Aké účinky má bežecký pás na vaše zdravie?

Pravidelný pohyb, ako napríklad beh, má bezpochyby pozitívny vplyv na fyzické aj psychické zdravie. Znižuje riziko rozličných ochorení, akými sú obezita, diabetes 2. typu, vysoký krvný tlak, choroby srdca, osteoporóza a mnoho iných. Ľudia, ktorí športujú, sa vo všeobecnosti vyznačujú lepšou psychickou odolnosťou, ľahšie zvládajú problémy a sú vytrvalejší. Okrem toho beh taktiež posilňuje imunitu a pomáha pri redukcii telesného tuku.

Prečo behať na páse?

Beh na páse je skvelou voľbou najmä počas zimných mesiacov. Ak patríte k bežcom, ktorí nechcú stratiť svoju bežeckú kondíciu, no v zimnom období vás to von neláka, stavte na bežecký pás. Už viac nebudete musieť riešiť, či je vonku zima, tma, dážď, vietor alebo sneh. Na páse môžete behať kedykoľvek a navyše v pohodlí svojho domova. Alergici zasa využijú možnosť behať v interiéri na jar či v lete, kedy je pre nich náročné alebo nemožné behať vonku kvôli peľovej sezóne.


Beh na páse vám môže pomôcť pri chudnutí a budovaní či udržiavaní kondície. Môžete na ňom zlepšovať svoju výdrž, rýchlosť aj silu. Navyše šetrí vaše kĺby, keďže väčšina bežeckých pásov má odpružený povrch, ktorý tlmí nárazy. Čím pružnejšia je plocha pásu, tým šetrnejší je k vašim kĺbom. To ocenia najmä starší ľudia, ľudia s nadváhou a takí, ktorých trápia problémy s kĺbmi či kolenami. Behom na páse posilňujete sedacie svaly, lýtka, kvadricepsy a hamstringy, ale aj stred tela. Okrem svalov posilňujete i srdce a cievy, čo má za následok aj zlepšenie krvného obehu.

Pri behaní na páse inCondi môžete jednoducho sledovať svoju tepovú frekvenciu, rýchlosť alebo počet zabehnutých kilometrov a spálených kalórií. To využijú najmä tí, ktorých motivuje okamžitá spätná väzba, či potrebujú kontrolovať svoje tempo.

Vyberte si ten správny bežecký pás pre vás

Každý má iný cieľ, či už bežecký (napr. zabehnúť svoj prvý maratón), alebo všeobecnejší (schudnúť, zlepšiť kondíciu) a tiež inú „štartovaciu úroveň“. Preto je možné, že budete potrebovať iný druh bežeckého pásu v porovnaní s vaším skúsenejším kolegom. Dôležitým parametrom je nosnosť bežeckého pásu. Tá by mala byť o čosi vyššia ako je vaša hmotnosť. Ak vážite napríklad 80 kg, kúpte si pás s nosnosťou 110 kg. Zvážiť treba tiež to, ako často a na aké tréningy budete pás využívať. Čím vyššia je frekvencia a intenzita vašich tréningov, tým kvalitnejší a výkonnejší pás budete potrebovať. Ak trénujete každý deň a vaše tréningy sú intenzívne, zvoľte pás s výkonom 2-4 HP a so širšou bežeckou plochou. Na pomalšie a menej časté behy postačí pás s výkonom 1-2 HP a užšia bežecká plocha.

Ak si potrebujete strážiť tepovú frekvenciu, zvoľte bežecký pás, ktorého súčasťou je aj hrudný pás. Tepová frekvencia je potrebným ukazovateľom v prípade, že chcete schudnúť či pracujete na zlepšení svojej výkonnosti. Na páse si zvolíte požadovanú tepovú frekvenciu a ten bude reagovať úpravou rýchlosti behu, poprípade sklonom bežeckej plochy na základe nameranej hodnoty.

Meňte nastavenia

Komplexný bežecký tréning nie je len o behaní ako takom. Ideálne je striedať vytrvalostné tréningy s intervalovými. Nebehať len po rovinke, ale aj do kopca a zaraďovať do tréningu i tempové behy. Toto všetko si môžete na páse nastaviť. Vopred si nastavíte záťaž, sklon a rýchlosť vzhľadom na váš cieľ či zameranie tréningu. Počas neho sa môžete sústrediť už len na svoj výkon. Väčšina bežeckých pásov ponúka niekoľko prednastavených programov a tiež možnosť navoliť si programy podľa svojich potrieb. Pás možno využiť aj na iné aktivity, ako je napríklad chôdza do kopca, rýchla chôdza alebo na zahriatie pred silovým tréningom. Na chôdzu však nie sú vhodné všetky bežecké pásy a preto je potrebné ich vyselektovať podľa zamerania.

Je článok užitočný?

8x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.Súvisiace články