Ako správne používať záťažovú vestu a prečo vlastne

Videli ste už na niekom záťažovú vestu? Ide o veľmi obľúbenú pomôcku používanú pri cvičení a trénovaní. Vďaka nej sa tréning stane oveľa intenzívnejším a rýchlejšie spálite prebytočný tuk. Tep vám pôjde nahor, pľúca i svaly dostanú riadne zabrať. Tento parádny fitness doplnok vám pomôže spáliť viac kalórií, buduje silu a svalovú hmotu rýchlejšie a urýchľuje úbytok tuku. So záťažovou vestou môžete cvičiť drepy, výpady, zhyby, kliky aj plank.

Čo je záťažová vesta

Najčastejšie sa vyrába z neoprénu a je vybavená vreckami, v ktorých sú závažia. Váhu je možné regulovať a so zlepšujúcou sa kondíciou postupne zvyšovať. Cieľom záťažovej vesty je zvýšenie váhy vlastného tela počas cvičenia, chôdze a ďalších pohybových aktivít. Čo sa týka výkonu, použitie dodatočnej záťaže počas športovania núti svaly spodnej časti tela vyvinúť viac sily vplyvom zemskej príťažlivosti, čo vedie k zlepšeniu výbušnosti, sily a tým aj efektivity celého tréningu. Zvýšenú záťaž vhodne kompenzujú bandáže na zápästie – spevnia svaly a kĺby zápästia, čím bránia vzniku zranení, alebo poslúžia v rámci rekonvalescencie.
Z vesty môžete mať veľa úžitku, i keď nie ste profesionálny športovec. Popri každodenných aktivitách vykonávaných s dodatočnou váhou dokážete výrazne zrýchliť metabolizmus a spáliť viac kalórií. Záťažová vesta zvyšuje intenzitu aktivít a cvikov, ktoré by bez nej boli jednoduchšie, a je to taktiež jeden z faktorov, ktoré prispievajú k zvýšeniu hustoty kostí. Hmotnosti závaží sa pohybujú od 1 do zhruba 20 kilogramov. 

Ponúkame niekoľko tipov, ako záťažovú vestu používať

1. Cvičenie s vlastnou váhou a záťažovou vestou

Pokiaľ si oblečiete záťažovú vestu, premeníte cviky s vlastnou váhou na vyčerpávajúci silový tréning. Všetka váha je rovnomerne rozložená okolo prirodzeného ťažiska ľudského tela – čo je oveľa pohodlnejšie v porovnaní napríklad so zhybmi na hrazde, pri ktorých máte kotúče zavesené na záťažovom opasku pod sebou. Väčšina ľudí dokáže zniesť vyššiu váhu, ak je umiestnená okolo trupu, ako keď visí okolo pása. To isté platí aj pri drepoch a výpadoch, pri ktorých nie ste schopní správne udržať činky či kettlebell dostatočne dlho bez sprievodného nepohodlia či dokonca bolesti.

Tip do života na tréning so záťažovou vestou:

  • 2 minúty beh na rozohriatie
  • 20 klikov s vestou
  • 20 drepov s vestou
  • 20 get-upov s vestou
  • 20 obrátených výpadov s vestou

Sériu týchto 5 cvikov zopakujte 4 – 6 krát. Takýto tréning môžete individuálne obmieňať a zaradiť doň aj zhyby, príťahy, klasické výpady, výpady do strán, plank a pod.

2. Chôdza a turistika so záťažovou vestou

Turistika či obyčajná chôdza so záťažovou vestou vyvolá silné spaľovanie kalórií a dá zabrať nohám. Z prechádzky s deťmi po parku či meste alebo v lese sa môže vďaka veste so záťažou 15 – 20 kg stať intenzívny tréning. Buďte ale opatrní, ak chcete so záťažovou vestou behať. Ak sa nepoužíva správne, dodatočná váha môže mať negatívny dopad na techniku behu a zapríčiniť dokonca zranenia nôh, kolien, bedier či chrbta.

3. Bicyklovanie so záťažovou vestou

Ďalšou skvelou stratégiou je jazda na bicykli s vestou. Výborné výsledky dosiahnete na trasách so stúpaním a pri častej zmene pozície zo sedu do stoja a naopak. Či už používate klasický bicykel alebo stacionárny, váš tréning môže vyzerať nasledovne:

  • 1,5 km zahriatie
  • Striedavo stáť a sedieť – 30 sekúnd stáť, 30 sekúnd sedieť, 10 opakovaní
  • 5 minút stáť
  • 1,5 km jazdy v sede na maximálny výkon
  • 1,5 km dojazdenie

4. Posilňovanie so záťažovou vestou

Mŕtvy ťah, drepy, bench press, priťahovanie veľkej činky v predklone - týmto a ďalším posilňovacím cvikom pri akomkoľvek silovom tréningu dodáte záťažovou vestou intenzitu a zároveň donútite usilovne pracovať svaly stredu tela spolu s posilňovaním ostatných precvičovaných svalových skupín. Spálite ešte viac kalórií a zaberajú aj inak zanedbávané svaly, zodpovedné za správne držanie vrchnej časti tela. Úžasná možnosť, ako využiť zátažovú vestu na maximum je v kombinácii s rebrinami a hrazdou, čo vám z vašej domácej posilňovne vytvorí takmer plnohodnotnú náhradu za klasickú posilňovňu. Tieto možnosti krásne prezentuje napr. toto video:

Tipy do života:

  • používajte záťažovú vestu pri bežnej starostlivosti o domácnosť, 
  • kde všade: pri upratovaní, práci v záhrade, chôdzi po schodoch a ostatných prácach okolo domácnosti môžete s pridaným závažím schudnúť a zlepšiť si fyzičku,
  • ak pridáte aj závažia na členky, máte hotovú domácu posilňovňu.

Je článok užitočný?

25x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články

Súvisiace produkty