Domáce eliptické trenažéry posilnia váš chrbát a kĺby

Bolí vás chrbát alebo trpíte bolesťami kĺbov? Ani jedno vás nemusí nadobro vyradiť z cvičebného režimu. A dokonca môžete svojmu chrbtu a kĺbom správnym cvičením výrazne uľaviť. Stačí sa zamerať na správne partie a zvoliť tých správnych cvičebných pomocníkov. K tým patria aj eliptické trenažéry.

Bez nárazov

Eliptické trenažéry vám môžu poskytnúť skvelý tréning horných a dolných končatín bez toho, aby ste pri tom museli výrazne namáhať kĺby. Dosahujú to svojím jedinečným dizajnom, ktorý spočíva v tom, že vaše nohy pri cvičení ani na sekundu neopustia pedále. Nohy zostávajú upevnené na pedáloch a tie sa pohybují vpred a vzad pozdĺž klzných koľajníc. To je presný opak behu alebo chôdze, a to či už v reáli, alebo na bežeckom, prípadne chodeckom trenažéri, kde náraz každého dopadu či došliapnutia na podlahu musia absorbovať členky, kolená, bedrá alebo samotná chrbtica. Cvičenie s mnohými nárazmi tak môže zhoršiť bolesť v spodnej časti chrbta. Eliptické trenažéry však môžu pomôcť posilniť váš chrbát i kĺby bez toho, že by vám zhoršili zdravotné ťažkosti.
Zdroj: Insportline

Ideálne ohnutá chrbtica (a myslíme to v dobrom)

V porovnaní s behaním na bežeckom páse (alebo napríklad po lesnej cestičke) sú eliptické trenažéry prirodzene navrhnuté tak, aby vám poskytli zvýšenú flexiu a rotáciu chrbtice. Ak sa vaše ťažkosti s bolesťou chrbta nezhoršia vinou pohybu vpred, môže byť eliptický trenažér skvelý spôsob, ako posilniť chrbát. V každom prípade však toto cvičenie pre istotu vopred skonzultujte so svojím ortopédom, najmä ak ste sa už v minulosti z bolesti chrbta z akéhokoľvek dôvodu liečili. 

Pekne vzpriamene

Mnoho ľudí, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, majú jednu vec spoločnú – nesprávne držanie chrbta. Pohyby pri cvičení na eliptickom trenažéri však vyžadujú vzpriamené držanie celého tela, a to po celý čas cvičenia. A opäť – pokiaľ vaše problémy s chrbtom nie sú také, že by sa takýmto cvičením vaša bolesť ešte zvýšila, môže byť toto cvičenie úplne zásadným pomocníkom pri náprave niektorých z najrozšírenejších problémov chrbtice a pri posilnení chrbtových svalov.  

S rukami i bez

Najnovšie eliptické trenažéry majú riadidlá, ktorými počas cvičenia pumpujete dopredu a dozadu. Tie môžu významne prispieť k posilneniu vašich chrbtových partií a poskytnúť vám úľavu hneď od niekoľkých druhov bolesti chrbta. Ak sa však pohybom rúk vpred a vzad vaša bolesť zvyšuje, môžete tieto rúčky pokojne ignorovať a cvičiť i bez nich. Eliptické trenažéry však spravidla ponúkajú niekoľko stupňov odporu. Tak môžete nastaviť ideálnu úroveň, ktorá vám pomôže posilňovať i paže a súčasne vám nebude spôsobovať bolesť chrbta.
Zdroj: Insportline

Cvičím tak rýchlo, ako sa mi chce

Eliptické trenažéry dávajú používateľom možnosť trénovať svojím vlastným tempom. Ak vám vaše problémy s chrbtom nedovolia cvičiť rýchlo, svižne a naplno, žiadny problém. Zvoľte si vlastné tempo, ktoré bude vyhovovať vašim potrebám a cvičebným možnostiam. Rozhodne to nebude strata času. 

Nikdy cez bolesť

Jedno však majte na pamäti. Ak pri akomkoľvek cvičení, ktorému sa budete venovať, pocítite, že vaša bolesť chrbta sa zvyšuje, s cvičením okamžite prestaňte. Rozhodne nik nechce, aby ste si ublížili a váš stav sa ešte zhoršil.

Eliptical inSPORTline Galicum a Eliptical inSPORTline Combre. Zdroj: Insportline

Eliptický trenažér nemusí byť pre každého

Na záver treba povedať, že ľuďom, ktorí majú chronické problémy s oblasťou bedrovej chrbtice, sa odporúča, aby sa eliptickým trenažérom radšej vyhli. Dôvodom je, že ich ťažkosti sa spravidla zhoršujú, keď sú nútení výrazne sa predkláňať. A vzhľadom na to, že tréning na eliptikale sa bez nakláňania dopredu nezaobíde, lekári odporúčajú zvoliť na udržanie formy radšej iné zariadenie, napríklad stepper

Navyše je dobré mať na pamäti, že tlak vyvíjaný na oblasť bedrovej chrbtice počas cross tréningu na eliptickom trenažéri je veľmi podobný chôdzi či džogingu na bežeckom páse. Ak teda v priebehu tréningu na bežeckom páse cítite nepríjemnú bolesť v chrbte, veľmi pravdepodobne ju budete cítiť i na eliptickom trenažéri. ALE! Ak sa na vás žiadna z vyššie uvedených podmienok nevzťahuje, eliptický trenažér môže byť pre vás skvelým spôsobom, ako sa dostať rýchlo do formy.

VEDELI STE, ŽE... ALEBO TROCHU HISTÓRIE
Eliptické trenažéry sú medzi cvičebným náradím relatívnym nováčikom. Prvýkrát sa touto technikou zaoberali vedci na Purduovej unverzite v americkom štáte Indiana v roku 1988. Ale až o sedem rokov neskôr, teda v roku 1995, predstavila spoločnosť Precor svoj Fitness Crosstrainer (EFX), ktorý je považovaný za prvý sériovo vyrábaný eliptický trenažér.

Tipy pre vás:

Je článok užitočný?

7x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články