Elektrokolobežky sú oveľa praktickejšie, než si myslíte!

Elektrina všade, kam sa pozriete. V súčasnosti už funguje na elektrinu takmer všetko vrátane dopravných prostriedkov – či už ide o elektromobily, elektrobicykle, alebo elektrobordy. Medzi najmladších členov „e-vozidiel“ patria aj elektrické kolobežky. V minulosti boli vnímané skôr ako „hračka“ pre deti. Doba však pokročila a na cestovanie mestom sa osvedčujú ako najefektívnejší dopravný prostriedok.

Hlavné výhody elektrokolobežky

Elektrokolobežky často porovnávame s elektrobicyklami, ktoré boli primárne určené na jazdu po meste. E-bicykle majú tiež určité výhody, ale my sa zameriame na tie, ktoré sú typické práve pre elektrokolobežky. 

S elektrokolobežkou sa najrýchlejšie dostanete cez frekventované miesta v meste. V porovnaní s elektrobicyklami sa ľahšie vyhnete ľuďom i náročnejším úsekom. A ak sa rozhodnete, že by ste si predsa len chceli skrátiť cestu prostredníctvom mestskej hromadnej dopravy, žiadny problém. Väčšinu elektrokolobežiek je možné ľahko zložiť a vziať so sebou do električky či autobusu. 

Ak ste niekedy išli na elektrobicykli, viete, že i s elektrickou výpomocou musíte šliapať. V prípade elektrokolobežky je to iné. Stačí sa raz odraziť a elektromotor dokáže poháňať kolobežku stovky metrov. Cestou do práce sa tak nikdy nespotíte, čo oceníte predovšetkým v horúcich letných dňoch. 

Čo sledovať pri výbere? 

Pred výberom elektrokolobežky je dôležité stanoviť si, ako často a kam budete jazdiť. Podľa toho si potom môžete vybrať takú, ktorá pre vás bude ideálna. Je pár základných vlastností, ktoré by ste pri výbere nemali podceniť.
 
  • Rám – väčšina elektrokolobežiek disponuje skladacím mechanizmom, ktorý oceníte najmä pri prenášaní či skladovaní (kufor auta, kancelária, byt). No ak viete, že kolobežku nebudete nikam prenášať, bude pre vás vhodnejší pevný rám. 
 
  • Dojazd – dojazd je individuálna záležitosť, ktorá sa odvíja od hmotnosti jazdca, štýlu jazdy a miery stúpania. Väčšina kolobežiek má dojazd 30 – 40 km, čo je na jazdu mestom úplne dostačujúce. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvní dojazd, je batéria. Tu platí jednoduché pravidlo: čím väčšia je batéria, tým garantovanejší máte väčší dojazd. 
 
  • Riadenie – pri väčšine kolobežiek sa môžete stretnúť s páčkovým systémom (tzv. plynová rukoväť), pomocou ktorého zrýchlujete a spomaľujete, čo je veľmi komfortné. Existujú však i elektrokolobežky s gyroskopickým systémom, ktoré fungujú na princípe prenášania váhy, tak ako to poznáte napríklad v prípade elektrických dvojkoliek či elektrobordov. Výhoda spočíva v plynulejšom zrýchľovaní a brzdení. Ovládanie vám možno spočiatku bude pripadať zložitejšie, ale je len otázkou času, kedy si naň zvyknete.     
 
  • Brzdový systém – brzdových systémov máme v prípade kolobežiek niekoľko. Medzi tie najbežnejšie patrí nášľapná brzda na zadnom blatníku a, samozrejme, i brzdové čeľuste/kotúčové brzdy, ktoré poznáte z bicykla. Ako už bolo povedané vyššie v súvislosti s riadením, na trhu sú aj gyroskopické brzdy, ktoré fungujú na princípe prenášania váhy. Stačí len pritiahnuť riadidlá smerom k sebe a brzdíte. 

Rozdelenie elektrických kolobežiek 

Pred kúpou elektrokolobežky je potrebné si uvedomiť, na aký účel ju budete primárne využívať. Bude slúžiť na občasnú jazdu mestom? Na pravidelné dochádzanie do práce? Plánujete z nej urobiť spoločníka na dlhšie vychádzky? Jednotlivé typy elektrokolobežiek sa totiž vo vlastnostiach líšia. 

  • Mestské elektrokolobežky: Vďaka nim je cestovanie do práce či školy príjemné, rýchle, s benefitom bezstarostného parkovania. Ušetrený čas a jednoduché cestovanie v hustej premávke má na svedomí konštrukcia. Disponuje menšími rozmermi v porovnaní s modelmi v ďalších kategóriách a vyznačuje sa i nižšou hmotnosťou (do 14 kg). Tá je dôsledkom použitia menšej batérie, keďže v meste sa počíta s kratším dojazdom. Obmedzená maximálna rýchlosť v tomto prípade nie je nevýhodou. Jazda v meste si totiž vyžaduje zvýšenú bezpečnosť.
 
  • Skladacie elektrokolobežky: V podstate sú obmenou elektrických kolobežiek do mesta, charakterizujú ich rovnaké výhody. Okrem bezproblémového prejazdu v mestskej premávke prinášajú bonus v podobe relatívne pohodlného cestovania v hromadnej doprave. Je to kvôli skladaciemu rámu, ktorý umožňuje tento dopravný prostriedok do určitej miery zminimalizovať. Keďže sú ľahko prenášateľné, využitie nájdu aj počas dovoleniek (v aute sa pre ne tiež nájde miesto).
 
  • Elektrokolobežky s veľkými kolesami: Nazývané tiež terénne elektrokolobežky, sú vybavené pevným rámom a väčšími nafukovacími kolesami pre lepšie tlmenie nerovnosti terénu. Výlety budú mať s nimi nový rozmer. Z dôvodu vyššej výdrže batérie si zážitkovú jazdu môžete predĺžiť, pričom pri menej zaujímavých úsekoch vás poteší ich vyššia maximálna rýchlosť. Vďaka integrovaným batériám naviac neprídete ani o atraktívny dizajn.

Vedeli ste, že…?
Spotrebiteľ je pri používaní výrobku plne zodpovedný za dodržiavanie právnych predpisov prevádzkovania výrobku a dodržiavania pravidiel cestnej premávky podľa zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

Tip do života na záver: Nezabúdajte na bezpečnosť! 

  • Rýchlosť pri väčšine elektrokolobežiek sa pohybuje okolo 10 – 35 km/h, čo je podobná rýchlosť ako pri jazde na inlajnových korčuliach.
  • S niektorými modelmi dosiahnete i 40 km/h – a to už je poriadna rýchlosť. Preto by ste mali nosiť prilbu, ktorá vás ochráni pred zranením hlavy.
  • Začiatočníkom odporúčame aj chrániče kolien, lakťov a dlaní, obzvlášť, ak vyberáte model pre svoje deti. S nákupom elektrokolobežky si preto rovno vyberajte aj ochranné pomôcky.

Je článok užitočný?

25x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články