Ako sa starať o fitnes náradie, aby vám vydržalo čo najdlhšie

Ak ste majiteľmi vlastného cvičebného vybavenia, je dôležité mať na pamäti, že o cvičebné náradie je nutné sa starať a venovať mu občasnú starostlivosť. Čím lepšie s ním budete zaobchádzať, tým dlhšie vám bude slúžiť a súčasne budete mať istotu, že vám nehrozí úraz v dôsledku prípadného zrútenia či rozpadnutia cvičebného stroja. Poradíme vám, ako na to.

Slnko nie

Začneme tým, že je veľmi dôležité, kam si svoje cvičebné náradie postavíte. Mnoho cvičebných strojov totiž obsahuje materiály ako latex, vinyl alebo iné umelé hmoty citlivé na UV žiarenie, a preto by ste ich rozhodne nemali nechávať stáť na priamom slnku. Poťahy sedadiel cvičebných strojov a ďalšie časti sa na priamom slnečnom svetle rýchlejšie opotrebujú. Buď ich teda dajte ďalej od okien, alebo ak je to možné, okná nechávajte zatienené. A ak ide o menšie cvičebné pomôcky, ako napríklad odporové pásy, vinylové závažia a ďalšie malé náčinie, najlepšie urobíte, ak ich budete schovávať v nepriehľadnej škatuli či v skrini.

Ani zima, ani horúčava

Ďalším dôležitým pravidlom, ktoré sa na prvý pohľad možno zdá samozrejmé, ale v skutočnosti sa ním nie každý riadi, je, že svoje cvičebné náradie by ste za každú cenu mali chrániť pred veľkými teplotnými šokmi. Pôsobením tepla a chladu sa totiž všetky materiály, ako je známe, rozťahujú a zmršťujú a vaše cvičebné náradie, pochopiteľne, nie je výnimkou. Vinou toho potom môžu začať povoľovať pevné spoje a celé náradie sa stane chatrnejším a menej stabilným. Preto náradie, ktoré práve nepotrebujete, rozhodne neukladajte napríklad cez zimu do garáže alebo kôlne, ktoré nie sú tepelne izolované. Je určite vhodnejšie dať ho do miestnosti s regulovanou teplotou, ktorá sa príliš nelíši od teploty vo vašej „telocvični“.

Bežecký pás inSPORTline FlatRun. Zdroj: Insportline

Mydlo + latex = problém

Každú cvičebnú pomôcku treba raz za čas očistiť. No používajte na to vždy len tie čistiace prostriedky, ktoré sú odporúčané pre materiál, z ktorého je náradie či náčinie vyrobené. Napríklad už spomenutý latex, z ktorého sú vyrobené trebárs niektoré podložky na jogu, nie je chúlostivý len na slnko, ale aj na mydlo, ktoré ho priamo rozkladá. Namiesto mydlovej vody v tomto prípade siahnite po nejakom ekologickejšom riešení, napríklad po čistiacej utierke na rastlinnej báze. Skvele funguje aj obyčajná špongia s trochou octovej vody. S čistením latexových materiálov to však radšej nepreháňajte, a ak na pomôckach na cvičenie nie sú viditeľné nečistoty, používajte na umývanie len čistú vodu. Inak úplne postačí očistiť ich približne raz týždenne, a to i pri každodennom používaní. Ak si s nimi zacvičíte len sem-tam, úplne bude stačiť očistiť ich iba jedenkrát za mesiac. 

Ach, ten prach

Rovnako ako iné zariadenia s pohyblivými časťami, ako sú rôzne kladky či ložiská, aj cvičebné náradie je veľmi chúlostivé na prach. Ak teda nemáte inú možnosť, než mať posilňovňu v suchom a prašnom prostredí, zároveň nemáte inú možnosť, ako so železnou pravidelnosťou siahať po vysávači, ktorým prípadný prach zo všetkých škár a medzier vysajete. Inak sa môže dostať nielen do pohyblivých častí a pásov, ale aj do elektroniky a verte, že to naozaj nechcete. Elektronické ovládacie prvky (panely, dotykové displeje) potom môžete raz za mesiac vyčistiť bavlnenými tampónmi napustenými alkoholom a nezabudnite ani približne raz mesačne odpojiť všetky elektronické kontakty a zotrieť prach aj z ich konektorov. Len sa predtým rozhodne uistite, či ste zariadenie vytiahli z elektriny, aby nedošlo k prípadnému skratu, a znovu ich zapojte, až keď budete mať istotu, že všetky konektory sú dokonale suché.  

Nemláťte s tým

… desať, jedenásť, dvanásť! A bum! Mnoho ľudí s veľkým vypätím dokončí svoj súbor cvikov a hneď potom s náčiním švihnú o zem, akoby ich pálilo v rukách. Jasné, silový tréning je skvelá vec a chápeme, že pri cvičení s veľkými váhami sa ich človek po docvičení hneď rád zbaví. No mali by ste vedieť, že s každým tvrdým pádom a nárazom sa vaše cvičebné náčinie trošičku zničí. Otrasy totiž v materiáli spôsobujú mikrofraktúry, ktoré náčiniu kúsok po kúsku uberajú na pevnosti. Radšej urobte o jeden cvik menej, ale náčinie po cvičení vždy jemne položte na podlahu alebo stojan, ktorý je na to určený. Platí to hlavne pre domáce vybavenie, ako sú závažia činiek vyplnené cementom, pri ktorých hrozí rozsypanie. Ak ste však z posilňovne zvyknutí na odhadzovanie činiek, rozhodne zvoľte profesionálnejšie kovové závažia s robustným gumovým okrajom.
 

Súprava činiek inSPORTline Pumpstar 2 – 20 kg. Zdroj: Insportline

Baktérie nechceme

Tým najzrejmejším dôvodom, prečo by ste z času na čas mali svoje vybavenie na cvičenie vyčistiť, sú bakteriálne a hygienické problémy. Podľa zrealizovaných štúdií sa na rotopede nahromadí až 70x viac baktérií než na vodovodnom kohútiku a na činkách nájdete až 300x viac baktérií ako na verejných toaletách

Je to tým, že spotené, vlhké a teplé prostredie telocvične funguje doslova ako termálne kúpele pre baktérie, ako sú E. coli, stafylokok a streptokok. Tie môžu spôsobiť zápal pľúc, meningitídu, vyrážky a infekcie uší, očí a dýchacích ciest. A aj keď ste jediná osoba, ktorá používa vašu domácu posilňovňu, ktorú zaplavujete svojím vlastným potom, môžu sa na vašom zariadení zhromažďovať a rozmnožovať baktérie, ktoré ste si tam priniesli z okolitého sveta. Preto si rozhodne zaobstarajte antibakteriálny prípravok na čistenie cvičebného náradia a náčinia a aspoň raz za štrnásť dní ním svoje cvičebné vybavenie ošetrite. Váš imunitný systém vám isto poďakuje.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články