Ako sa podieľame na starnutí organizmu

Starnutie je nevyhnutný a nezvratný proces, ktorým denne prechádza každý z nás. Niekedy si však nevedome podkopávame nohy a ideme mu naproti rýchlejšie, než je nutné. Čo (ne)robiť, aby sme svoje telo udržali v dobrej kondícii čo najdlhšie?

Na tom, ako náš organizmus funguje a ako mlado a zdravo vyzeráme, sa nemalou mierou podieľajú naše každodenné návyky. Mnohé z nich máme nesprávne nastavené, čo ovplyvňuje viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Sami sa tak podieľame na tom, že mnohé príznaky starnutia sa na našom tele prejavujú skôr, ako je nevyhnutné. Niekoľko príkladov toho, čo často podceňujeme a čím si pridávame roky, si uvedieme nižšie.

Nedostatok antioxidantov v strave

Čo sa týka opisu jednej zo základných príčin starnutia, v stručnosti by sme si vystačili s dvomi slovami – voľné radikály. Ide o toxické častice, ktoré sa okrem iného podieľajú práve na procese fyziologického starnutia. Našťastie však existuje protiváha v podobe antioxidantov, ktoré ich vznik dokážu potlačiť a ktoré nám môžu pomôcť proces starnutia spomaliť. Hoci si časť antioxidantov naše telo dokáže syntetizovať v pečeni samo, je dôležité prijímať ich vo zvýšenom množstve i prostredníctvom stravy. Medzi antioxidanty patria okrem stoviek iných napríklad vitamín C, zinok alebo selén. V bohatej miere sa nachádzajú predovšetkým v rastlinných zdrojoch, konkrétne v ovocí a zelenine. 

Aby sme zo stravy urobili svojho priateľa, musíme dbať na pestrý jedálniček a vyhýbať sa výživovým extrémom, krátkodobým nárazovým obmedzeniam a neopodstatnenej eliminácii esenciálnych živín (to je typické napríklad pre večne dietujúcich ľudí). Telo potrebuje palivo a našou úlohou je dodávať mu ho v správnom množstve a správnej kvalite.
 
Zdroj: Brooke Lark/Unsplash

Vedeli ste, že?
Za mnohé prejavy starnutia môže známa bielkovina kolagén. Presnejšie povedané, jej nedostatok. Telo s pribúdajúcimi rokmi totiž znižuje jej produkciu, čo má za následok oslabovanie svalstva, šliach, kĺbov a kostí, ochabovanie pokožky atď. Ani v prípade tejto základnej stavebnej hmoty spojovacích tkanív nie sme úplne nevinne v tom, či jej máme dostatok alebo nie. Okrem prirodzeného úbytku sa o kolagén môžeme oberať napríklad fajčením, nadmerným vystavovaním sa slnečnému žiareniu a, samozrejme, stravou chudobnou na živiny. Extra dôležitú rolu pri tom hrá vitamín C, ktorý je dôležitý pre syntézu kolagénu v tele. Kolagén je možné dopĺňať do organizmu v podobe živočíšnych produktov (napríklad vývar z kostí), v rastlinnej strave sa nenachádza.

Zanedbávanie fyzickej aktivity

Fyzická aktivita a intenzívne športovanie predstavujú pre náš organizmus v istom zmysle určitú formu stresu. To nie je nutne negatívny jav, pretože ide o stres, ktorý v konečnom dôsledku navýši schopnosť organizmu reagovať na náročnejšie situácie. Počas fyzickej aktivity sa obnovujú mitochondrie vo svaloch, čo na krátkodobej i dlhodobej báze pôsobí pozitívne v boji proti predčasnému starnutiu. Pravidelná športová aktivita prispieva aj k lepšiemu prietoku krvi, priaznivo pôsobí na činnosť mozgu a pamäť a pomáha v boji so psychickou nepohodou. Tí z nás, ktorí sa prirodzenému pohybu a športu vyhýbajú, bohužiaľ podávajú pomocnú ruku nielen rôznym zdravotným komplikáciám prameniacim z nedostatku pohybu, ale navyše znižujú schopnosť tela byť aktívnym, vitálnym a sebestačným do vysokého veku.
 

Nekvalitný spánok

Mnohí z nás chodia spať neskoro, vstávajú skoro a vo svojom spánkovom režime majú veľkú nepravidelnosť. Keď k tomu pripočítame aj fakt, že dlho do noci pozeráme do monitora počítača, vybavujeme správy, sledujeme televíziu a okrem toho ideme spať vystresovaní, netreba dvakrát pripomínať, že si koledujeme o problém. Spánok je úplne zásadný nielen pre hormonálnu rovnováhu, ktorá je predpokladom spokojného a zdravého života, ale i pre potrebu poskytnúť telu zaslúženú regeneráciu. Mali by sme cieliť na zhruba sedem až osem hodín denne, eliminovať všetky rušivé vplyvy ako elektronika a svetlo a vytvárať zdravé podmienky na spánok. K tým sa radí napríklad pravidelné vetranie miestnosti, teplota nie vyššia ako 19 °C alebo vhodný matrac. Kvalitným spánkom bránime svojmu organizmu, aby sa predčasne opotreboval, a staráme sa o jeho bezchybné fungovanie v každodennom živote.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články