Časté chyby pri cvičení, ktorým sa treba vyhnúť

V súčasnej uponáhľanej dobe nie je vždy jednoduché nájsť si popri všetkých povinnostiach čas na cvičenie. Ak si už ten čas vyhradíte, treba cvičiť efektívne, aby bol správne využitý. Vyhnite sa preto nasledovným chybám, ktoré často pramenia buď z nevedomosti, alebo ľahostajnosti.

Vynechávate zahriatie a strečing

Každý správny tréning, bez ohľadu na to, či je dynamický, silový, bežecký alebo akýkoľvek iný, by mal začínať zahriatím a rozcvičkou a končiť strečingom. Túto teóriu pozná každý, kto s cvičením už prišiel do kontaktu. Ale ruku na srdce, koľkí z vás aj skutočne pred každým jedným tréningom venujú niekoľko minút rozohriatiu a po ňom naťahovaniu? Mnoho ľudí tieto dôležité časti tréningu buď vynecháva úplne, alebo ich proste „odflákne“. 

Pred tréningom je vhodné telo najprv zahriať napríklad ľahkým poklusom či iným pohybom, ktorý zvýši tepovú frekvenciu. Potom prichádza na rad dynamický strečing. Ten pozostáva z pohybov vo veľkom rozsahu, resp. v rozsahu väčšom ako bežne vykonávame. Má telo pripraviť na záťaž, ktorá ho čaká, čím sa znižuje riziko zranenia. Po tréningu je zasa žiaduca iná forma strečingu, a síce statický strečing. Ten slúži na uvoľnenie svalov. Taktiež podporuje následnú regeneráciu. Ide o naťahovanie svalov do rozličných (niekedy aj nepohodlných) pozícií, v ktorých zotrváte určitú dlhšiu dobu. Pohyby sú vykonávané v pomalom tempe a v súlade s dychom.

Cvičíte stále rovnako

Sú ľudia, ktorí cvičia roky, no stále sa nachádzajú približne v tom istom bode (fyzicky, kondične, esteticky). Telo je veľmi prispôsobivé a časom si zvykne na všetko. Aj na záťaž. Ak budete cvičiť stále ten istý typ tréningu a vykonávať rovnaké cviky, vaše telo si na tieto pohyby zvykne a nebudú už pre neho záťažou. Preto potrebuje neustále nové stimuly. Neznamená to, že musíte donekonečna zvyšovať hmotnosť činiek a závaží alebo počet zabehnutých kilometrov. Skôr ide o to, aby váš tréning bol celkovo rôznorodý. Nezameriavajte sa len na rozvoj sily, trénujte aj flexibilitu a mobilitu. Ak beháte, zaraďte aspoň raz do týždňa do tréningu aj niekoľko silových cvičení. Rozvíjajte svoje telo pohybovo po všetkých stránkach.

Máte veľké očakávania

Budovanie svalov a formovanie postavy je systematický a dlhodobý proces. Nikto neschudne zo dňa na deň 20 kíl. Je fajn, ak ste namotivovaní, veríte si a sami seba si predstavujete, ako konečne toto leto sebavedomo kráčate v plavkách po pláži. Je skvelé, že máte cieľ a víziu. Musia však byť reálne. Ak ste doteraz nikdy nebehali, ťažko o týždeň zabehnete maratón. Priveľké očakávania môžu byť spočiatku veľkou motiváciu, avšak v konečnom dôsledku vás môžu demotivovať natoľko, že cvičenie zavesíte na klinec. Ak budete svoje telo tlačiť do výkonov, na ktoré nie je pripravené, a nenecháte ho privyknúť na záťaž a po námahe odpočinúť a zregenerovať, po čase sa vám to vráti. Únavou, pretrénovaním, znechutením či v horšom prípade zranením.


Preto si stanovujte reálne, nie príliš vysoké ciele (ale sa zas ani nepodceňujte) a dbajte na regeneráciu. Okrem tréningových dní si vyhraďte aj dni na odpočinok. Čas venovaný regenerácii, ktorá zahŕňa napríklad prechádzku, saunu, masáž a relaxačné cvičenia, ale aj kvalitný spánok a stravu, je rovnako dôležitý ako čas strávený v telocvični.

Zabúdate cvičiť pre radosť

Cvičenie je drina. Toto tvrdenie má mnoho ľudí zafixované, a preto s cvičením radšej ani nezačínajú. Alebo ak aj začnú, nezotrvajú. Samozrejme, že cvičenie je náročné, a ak chceme niečo dosiahnuť, je potrebná veľká dávka sebazaprenia, vytrvalosti a trpezlivosti. Mnohí ale popri tom zabúdajú, že ide aj o radosť z pohybu. Spomeňte si, kedy ste si naposledy boli zabehať len tak pre radosť, bez toho, aby ste sledovali svoje tempo a porovnávali ho s predchádzajúcim tréningom.

Tréningový plán musí mať hlavu a pätu a svoj progres treba sledovať, to je bez debaty. Ak ste však príliš zameraní výhradne len na svoj výkon a fyzickú stránku cvičenia, ochudobníte sa o veľmi dôležitú súčasť pohybovej aktivity. Skúste si raz za čas pripomenúť, že to nie je iba o budovaní svalov, formovaní postavy či chudnutí. Je to aj čas, ktorý venujete sebe – vypnete hlavu, zbavíte sa stresu alebo sa len tak necháte unášať pohybom. Vnímajte viac seba, svoje pocity, hudbu, ako aj prostredie, v ktorom sa nachádzate.

Je článok užitočný?

85x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.



Súvisiace články