Aký longboard je najvhodnejší práve pre vás?

Nepochybne ide o obrovský trend v oblasti skejtbordingu, ktorý osloví každého adrenalínového nadšenca so záľubou v rýchlej jazde. Na trhu sa môžeme stretnúť s celým radom longboardov, ktoré sa odlišujú svojimi vlastnosťami.

Už samotný názov longboard napovedá, že je charakteristický práve svojou dlhou doskou – meria približne jeden meter. No nie všetky longboardy majú rovnakú dosku. Práve jej tvar rozhoduje o tom, na aký typ jazdy sa doska hodí. My vám poradíme, aký typ, tvar a dĺžku longboardu zvoliť.

Typy longboardov

Skôr než si začnete vyberať longboard, je nutné zvážiť, ako často a kde budete najčastejšie jazdiť. Z tohto dôvodu delíme longboardy podľa tvaru na štyri druhy, ktoré sa od seba mierne líšia práve vzhľadom na terén, po ktorom budete jazdiť.

Pintail (mesto)

Najobľúbenejším typom longboardu sa stala bezpochyby rovná doska v tvare kapky. Vzhľadom na svoju jednoduchú ovládateľnosť je vhodný najmä pre začiatočníkov. Pokiaľ trávite čas prevažne v meste, potom je pre vás pintail ideálny.

Cruiser (mesto/park)

Longboardy nazývané cruiser sú určené pre pokročilejších jazdcov, ktorí chcú brázdiť ulice mesta, ale zároveň zavítají i do parku či na nejakú U-rampu. Tvarom sa viac podobajú na skejtbord, vďaka čomu na nich možno predvádzať väčšinu podobných trikov. Vyššia hmotnosť a rozmery však vyžadujú lepšie schopnosti a väčšiu silu jazdca.

Hybridný (cesta/park)

Charakteristickým rysom hybridných longboardov je montovanie truckov na spôsob drop-through, keď sú trucky upevňované na hornú časť dosky. Kolieska sú bližšie pri doske a výrezy zabraňujú ich kontaktu s doskou. Vďaka tomu je bord za jazdy stabilnejší. Hybridné longboardy bývajú aj o niečo kratšie, preto je možné predvádzať s nimi rôzne triky pri zjazdoch, ale i v skejtparkoch. Hybridné dosky sú vhodné na downhill, freeride či carving. 

Drop-through (kopce, ulice)

Dosky s názvom drop-through sú jasnou voľbou pre milovníkov adrenalínu a skúsených jazdcov. Rovnako ako v prípade hybridných longboardov sú trucky namontované zhora. Navyše majú špeciálne tvarovanie, keď je prostriedok dosky nižšie než miesto pripevnenia truckov. Vďaka tomu majú longboardy znížené ťažisko, čo umožňuje dosiahnuť veľkú priľnavosť vo vysokých rýchlostiach. Drop-through longboardy sú vhodné na downhill či freeride.
 

Veľkosť dosky

Máte vybrané miesto jazdy. Vybrali ste si už aj typ dosky? Dôležitá je i jej samotná veľkosť. Tu platí jednoduché pravidlo – čím je doska menšia a vyššia, tým je obratnejšia. Naopak, dlhšie a nižšie konštrukcie sú rýchlejšie, horšie ovládateľné a vhodnejšie skôr pre skúsenejších jazdcov.

Naše odporúčania

  • Do mesta a na pomalšiu jazdu odporúčame longboardy s dĺžkou dosky 71 cm a viac (28“+). Takéto krátke longboardy oceníte pri prekonávaní prekážok, ako sú pätníky, diery na ceste či iné nerovnosti, a, samozrejme, aj v skejtparkoch na U-rampách.
  • Na downhill a freeride si vyberajte skôr dlhšie dosky od 97 cm a viac (38“). Ak budete chcieť zdolávať kopce, prípadne dosiahnuť vyššiu rýchlosť na rovnej ceste, isto oceníte väčšiu dĺžku.
 

Vedeli ste, že…?
Longboardy boli vytvorené na rýchlu jazdu po asfaltových cestách a mali simulovať niečo ako surfing na súši. Pri jazde totiž robíte rovnaký pohyb ako pri surfovaní na vlnách.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články