Ako spoznáte, že vám chýba vitamín C? A ako tomu zabrániť?

Ľudia sa musia spoliehať na jeho doplnenie zo stravy či výživových preparátov, zatiaľ čo väčšina živých organizmov si ho dokáže vyrobiť sama. Reč je o známom antioxidante, vitamíne C. Kyselina L-askorbová, ako sa tiež nazýva, je však viac ako len ochrancom buniek pred oxidačným stresom. Prečo je pre ľudský organizmus vitamínovou drogou? Čo sa stane, ak telo nedostane potrebnú dávku?

Jeho konzumácia je dôležitá!

Zdravie a vitamín C sú partnermi na celý život. Nedostatok céčka totiž v menšej, ale aj výraznej miere dokáže ovplyvniť ich vzťah, a to v negatívnom zmysle. Zníži sa obranyschopnosť organizmu, zvýši pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych chorôb, dôjde k poruchám viacerých metabolických procesov, u detí môže vzniknúť porucha tvorby kostí, objaví sa anémia. Našťastie, zvyčajne ide o krátkodobú záležitosť. Čo robiť, aby nemala dlhodobé trvanie? Ako zabrániť céčkovej hypovitaminóze?

Strava. Jednoduchá a jednoznačná odpoveď. Treba ju však bližšie špecifikovať. Nestačí jesť hocičo, treba sa zamerať na potraviny, ktoré sú bohaté na askorbát. Ten sa nachádza prevažne v ovocí a zelenine, čiže v surovinách, ktoré by mali byť bežnou súčasťou nášho jedálnička. No nie vždy je ich príjem pravidelný a práve vtedy môže dôjsť k úbytku jeho hladiny. Aj preto sú čoraz vítanejšou formou jej zvyšovania práve výživové suplementy.
 

Na čo slúži vitamín C?

  • Je nevyhnutný pri syntéze kolagénu, dopamínu, karnitínu, steroidných hormónov v obličkách a niektorých neurotransmiterov. Pomáha regenerovať vitamín E, radikály kyseliny močovej – bez jeho prítomnosti je narušený vznik a správne fungovanie uvedených látok.
  • Zabraňuje zaťaženiu organizmu ťažkými kovmi, zúčastňuje sa metabolizmu medi, železa, žlčových kyselín, kyseliny listovej a niektorých aminokyselín – prispieva k optimálnemu priebehu biochemických procesov v tele.
  • Stimuluje biele krvinky, vďaka čomu dochádza k poklesu baktérií a vylučovaniu protilátok. Podporuje syntézu látok so silnou antivírusovou aktivitou, tzv. interferónov – aj preto má dôležitú úlohu v rámci imunitného systému.

Aké sú najčastejšie príznaky jeho nedostatku?

Skorbut (u detí známy ako Mőllerov – Barlowov syndróm) je choroba, respektíve stav, ktorý vzniká pri vysokom a dlhodobom nedostatku vitamínu C. Je charakteristický stratou pružnosti ciev, krvácaním do kože, slizníc, kĺbov, pod okostnicu. Typické je krvácanie ďasien, bolesť svalov a kostí. Svojimi príznakmi pripomína i krivicu. Malé deti sú anemické, nepokojné, je narušené ich vyvíjanie. Ak u človeka príjem céčka klesne pod 10 mg denne, a to dlhodobo, po niekoľkých mesiacoch nastane smrť.

Dobrou správou je, že v súčasnosti sa hypovitaminóza objavuje v miernej forme a v krátkom čase sa dá zvrátiť kombináciou pestrej stravy a farmakologických prípravkov. V prípade, že predsa dôjde k poklesu vitamínu C, telo vás o tom informuje nasledovnými príznakmi:
  • únava, vyčerpanosť, nechuť do akýchkoľvek (aj inak obľúbených) aktivít = bez neho vám chýba energia, ste menej produktívni, pričom do rovnakého režimu sa pomaly dostáva aj váš metabolizmus,
  • pomalé hojenie rán, mdlá pokožka = má na svedomí aj suchú až šupinatú pleť, lámanie vlasov a nechtov. Je považovaný za vitamín krásy, pretože vplýva na tvorbu kolagénu, ktorý následne ovplyvňuje pevnosť a pružnosť kože, ako aj obnovovanie spojivového tkaniva v tele.
  • časté prechladnutie = odolnosť voči infekciám a vírusom bez neho klesá, organizmus sa im bráni oveľa ťažšie, pretože jeho optimálna hladina priamo súvisí s imunitou. Avšak, v tomto smere je skôr prevenciou a nástrojom na zmiernenie či skrátenie symptómov prechladnutia, nie liekom. 
  • nedostatok železa = aj keď anémia môže mať rôzne príčiny, je dôležité poznamenať, že vitamín C je potrebný na vstrebávanie železa a je kľúčovým faktorom pri tvorbe krvi. 

Vedeli ste, že...?
Na nedostatok vitamínu C zomierali už ľudia v praveku. Túto skutočnosť odhalili kostrové nálezy z doby kamennej a bronzovej. Aj neskôr sa objavili prípady, kedy dochádzalo k fraktúram kostí, vypadávaniu zubov, krvácaniu, hnisaniu kože, dokonca k jej rozpadu. Tieto zdravotné ťažkosti postihovali námorníkov a stroskotancov, ktorí mali veľký a dlhodobý nedostatok vitamínu C.

Známy je napríklad príbeh Jacquesa Cartiera. Vďaka tomu, že mu po zakotvení lode ukázal jeho indiánsky priateľ strom, ktorého kôra a ihličie obsahovali vitamín C, vyliečil z uvedených zdravotných problémov celú posádku. V tejto súvislosti sa hovorí aj o kapitánovi Jamesovi Cookovi, ktorý je, okrem iného, známy aj tým, že každý jeho námorník musel denne piť citrónovú šťavu. Preto sa britskí námorníci prezývali Limetky. 

Ako a akou formou pravidelne dopĺňať vitamín C?

Dôležitosť prevencie platí vždy. V tomto prípade obzvlášť u fajčiarov, tehotných žien, detí, športovo aktívnych osôb, ľudí s fyzicky náročnou prácou a seniorov. Vysoké emočné vypätie, stresové situácie a niektoré ochorenia sú ďalším dôvodom na kontrolu jeho optimálnej hladiny. Tá je v tomto prípade individuálna a je výsledkom správne zvolenej kombinácie potravín, prípadne riešením v podobe doplnkov stravy
 

Vedeli ste, že...?
Vitamín C bol celosvetovo prvýkrát izolovaný až v roku 1927, kedy sa o to zaslúžil Albert Szent-Györgyi, maďarský biochemik a fyziológ. Látku pomenoval kyselina hexuronická. Až o 4 roky neskôr sa zistilo, že ide o vitamín C. Kyselinu pôvodne izoloval z kôry nadobličiek hovädzieho dobytka, neskôr z papriky. Za svoje objavy získal Nobelovu cenu.

Odporúčaná denná dávka sa teda u jednotlivcov líši. Všeobecne platí, že deti do 3 rokov by mali prijať cca 50 mg, deti do 10 rokov približne 60 mg. Dospievajúci a dospelí potrebujú 70 – 100 mg, pričom táto hodnota sa mení vzhľadom na vyššie uvedené faktory. Čo sa potravín týka, jedálniček by mal obsahovať kapustu, kel, karfiol, papriku, paradajky, zemiaky, jablká, jahody, čierne ríbezle, šípky, kivi, rakytník, citrusové plody.

Pravdou je, že aj keď prítomnosť vitamínu C v uvedenom zozname nie je vôbec zanedbateľná, jeho každodenným prísunom v tejto podobe sa nemôže pochváliť každý. Alternatívou sú preto doplnky výživy. Existujú v rôznych formách, s rôznymi účinkami (v kombinácii s ďalšími zložkami ich môže byť viacero), s rýchlym alebo postupným uvoľňovaním.
 

TIP
Výživový doplnok vyberajte nielen podľa účinku, ale aj formy, ktorá vám vyhovuje najviac. Pravidelný príjem vitamínu C zabezpečia tablety, kapsuly, šumivé tablety, prášok či kvapky.

Hypovitaminóza verzus hypervitaminóza

Keďže človek je odkázaný na príjem vitamínu C externe, z potravy alebo rôznych doplnkov výživy, natíska sa otázka, či môže dôjsť k „previtamínovaniu“. V prvom rade treba povedať, že ide o vitamín rozpustný vo vode. To znamená, že nedochádza k jeho hromadeniu v organizme. Ten ho totiž vylúči močom a ponechá si iba množstvo, ktoré pre svoje správne fungovanie potrebuje. 

Vitamínové predávkovanie céčkom však predsa má jedno ALE. Obličky sú pravidelným a nadmerným vylučovaním vitamínu zaťažované, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť tvorby obličkových kameňov. Výnimočné nie sú ani ťažkosti s trávením, nespavosť či skreslené výsledky niektorých testov. Riziko hypervitaminózy je však veľmi nízke.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články