Dali ste si novoročné predsavzatie „schudnúť“? Prečítajte si zopár tipov, ako začať

Nový rok predstavuje pre mnohých nový začiatok a „schudnem“, patrí spolu s „prestanem fajčiť“ a „začnem šetriť“ k najčastejším novoročným predsavzatiam. Každý chce byť v nasledujúcom roku o čosi lepší, aktívnejší, zdravší, krajší. Ako začať s novoročným chudnutím?

V prvom rade si treba uvedomiť, že ide o dlhodobý proces. Nikto neschudne 10 kíl zo dňa na deň. Rýchle chudnutie je navyše nezdravé a neefektívne. Väčšinou platí, že kto rýchlo schudne, zhodené kilá aj rýchlo priberie naspäť (a možno aj čosi navyše). Aby bola zmena trvalá a dlhodobá, treba ísť na to pomaly. Postupne si osvojovať nové návyky, zbavovať sa tých starých a pozorovať, čo sa deje. Nielen s telom, ale aj s psychikou.

1. Stravovanie

Prvým dielom skladačky je strava. Podstatná je samozrejme skladba jedálnička, no nemenej podstatné je aj to, ako jete. Jednou z najzákladnejších, no zato najvýznamnejších zmien, ktoré môžete urobiť, je jesť pomalšie. Naučíte sa viac vnímať, čo máte na tanieri, zjete toho menej, čo v konečnom dôsledku povedie k redukcii hmotnosti a zlepší sa tým aj samotné trávenie. Zdravý a vyvážený jedálniček pozostáva z čerstvých surovín a nespracovaných potravín – zelenina, ovocie, orechy, strukoviny, celozrnné obilniny, vajíčka, mäso, ryby. Nezabúdajte ani na pitný režim.

2. Pohyb

Okrem toho, že upravíte svoje stravovacie návyky, sa treba začať hýbať. Hýbať sa čo najviac počas celého dňa a tiež pravidelne a cielene = cvičiť minimálne 2 – 3-krát do týždňa. Začnite chodiť viac peši, vymeňte výťah za schody, v práci sa každých cca 30 min. postavte od stola a trocha rozhýbte. To všetko sú malé zmeny, ktoré vás priveľmi nezaťažia, no prispejú k celkovému výsledku. Čo sa týka cvičenia, nájdite si aktivitu, ktorá vás bude tešiť a dokážete ju vykonávať pravidelne a dlhodobo. Len tak má totiž cvičenie skutočný zmysel. Môžete striedať aj viacero aktivít. Rôznorodosť pohybu je dokonca prospešná, no ak s cvičením len začínate, kľudne postačí jeden druh pohybu 2 – 3-krát do týždňa. 

Či už zvolíte dynamické aktivity ako je beh, bicyklovanie, bojové športy, či pokojnejšie cvičenia typu jóga a pilates, je len na vás. Posilňovanie s vlastnou váhou si môžete spestriť rozličnými pomôckami ako je balančná podložka, závesný systém či švihadlo.

3. Spánok

Súčasťou zdravého životného štýlu je aj kvalitný spánok. Je veľmi dôležitý pre fyzickú aj psychickú regeneráciu a napomáha pri chudnutí. Kvalitný spánok znamená nepretržitý spánok. Ideálna dĺžka spánku je pre každého iná, no je to približne 6 – 8 hodín denne. Aby bol váš spánok kvalitný, nejedzte pred spaním ťažké jedlá a cukry, vypnite všetky obrazovky a snažte sa o pravidelný spánkový režim (každý deň vstávať a ísť spať približne v rovnakom čase).

Na svoje zdravie by ste mali myslieť nielen počas prvých dní nového roka. Kvalitu života možno zlepšovať neustále aj malými zmenami počas celého roka. Či už začnete zmenou v oblasti výživy, športu, alebo oboch variantov, vytrvajte. Ak aj z cesty občas zídete, nič sa nedeje. Dôležité je, aby ste sa na ňu opäť vrátili. Držíme palce.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.



Súvisiace články