Ako schudnúť po pôrode?

Počas tehotenstva každá žena priberie, a to bez ohľadu na to, ako sa stravovala, či sa hýbala alebo nie. Je to prirodzené. Rozdiel je však v tom, ako sa jednotlivé ženy s nadobudnutými kilami vysporiadajú po pôrode. Jedna je v pôvodnej predpôrodnej forme po pár mesiacoch bez značnej námahy, druhá bojuje s kilami navyše aj niekoľko rokov a neúspešne. Ako schudnúť po pôrode, keď je času menej a povinností viac?

V prvom rade si vyhraďte čas pre seba. Mnoho žien si v záplave povinností ani neuvedomuje, že sú „v jednom kole“. Alebo si to aj uvedomujú, ale nevedia, ako z toho kolobehu von. Starostlivosť o dieťa (alebo deti) a domácnosť sa podpisuje pod to, že na seba im akosi čas neostáva. Každá mamička však čas pre seba potrebuje. A nielen čas na cvičenie, ale aj na iné aktivity, pri ktorých vypne, zresetuje sa a, ako sa vraví, dobije baterky. Dohodnite si s mužom, staršími deťmi či starými rodičmi určité dni a časy, kedy sa budú musieť zaobísť bez vás. Aj psychológovia často zdôrazňujú, že ak nie je spokojná a (aj psychicky) odpočinutá mama, nebude spokojný ani zvyšok rodiny. A stres veru nie je priateľom štíhlej línie.

Čo jesť a čomu dať stop

Zdravá a vyvážená strava je pri chudnutí alfou a omegou. Navyše, čím lepšie sa budete stravovať, tým lepšie sa budete cítiť a budete mať viac energie. A tej veru čerstvé mamičky, vstávajúce v noci aj niekoľkokrát k dieťatku, nemajú na rozdávanie. Okrem toho, že zdravý jedálniček prospeje vám, prospeje aj celej rodine. Deťom pôjdete príkladom, a tým im dáte dobrý základ do života. Nejde tu však o žiadne diéty, ale nutrične bohatú a vyváženú stravu. Postavte základ jedálnička na zelenine, ovocí, celozrnných obilninách, strukovinách. Nezabudnite na kvalitné živočíšne bielkoviny (vajíčka, jogurty, syry, hovädzie a kuracie mäso) a zdravé tuky z orechov či avokáda. Zabudnite ale na polotovary, tučné a smažené jedlá, presladené limonády, keksíky a tyčinky. Tie vášmu telu okrem množstva prázdnych kalórii nedodajú nič iné.


A ešte jedna cenná rada – nedojedajte bezmyšlienkovito po deťoch. Túto chybu robí veľa mamičiek a potom sa čudujú, že nechudnú, aj keď „nič také nejedia“. Deti často svoju porciu nezjedia celú a je samozrejmé, že jedlo nechcete vyhadzovať. No ak si dáte tam tri piškótky, tu kúsok banánu a trocha džúsiku a k tomu ešte dojete po svojom aj dcérkin obed, prijmete navyše mnoho zbytočných kalórií. Zbytočných preto, že takéto dojedanie nie je plnohodnotným jedlom, ktoré vás zasýti. Aby jedlo nekončilo v koši, môžete ho, samozrejme, skonzumovať, ale robte to vedome a premyslene. Ostala vám raňajková kaša po dieťatku? Pridajte k nej hrsť orechov alebo ovocia a máte plnohodnotnú desiatu.

Pohybom ku kondičke

Pri téme chudnutia sa, pochopiteľne, dostávame aj k pohybu. Toho si môžete v podobe prechádzok s kočíkom dopriať dostatok už od prvých dní či týždňov po pôrode. Postupne je možné začať aj cielene cvičiť. Prvým krokom môže byť tréning doma. Existuje mnoho cvičebných programov, ktoré si zakúpite online a cvičíte vo svojej obývačke, vtedy, kedy vám to vyhovuje.
 

Vhodné, ba priam žiaduce, sú tzv. Kegelove cviky, ktoré posilňujú svaly panvového dna. Práve tie sú po pôrode oslabené, čo vedie k mnohým komplikáciám, ku ktorým patrí aj inkontinencia. Diastáza je ďalším problémom čerstvých mamičiek. A to aj niekoľko mesiacov či dokonca rokov po pôrode. Pri diastáze dochádza k poškodeniu väziva spájajúceho pravú a ľavú stranu priameho brušného svalu. V dôsledku toho sa oddelí pravá strana od ľavej a vzniká medzera. Odstávajúce bruško je len estetickým problémom, avšak bolesti krížov a chrbta, ako aj oslabenie panvového dna sú už problémy závažnejšie. Chybou je vrhnúť sa v tomto stave na posilňovanie priamych brušných svalov, ktoré môže stav ešte zhoršiť. To ale zväčša ženy nevedia a s cieľom schudnúť z brucha automaticky robia sklápačky a „brušáky“. Vhodnejšie je začať s posilňovaním vnútorných svalov, panvového dna a priečnych a šikmých brušných svalov. Na škodu nebude ani zveriť sa do rúk fyzioterapeuta, ktorý jednak pomôže diastázu diagnostikovať, a tiež vám poradí, ako cvičiť.


Ak ste už v dobrej kondícii, môžete začať aj s HIIT tréningom, ktorý nezaberie veľa času  (stačí aj 30 minút intenzívneho cvičenia) a je veľmi účinný. Prípadne zapojte do cvičenia doma aj dieťatko alebo si zacvičte v parku s kočíkom. Ak sa vám samej nechce, vyskúšajte Strollering – skupinové cvičenie pre mamičky s deťmi a kočíkom.

Tip na záver: Čo by sa vám mohlo zísť pri domácom posilňovaní?

Je článok užitočný?

0x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.Súvisiace články