Aké sú zdravotné benefity koreňovej zeleniny?

Zelenina patrí k najlepším zdrojom sacharidov a mala by tvoriť základ jedálnička. Obsahuje cenné živiny, vitamíny a minerálne látky. Koreňová zelenina, ktorá patrí medzi tradičné a najstaršie druhy na našom území, nie je výnimkou. Je výborná na polievky, pečená ako príloha, surová do šalátov a dokonca sa používa aj ako prísada do koláčov. Ako a čím nám prospieva?

Bohatá na beta-karotény

Mrkva je známa najmä obsahom beta-karoténov, pričom platí, že čím má tmavšiu farbu, tým viac beta-karoténu obsahuje. Ten je lepšie stráviteľný po tepelnej úprave a jeho vstrebateľnosti napomáhajú aj tuky. Z beta-karoténu si naše telo vyrába vitamín A v množstve, aké aktuálne potrebuje. Jeho dostatok je potrebný najmä pre dobrý zrak (preto sa hovorí, že mrkva je dobrá na oči) a peknú a zdravú pokožku. Okrem beta-karoténu je mrkva  zdrojom vitamínu C, vitamínov B-komplexu, draslíka, vápnika, horčíka, železa a ďalších karotenoidov (luteín a lykopén). Vláknina obsiahnutá v mrkve zasa napomáha dobrému tráveniu a zlepšuje peristaltiku čriev. Ideálne je kupovať mrkvu aj s vňaťou, ktorá by nemala byť zvädnutá. 
 

Cenný nielen pre železo

Zeler je koreňová zelenina, ktorú nie každý obľubuje kvôli jeho špecifickej a unikátnej chuti. Tú spôsobujú obsiahnuté éterické oleje, ktoré rastlinu chránia pred baktériami a plesňami.  Zároveň im však môže vďačiť za väčšinu prospešných vlastností. Obsahuje provitamín A, vitamíny B-komplexu, vitamín E a vitamín K, ktorý naše telo potrebuje pre správnu zrážanlivosť krvi. Z minerálnych látok je bohatý predovšetkým na draslík, horčík a železo. Práve kvôli obsahu železa sa odporúča pri chudokrvnosti či ženám počas šestonedelia a pri silnej menštruácii. Za zmienku stojí aj obsah pektínu, ktorý okrem iného znižuje hladinu cholesterolu. Zeler má diuretické účinky, pomáha správnemu fungovaniu obličiek a pri zmenšovaní opuchov či regulovaní hladiny kyseliny močovej. Preto sa odporúča pri dne, ale aj pri artritíde, migrénach a psoriáze.

Antioxidant s vysokým obsahom vitamínu C

Petržlen pozitívne vplýva na trávenie, pomáha proti nafukovaniu a neutralizuje zápach z úst. Má tiež status antioxidantu a pýši sa vysokým obsahom vitamínu C. Pomáha z tela odvádzať prebytočnú vodu, a tým pôsobí proti opuchom, pomáha pri chorobách obličiek a močového mechúra. Je tiež vynikajúcim zdrojom draslíka. Ženám sa odporúča pri menštruačných bolestiach. Pri kúpe petržlenu uprednostnite hladké, pevné a stredne veľké kúsky. Vyhýbajte sa príliš veľkým, drevnatým alebo mäkkým kúskom, ktoré nebudú chutiť sviežo.

Nabitá vlákninou

Červená repa, resp. cvikla, má antioxidačné účinky, znižuje krvný tlak, pôsobí protizápalovo a močopudne. Obsahuje pomerne veľké množstvo minerálov, napríklad draslík, vápnik a horčík. Je preto vhodná pri dne, kedy telo trpí zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi. Je taktiež bohatá na železo, a tak je odporúčaná ľuďom, ktorých trápi anémia. Spomenúť treba aj betanín, farbivo zodpovedné za výraznú farbu cvikly, ktoré znižuje úroveň homocysteínu. Jeho vysoká hladina škodí cievam a srdcu a podporuje aj vznik obezity. Toto rastlinné farbivo teda zlepšuje pružnosť a pevnosť ciev a žíl.

Cvikla je s minimálnym obsahom tuku a nízkou kalorickou hodnotou tiež priateľkou štíhlej línie. Obsahuje významné množstvo vlákniny, ktorá pomáha pri chudnutí, znižuje hladinu cholesterolu a uľahčuje prácu črevám. Cviklová šťava je životobudič, ktorý okrem iného podporí tvorbu žalúdočných štiav. Vhodné je riediť ju vodou a nepiť ju naraz vo veľkých množstvách (viac ako 100 ml neriedenej šťavy), aby sa predišlo tráviacim problémom. Cviklu možno konzumovať aj surovú, ochutenú olejom a citrónom, no varená je lepšie stráviteľná.
 

Je článok užitočný?

8x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.



Súvisiace články