Bylinky proti ženským problémom. Ktoré a ako pomáhajú?

Hoci nimi ochucujeme jedlo alebo z nich pripravujeme lahodné čaje, vedia nám toho ponúknuť oveľa viac. Bylinky predstavujú obnoviteľný prírodný zdroj liečivých látok, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Platí to aj v prípade gynekologických problémov a rôznych ženských ťažkostí. Ktorí zástupcovia rastlinnej ríše sú užitočným pomocníkom pre nežné pohlavie?

Ak bez chémie, tak s týmito bylinkami

Alchemilka obyčajná

Je univerzálnou bylinou na viaceré ženské problémy. Pomáha vo forme čaju aj v podobe sedacieho kúpeľa. Je bohatým zdrojom rastlinných trieslovín, horčín, flavonoidov, silíc, éterických olejov, kyseliny salicylovej, vitamínu C i rastlinných fytohormónov, ktoré do istej miery ovplyvňujú produkciu hormónov v ľudskom tele. Preto sú jej účinky širokospektrálne. Upravuje menštruačný cyklus, zmierňuje kŕče, kvôli hojeniu rán je užitočná v období šestonedelia, priaznivo pôsobí aj pri rôznych zápaloch, zmierňuje prejavy menopauzy, podporuje plodnosť.

Kapsička pastierska

Jej vňať obsahuje cholín, prolín, acetylcholín, tyramín, hystamín, flavónový glykozid diosmín, triesloviny, éterický olej, živice, inozitol, vitamín C, sacharidy, kyselinu jablčnú, vínnu a citrónovú, saponíny, alkaloidy, flavonoidy, vitamín K a i. Zosilňuje sťahy maternicového svalstva, používa sa pri ťažkostiach s močením, pri krvácajúcich hemoroidoch, zmierňuje silné krvácanie počas menštruácie, prispieva k hojeniu rán po pôrode.

Zdroj: Alexandra Volovenco/Pixabay

Rebríček obyčajný

Známy je aj pod názvom myší chvost. Obsahuje éterický olej, ktorého zloženie tvoria azulény, horčina betonicín, cholín, triesloviny, apigenín, slizovité látky, inulín, kyselina askorbová a i. Za jeho protizápalový účinok môžu najmä triesloviny a silica. Používa sa na zastavenie krvácania (maternicového a obličkového), pri hemoroidoch, pomáha pri zápaloch obličiek a mechúra, pri nedostatočnej a nepravidelnej menštruácii zosilňuje sťahovanie maternice. Pomáha tiež zmierniť prejavy predmenštruačného syndrómu.

Zdroj: Pezibear/Pixabay

Komonica lekárska

Jej vňať obsahuje kumarín, melilotín, glykozid melilotozid, kyselinu kumarovú, slizovité látky, cholín, flavóny, živice a triesloviny. Priaznivo pôsobí pri klimakterických ťažkostiach, pri bolestiach močového mechúra a obličiek, pri migréne, ktorá často sprevádza menštruáciu. Používa sa aj pri nedostatočnej a bolestivej menštruácii, tiež na zvýšenie tvorby mlieka dojčiacich matiek.

Nechtík lekársky

Jeho kvety obsahujú éterický olej, saponín, karotenoidy, xantofyly, horčinu kalendín, fytosterín, slizovité látky, flavóny, enzýmy a i. Pôsobí utišujúco na centrálnu nervovú sústavu. Využíva sa pri bolestiach hlavy, v klimaktériu, pri bolestivej a nepravidelnej menštruácii, a to vo forme záparu, odvaru, tinktúry, balzamu alebo olejového výťažku.

Zdroj: Hans Braxmeier/Pixabay

Hluchavka biela

Bylina podobná pŕhľave obsahuje triesloviny, silice, slizové látky, adstringens (látky so sťahujúcim účinkom, ktoré sa v medicíne používajú napríklad na liečbu gastroenteritíd či povrchových rán) a i. Je vhodná pri vaginálnej suchosti, odstraňuje bolesti a kŕče pri menštruácii, tlmí nadmerné menštruačné krvácanie, pomáha zmierňovať zápal močových ciest, priaznivé účinky boli preukázané aj pri liečbe hemoroidov. Pripravuje sa vo forme čaju alebo sedacieho kúpeľa.

Zdroj: Hans Braxmeier/Pixabay

Ďalšie nápomocné bylinky

Okrem spomínaných byliniek existuje aj veľké množstvo ďalších, ktoré svojimi účinkami znížia alebo úplne eliminujú nepriaznivé prejavy gynekologických a iných ženských ťažkostí. 
  • Silná, bolestivá alebo nepravidelná menštruácia – ruta voňavá, šalvia lekárska, rumanček kamilkový, medovka, praslička roľná, ostružina malinová, vitex jahňací a pod.
  • Prechladnutie močového mechúra, ťažkosti s močovými cestami – šalvia lekárska, praslička roľná, púpava lekárska, kapucínka väčšia, zlatobyľ obyčajná, medvedica lekárska a pod.
  • Prejavy menopauzy, priebeh klimaktéria – ďatelina lúčna, chmeľ obyčajný, pŕhľava dvojdomá, srdcovník obyčajný, hloh obyčajný, yzop, ľubovník bodkovaný, angelika čínska a pod.
  • Gynekologické zápaly, mykózy, výtoky, svrbenie, vaginálna suchosť – prvosienka jarná, materina dúška, brusnica čučoriedková, hrdobarka obyčajná, rumanček kamilkový a pod.
  • Libido, nízka sexuálna túžba, zhoršená funkcia vaječníkov – pastala rozprestretá, žerucha peruánska, kotvičník zemný, ďumbier, krpčiarka šípolistá a pod.
  • Znížená tvorba materského mlieka – benedikt lekársky, fenikel, bedrovník anízový, jastrabina lekárska, materina dúška, žihľava, harmanček a pod.

Zdroj: Annie Spratt/Unsplash

Uvážlivo a žiadne experimenty

Vhodný výber byliniek a ich pomer, odborná príprava a správne používanie môžu zlepšiť zdravotný stav, respektíve ženské problémy. Pozor však na rôzne domáce receptúry. Ľubovoľné kombinácie výťažkov z bylín, vyrobené bez vedomosti o pôsobení a odporúčaných množstvách jednotlivých látok, o ich vzájomných účinkoch a tepelnom či inom spracovaní, môžu mať na organizmus aj nepriaznivý dopad. Opatrnosť je preto na mieste a experimentovanie s vlastnými neoverenými „receptúrami“ sa neodporúča.

Je článok užitočný?

21x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články