Bez vitamínov by to nešlo

Vitamíny sú látky, ktoré potrebuje každé telo, aby mohlo správne fungovať. Nedokáže si ich obyčajne vyrobiť samo, a preto je potrebné prijímať ich v požadovanej miere primárne stravou a v prípade potreby si pomôcť aj výživovými doplnkami. Pomáhajú v prevencii proti chorobám a starnutiu, podporujú imunitný systém a plnia mnoho ďalších dôležitých funkcií v organizme.

Pri vitamínoch je potrebné uvedomiť si, že neškodí iba ich nedostatok, ale aj prebytok. V oboch prípadoch, ak sú extrémne, môžu nastať zdravotné komplikácie. Predávkovanie vitamínmi hrozí skôr pri užívaní doplnkov výživy ako pri príjme zo stravy a môže mať negatívny vplyv na fungovanie niektorých orgánov alebo systémov tela. Preto najlepším spôsobom, ako telu dodať vitamíny, je ich príjem v prirodzenej forme, a to z čerstvého ovocia a zeleniny, orechov, semien a niektorých živočíšnych zdrojov.

Vitamíny rozpustné v tukoch

Do tejto skupiny patria vitamíny A, D, E a K. Potraviny, v ktorých sa nachádzajú, treba konzumovať spolu s tukmi, aby ich telo dokázalo využiť čo najlepšie.

Vitamín A sa spája s dobrým zrakom, zdravou pokožkou a peknou pleťou. Je nevyhnutný pre tvorbu rodopsínu, čo je zrakový pigment potrebný pri nedostatku svetla. Nedostatok vitamínu A môže spôsobiť šerosleposť. Plnohodnotný vitamín A nájdeme len v živočíšnych zdrojoch, ako sú napríklad mliečne výrobky či pečeň. Ako provitamín (látka, z ktorej telo vyrobí vitamín) ho môžeme získať aj z rastlinných zdrojov, ako sú mrkva, špenát alebo paprika.


Vitamín D je často skloňovaným vitamínom najmä v zimných mesiacoch, a to predovšetkým v súvislosti s jeho nedostatkom. Slnečný vitamín, ako sa často nazýva, totiž vzniká pôsobením slnečného žiarenia na kožu. Je podstatný pre zdravé kosti, ich rast a vývoj v detskom veku, ale aj pri ich hojení po zlomeninách. Preto sa často už novorodencom podáva vo forme kvapiek. Jeho nadbytok má súvis s vyplavovaním vápnika z kostí, nedostatok sa zasa prejaví zhoršenou kvalitou pleti. „Déčko“ je potrebné aj pre tvorbu a reguláciu inzulínu, rovnako ako pre zdravý srdcovo-cievny a imunitný systém. Najlepším zdrojom je, samozrejme, slnečné žiarenie, a teda pobyt vonku, pri ktorom slnko svieti priamo na pokožku, no možno ho doplniť aj stravou – avokádom, vajíčkami (najmä žĺtkom), mliečnymi výrobkami, pečeňou a tučnými rybami, ako zubáč, losos alebo makrela.


Vitamín E je významným antioxidantom, stará sa o zdravie ciev, pokožky a vlasov. Dôsledkom jeho nedostatku býva znížená imunita. Medzi potraviny bohaté na vitamín E patria rastlinné oleje lisované za studena, orechy, semená, listová zelenina, brokolica a ryby. Znehodnocuje sa však napríklad tepelnou úpravou či mrazením potravín.

Vitamín K je spájaný so zrážanlivosťou krvi. Jeho nedostatok spôsobí jej spomalenie a tiež býva príčinou samovoľnej tvorby modrín. Podporuje hojenie rán a správne fungovanie pečene. Jeho najlepším zdrojom je listová zelenina.

Vitamíny rozpustné vo vode

Je to vitamín C a vitamíny B-komplexu. Neukladajú sa do zásoby (okrem B12) a ich prebytok telo vylúči. Preto treba dbať na ich pravidelný príjem.

Vitamín C, inak nazývaný aj kyselina askorbová, podporuje tvorbu kolagénu, hojenie rán a vstrebávanie železa (preto bývajú často tieto dve látky v doplnkoch skombinované). Spevňuje zuby a kosti. Mnoho ľudí si ho spája s prechladnutím a chrípkou, mysliac si, že tieto ochorenia lieči. „Céčko“ však priamo proti prechladnutiu nepôsobí. Dokáže ale zmierniť jeho príznaky. Deficit sa prejavuje bolesťami kĺbov či zníženou odolnosťou voči infekciám. Vitamín C sa nachádza v citrusoch, červenej paprike alebo jahodách. Výborným zdrojom je aj kiwi a liči, z lokálnych zdrojov sú to potom šípky.


Vitamíny B-komplexu majú rozličné funkcie. Pôsobia proti depresii, strate koncentrácie a pamäti, podporujú imunitu, ako aj syntézu pohlavných hormónov. Vitamín B1 je potrebný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému. Okrem toho sa podieľa na metabolizme sacharidov a ich premene na glukózu. Odporúča sa dbať na jeho dostatočný príjem, ak trpíme stresom, únavou a nervozitou. Nachádza sa napríklad v para orechoch, pšeničných klíčkoch, pivných kvasniciach či slnečnicových semienkach. Vitamín B2 sa odporúča najmä športovcom, keďže môže zlepšovať športové výkony a podporuje tvorbu svalstva. Vitamín B9 – kyselina listová – sa užíva počas tehotenstva, nakoľko napomáha správnemu vývoju plodu. Vitamín B12 často chýba vegetariánom a vegánom, keďže sa vyskytuje v potravinách živočíšneho pôvodu. Dôležitú rolu zohráva pri tvorbe červených krviniek, je nevyhnutný pre fungovanie centrálneho nervového systému a pomáha metabolizovať cukry, tuky a bielkoviny.

Keď strava nestačí

V ideálnom prípade by strava mala byť natoľko vyvážená, nutrične bohatá a pestrá, aby dodala telu všetky potrebné vitamíny. Sú však prípady, kedy je žiaduce doplniť chýbajúce vitamíny aj formou doplnkov stravy. Napríklad v zime (vitamín D), pri oslabenej imunite, zvýšenej fyzickej námahe, strese alebo zdravotných problémoch. Doplnky výživy sú vyrobené tak, že vitamíny aj iné látky v nich sú využiteľné v maximálnej možnej miere. Živiny prijaté stravou telo často nedokáže plnohodnotne vstrebať a veľkú časť vylúči. Závisí to, samozrejme, od spôsobu prípravy (napr. tepelná úprava) a konzumácie.


Suplementov je na trhu mnoho – od multivitamínov, ktoré patria medzi najpredávanejšie, cez jednotlivé vitamíny až po ich kombinácie s inými látkami (často minerálmi). Treba sledovať množstvá jednotlivých účinných látok a biologickú využiteľnosť (tzn. mieru, nakoľko ich telo dokáže využiť). Dodržiavať treba aj odporúčanú dennú dávku, ktorú by každý doplnok mal mať uvedenú na obale.

Je článok užitočný?

0x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.



Súvisiace články