Domáca posilňovňa, ktorá nezaťaží vašu peňaženku

Dali ste si výzvu, že začnete cvičiť, no veľké preplnené fitness centrá vás nikdy nelákali a ani neoslovili alebo máte skrátka radi súkromie? Potom je pre vás najlepšou možnosťou, ako tento problém vyriešiť, zriadenie si vlastnej domácej posilňovne. Možno ste si doteraz mysleli, že tento sen je nereálny, a to najmä z finančného hľadiska, no budete milo prekvapení. Domácu posilňovňu si dokážete zariadiť aj za pár eur, stačí len vedieť, aké fitness pomôcky si treba zakúpiť.

Na úplnom začiatku, dokonca ešte predtým, ako sa rozhodnete, že budete svoje tréningy praktizovať v obývačke alebo niekde v garáži, si treba naštudovať niekoľko cvikov, ktoré budete pravidelne vykonávať. Predídete tak nielen neefektívnemu cvičeniu, s ktorým by ste strácali čas, ale aj možnému zraneniu, ktoré sa vám môže veľmi ľahko stať.

Nebuďte sklamaní pri predstave, že domáce fitko nikdy nebude vyzerať tak, ako veľké fitness centrum, kde nájdete všetky možné stroje od výmyslu sveta. Na efektívne a zaujímavé cvičenie vám však stačí pár doplnkov a pomôcok, ktoré si doslova zamilujete. 

Činky

Vo svete fitness sú považované za pomôcku, ktorá nebola nijakým spôsobom prekonaná, a to najmä kvôli svojmu účelu, veľkosti, jednoduchosti a cene. Žiadny športovec by nemal vynechať posilňovanie rúk s činkami a to ani tí, ktorí s cvičením začínajú. 

Jednoručné činky (hovorí sa im aj jednoručky) by mali byť základom vašej športovej výbavy, a to nielen v prípade, že ste začiatočník, ale aj pokročilý. Samozrejme existuje ich niekoľko druhov, z ktorých si môžete vybrať presne tie, ktoré vám dokonale sadnú. Najlepšou voľbou je zakúpiť si sadu činiek, ktoré budete mať k dispozícii podľa rôznej váhy. Postupom času budete schopní zdvíhať väčšiu hmotnosť ako na začiatku, preto na tento fakt myslite už vopred. Táto fitness pomôcka je vhodná nielen pre mužov, ale aj ženy, ktoré chcú mať pevné a krásne vypracované ruky. Obrovskou výhodou je nielen cenová dostupnosť, ale najmä skladovateľnosť, nakoľko činky viete uložiť do skrine, ale aj iného menšieho priestoru.  


Odporúčania: 

  • Ak sa rozhodnete, že si sadu činiek zakúpite, nezabudnite aj na rukavice, bez ktorých by bolo cvičenie pre vaše ruky namáhavé.  
  • Ak si nebudete vedieť z množstva výrobkov tohto druhu vybrať, odporúčame siahnuť po univerzálnych činkách, ktoré máte k dispozícii za pár eur a splnia presne to, čo od nich očakávate.
  • Ak budete chcieť rozšíriť svoju škálu cvikov, poslúži vám na to aj obojručná činka, ktorá má množstvo výhod. Jej nevyhnutným príslušenstvom sú aj závažia na činky, bez ktorých by ste nevedeli obojručnú tyč použiť toľkými spôsobmi. Aj v tomto prípade sa vám hodí sada viacerých závaží podľa hmotnosti, nakoľko nie každý cvik budete cvičiť s rovnakou záťažou. Výborným doplnkom kotúčov je stojan, na ktorý si ich po tréningu pohodlne poukladáte. Nebudete tak mať doma neporiadok, ale vaše domáce privátne fitko bude dokonale organizované. 
 

Tip do života: Riaďte sa pri výbere nielen cenou, hmotnosťou a farbou, ale aj odolnosťou voči opotrebovaniu. Niektoré činky totiž disponujú špeciálnou povrchovou úpravou, napr. pogumovaním, lakom a pod.


Fitness pomôcok, ktoré by nemali vo vašej domácej posilňovni chýbať, je naozaj množstvo, no základom všetkého sú práve spomínané činky. Vďaka nim dokážete precvičovať svoje ruky rovnako, ako keby ste pravidelne niekoľkokrát do týždňa navštevovali fitness centrum. Je len na vás, ktoré pomôcky si zaobstaráte a využijete ich na zlepšovanie vašej postavy.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkčný a kondičný tréning a niekoľkonásobný Ironman v triatlone. Špecializuje sa na kondičnú atletickú prípravu a kompenzačné cvičenie športových klubov, ale aj individuálnych zverencov. V rámci funkčného tréningu sa orientuje na posilňovanie s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami. Venuje sa kondičnej príprave detí v športových aktivitách ako hokej, tenis a i.Súvisiace články