Ako ostať fit aj po päťdesiatke

Nikdy nie je neskoro začať sa venovať sám sebe. V skutočnosti sú práve päťdesiate narodeniny tým správnym časom, keď by ste mali prehodnotiť svoj životný štýl a venovať zvýšenú pozornosť vlastnej kondícii. Cvičenie totiž v tomto veku nie je len o tom, ako vyzerať lepšie. Je predovšetkým o udržaní vašej pohyblivosti i zdravia na ďalšie desaťročia. Tu je niekoľko tipov, ako sa udržať fit aj v strednom veku.

1. Zmeňte svoj pohľad na cvičenie

Ak si cvičenie predstavujete len ako vysoko energické, náročné a silové cviky a úkony, možno vás predstava udržania kondície po päťdesiatke jemne desí. Podľa odborníkov však existuje celý rad každodenných aktivít, ktoré môžu niektoré cviky veľmi dobre nahradiť. A možno vás prekvapí, že medzi ne patria aj také aktivity, ako sú práce v záhrade, zametanie a vysávanie alebo dokonca i tanec. Napríklad na zlepšenie sily a flexibility je skvelý balet, dnes rozšírený i zásluhou systému cvičenia fitnes barre. Náhradou kardiotréningu potom môžu byť napríklad latinskoamerické tance alebo hoci aj rokenrol. A navyše ide o aktivity, do ktorých môžete zapojiť i svojho partnera alebo partnerku.

2. Skupinové fitnes kurzy alebo cvičenie doma

Skvelým spôsobom, ako získať väčšiu chuť cvičiť, je prihlásenie sa do nejakej cvičebnej skupiny. Vďaka kontaktu s ostatnými cvičiacimi môžu byť skupinové kurzy skutočne motivujúce. Okrem zdravšieho tela môžete totiž získať i nových priateľov, na ktorých sa budete hodinu čo hodinu tešiť. Navyše sa budete môcť navzájom podporovať v snahe udržiavať sa fit. Mnoho štúdií a telocviční ponúka bezplatné alebo zlacnené skúšobné kurzy, prostredníctvom ktorých môžete ľahko zistiť, ktoré typy cvičenia vám budú vyhovovať najviac. 

Ak sa na fitnescentrum predsa len necítite, cvičte v pohodlí domova. Na internete nájdete množstvo návodov a videí, ktoré vám pomôžu v zostavovaní cvičebného plánu. Cvičiť môžete ako s váhou vlastného tela, tak i s rôznymi fitnes pomôckami.

3. Každý krok sa počíta

Ďalšou jednoduchou vecou, ktorú môžete urobiť, aby ste zostali fit a mali prehľad o svojej pohybovej aktivite a spálených kalóriách, je sledovať svoje kroky pomocou krokomeru. Navyše existujú jednoduché finty, ktoré vám môžu pomôcť nejaký ten krok každý deň pridať. Napríklad keď cestou na nákup zámerne zaparkujete svoje auto o niečo ďalej od vchodu. A potom, samozrejme, existujú ďalšie osvedčené spôsoby, ako je časté vyvetranie psa alebo vychádzka do prírody s priateľmi. Majte na pamäti, že podľa odborníkov by ženy nad 50 rokov mali prejsť 10 000 krokov denne a muži dokonca ešte o tisíc krokov viac, ak chcú mať pod kontrolou svoju váhu a zlepšiť si zdravie.

4. Nielen kardiocvičenie

Kardiocvičenie je, samozrejme, dôležité, nie je to však to jediné, čo vám pomôže zostať v kondícii a zlepšiť zdravotný stav. Pridajte do svojej cvičebnej rutiny napríklad aj prvky silového tréningu a sami uvidíte, ako sa vám začne čas strávený v telocvični zúročovať. Silové cvičenia na výdrž vám pomôžu zlepšiť rovnováhu, zrýchliť metabolizmus, udržať pevnosť kostí a dokonca znížiť sarkopéniu, teda vekom spôsobenú stratu svalovej hmoty.

5. Nezabúdajte na rozcvičku

Rozcvička je dôležitá rovnako ako samotné cvičenie. Zásluhou zahriatia organizmu pred cvičením totiž spálite viac energie, zvýšite svoj krvný obeh a svalom dodáte viac kyslíka. Dobrá rozcvička zvýši teplotu vášho tela, čo umožňuje, aby sa svaly a kĺby pomaly prispôsobili vyššej záťaži. To zároveň znižuje riziko zranenia. Môže ísť napríklad o chôdzu na bežeckom páse, jazdu na rotopede či pár preskokov cez švihadlo. Skrátka všetko, čo pomôže vášmu telu uvoľniť sa a pripraviť na cvičenie. 

6. Hovorte o svojej kondícii s lekárom

Pravidelné návštevy lekárov prospievajú vášmu zdraviu v každej fáze života. Obzvlášť dôležité to však začne byť vtedy, keď dosiahnete päťdesiatku. Lekár by vám mal po dôkladnom vyšetrení presne povedať, ktoré cvičenia sú pre vás vhodné a ktoré by ste si vzhľadom na svoj zdravotný stav mali radšej odoprieť.

7. Jedzte viac rastlinných jedál

Zostať v kondícii znamená zásobovať telo potravinami, ktoré prospievajú zdraviu a zvyšujú pohodu. Mnoho výskumov dokazuje úzku súvislosť medzi rastlinnou stravou a nižším výskytom srdcových chorôb, cukrovky druhého typu a dokonca i niektorých druhov rakoviny v porovnaní s diétami s vysokým obsahom mäsa a živočíšnych tukov. Niektoré odborné štúdie dokonca tvrdia, že dodržiavanie diéty s vysokým podielom rastlinnej stravy môže značne znížiť riziko zlyhania srdca.

8. Obmedzte soľ

Z rozprávok všetci vieme, že soľ je nad zlato. A všetci tiež vieme, aké ťažké je odolať niektorým slaným pochúťkam, ako sú zemiakové lupienky, slané tyčinky alebo solené mandle. No má to háčik. Konzumácia príliš veľkého množstva sodíka môže viesť k vysokému krvnému tlaku alebo spôsobiť v tele zápal. Podľa odborníkov by maximálny denný príjem sodíka u zdravého človeka nemal prekročiť 2300 miligramov, v prípade pacientov s vysokým tlakom je horná hranica dokonca 1500 miligramov denne. Ak teda chcete príjem sodíka znížiť, nahraďte soľničku na svojom jedálenskom stole nejakým korením. Je totiž dokázané, že až 11 % denného príjmu sodíka u dospelého človeka je tvorených práve dosáľaním už hotového jedla.

9. Pite veľa vody

Vaše telo na fungovanie vodu potrebuje, tak ako auto potrebuje benzín, aby sa rozbehlo. Ľudské telo je tvorené vodou približne zo 60 %, a preto musí byť počas celého dňa hydratované. Názory na množstvo vody, ktoré je nutné denne vypiť, sa zásadne líšia a záleží aj na vašej pohybovej aktivite. V každom prípade, dostatok tekutín pomáha vášmu telu udržiavať správnu teplotu, chrániť citlivé tkanivá, premazávať vaše kĺby a aj pri trávení. A to sú predsa presne tie veci, ktoré je nutné mať po dosiahnutí päťdesiatky pod kontrolou.

Je článok užitočný?

16x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články