň ochladzuje. To oceníte predovšetkým pri cvičení počas horúcich letných dní.

Najväčšie výhody cvičenia na airbiku sú: 

Low-impact (beznárazové) cvičenie – s airbikom súčasne posilňujete ruky i nohy, čo napomáha spaľovaniu kalórií. A to všetko bez zbytočného zaťažovania kĺbov.
Nekonečná intenzita a odpor – na rozdiel od iných typov rotopedov poskytuje airbike výhodu neobmedzeného odporu vetra pre prispôsobenie každej fáze tréningu.

ZDRAVOTNÝ TIP:
Airbike je skvelou alternatívou pre tých, ktorí nie sú schopní robiť iné formy kardiotréningu, ako je napríklad beh na bežeckom páse. Ak máte, dajme tomu, vyvrtnutý členok alebo trpíte skráteným flexorom bedrového kĺbu, airbike je dobrou voľbou na bezpečné cvičenie. Zároveň je to skvelý nástroj na rehabilitáciu, pretože poskytuje bezpečný pohyb bez dopadu a nárazu. Rovnako umožňuje, aby sa oblasť poranenia pohybovala a prekrvovala, čo napomáha zotaveniu. 

Je článok užitočný?

46x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články