Ako začať cvičiť? Na strojoch, či iba s vlastnou váhou?

Ako v mnohých iných oblastiach, tak i pri cvičení sa ľudia delia na dva tábory – na tých, ktorí v posilňovni nikdy neboli a na tých, ktorí cvičia pravidelne, a to za každých okolností, i vtedy, ak na to práve nemajú náladu. Pokiaľ však chcete zmeniť životný štýl a nájsť kompromis medzi týmito dvomi skupinami ľudí, začnite postupne.

Mali by ste sa snažiť zmeniť jedálniček a obohatiť ho najmä o dostatočný príjem vlákniny a bielkovín, vďaka čomu môžete naštartovať celý váš nasledujúci deň. Okrem toho nezabúdajte na pobyt na čerstvom vzduchu a samozrejme na cvičenie základných cvikov, aby ste sa dostali do formy. Pýtate sa, či je lepšie cvičiť s vlastnou váhou, alebo je efektívnejšie, ak sériu cvikov vykonáte na strojoch?

Aké sú výhody cvičenia na strojoch?

Budete prekvapení (a možno ani nie), no už na úvod treba podotknúť, že cvičenie na strojoch je menej náročné na technické prevedenie než cviky s vlastnou váhou alebo činkami. Ak by ste napríklad cvičili tlaky nad hlavu v sede na stroji multipress, s vysokou pravdepodobnosťou by ste ich odcvičili správne. Vďaka multipressu môžete dosiahnuť kvalitné tréningové výsledky, zlepšiť rovnováhu celého tela a postupne zvyšovať svoje hranice. Naopak, pokiaľ s cvičením len začínate a tlaky nad hlavu by ste vykonávali v stoji za pomoci činiek, cvičenie by nemuselo byť technicky správne, čím riskujete poranenie alebo úraz. Správnu techniku je potrebné sa naučiť i pri cvičení na strojoch, čiže tento fakt netreba ignorovať a nespoliehať sa na to, že stroj spraví takmer všetko za vás!

Aj cvičenie s vlastnou váhou je dôležité!

Cvičenie s vlastnou váhou je mnohokrát náročnejšie na správne technické prevedenie, no vo väčšine prípadov pri ňom zapojíte celé telo, a teda aj tie svaly, ktoré by ste pri cvičení na stroji nepoužili. Ak pri tomto cvičení používate pomocné svaly, ste dokonca schopní zvládnuť vyššiu váhu než na strojoch, čo znamená, že dávate svalom väčší stimul k ich nárastu a celkovému posilneniu. Pri cvičení s vlastnou váhou môžete používať pomôcky na cvičenie, ako napríklad závesný posilňovací systém, vďaka ktorému stabilizujete core (jadro) tela, mobilitu chrbtice, zlepšíte hybnosť kĺbov a výkon.

Ako teda správne začať? Cvičiť na strojoch, alebo len s vlastnou váhou?

Je to individuálne. Pokiaľ si však nie ste istí, či cvičiť na strojoch, alebo s vlastnou váhou, najlepšie bude, ak sa poradíte s trénerom. Vo všeobecnosti ale platí, že by ste mali cvičiť aj na strojoch, no tiež s vlastnou váhou, pretože len takýmto spôsobom sa môžete naučiť správne cvičiť! Stroje na chudnutie umožňujú precvičiť celé telo, najmä ruky, bruško i nohy, pričom je len na vás, akú úroveň záťaže zvolíte. Cvičenie s vlastnou váhou je síce náročnejšie, no nemali by ste naň zanevrieť, najmä, ak cvičíte dlhšie a trúfate si na náročnejšie cviky ako len na tie, ktoré môžete odcvičiť na strojoch.
 

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkčný a kondičný tréning a niekoľkonásobný Ironman v triatlone. Špecializuje sa na kondičnú atletickú prípravu a kompenzačné cvičenie športových klubov, ale aj individuálnych zverencov. V rámci funkčného tréningu sa orientuje na posilňovanie s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami. Venuje sa kondičnej príprave detí v športových aktivitách ako hokej, tenis a i.



Súvisiace články