Fenomén (ne)zdravých smoothies: Ako na ne správne?

Boom ovocných štiav, zeleninových detoxikačných kokteilov i všadeprítomných smoothies z najrôznejších ingrediencií zrejme neminul nikoho z nás. Obsahujú zdravé suroviny, tvária sa zdravo, majú nálepku „zdravé“. Otázkou teda zostáva – sú skutočne natoľko prínosné, ako sa prezentujú?

Výživa má svoje zákonitosti, ktoré by sme mali rešpektovať – nech už sa bavíme o ktoromkoľvek trende či špecifickej téme. Jednou z tých najdôležitejších je zlaté pravidlo množstva. To, že je v našich očiach daná potravina zdravá, neznamená, že ju môžeme jesť, nehovoriac o tom, že by sme ju mali konzumovať neobmedzene. 

Je banán zdravý? Áno. Je avokádo zdravé? Áno. Je smoothie z banánu a avokáda zdravé? Áno i nie, môže byť, aj nemusí. Presne tu nastáva kameň úrazu. Pokiaľ si totiž predstavíme, čo všetko ide do smoothies z hľadiska prísad, pravdepodobne to bude v poriadku. Keď sa však pozrieme na množstvo, vo väčšine prípadov to už také pozitívne nebude. Drvivá väčšina smoothies je v konečnom dôsledku kalorická bomba plná fruktózy, ktorá nás po stránke sýtosti na dlhší čas rozhodne neuspokojí. Tekutá forma naberá veľa energie na relatívne malý objem a my do seba nakoniec môžeme nevedomky dostať kalorickú hodnotu troch obedov.


Nechápte to ale nesprávne, smoothies finálnu červenú vlajku zatiaľ nedostávajú. Dajú sa totiž pripraviť aj rozumne, ak sa k tomu postavíme strategicky. Pokiaľ ste milovníkom tekutých pokrmov, začnite jednoduchým pravidlom: rozmixujte iba také množstvo základných ingrediencií, ktoré by ste zjedli i v pevnom stave. Zásada „čím viac, tým lepšie“ tu totiž určite neplatí.

Aké prísady do smoothies voliť?

Ak sa rozhodnete dať tekutým pokrmom s podielom ovocia alebo zeleniny šancu, nepúšťajte sa len do bezhlavého mixovania všetkého, čo doma nájdete. Kľúč k úspešnému výberu vyváženého smoothie tkvie v kombinácii živín. Musíte vybrať mix, čo vás zasýti viac než iba samotné ovocie so zeleninou, po vypití ktorých by ste po chvíli znovu začali pociťovať hlad.

Chybu určite nespravíte pridaním zdroja bielkovín. Tie majú vysoký zasycujúci efekt a zo smoothies vyčaria plnohodnotnejšiu desiatu. Stačí pridať grécky jogurt, skyr, kefírové mlieko alebo napríklad proteínový prášok.

Zlou voľbou nie je ani dodanie kvalitného zdroja tukov, vďaka ktorému sa spomalí trávenie daného tekutého pokrmu, a vy tak do polhodinky znova nevyhladnete. Chuťovo i nutrične sa v tomto prípade môže novým prídavkom stať napríklad orechové maslo či kokos. 

Smoothie vytvorené z kvalitných prísad obsahujúcich sacharidy, bielkoviny i tuky predstavuje skutočne zásadný rozdiel oproti smoothie plnému fruktózy a zmesi zeleniny s ovocím. Dajte prvému variantu šancu a uvidíte, že trávenie, sýtosť i reakcia tela dajú zmenu najavo v pozitívnom slova zmysle. 

Vyskúšajte náš recept na raňajkové super smoothie z arónie

Budeme potrebovať:

  • 2 hrste lyofilizovanej arónie,
  • 1/2 banánu,
  • ½ jablka,
  • 1 čistý grécky jogurt,
  • 2 ČL sirupu agáve,
  • ½ ČL chia semienok,
  • 4 vlašské orechy.

Zajímavosť:
Arónia okrem toho, že obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré sú známe svojimi priaznivými účinkami na spomalenie starnutia, bráni poškodeniu buniek a znižuje tiež riziko srdcových a degeneratívnych ochorení. Zároveň v sebe ukrýva vysoký obsah vitamínov, ako napríklad vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, C a P.

Postup: 

  1. Banán a jablko olúpeme a nakrájame na menšie kúsky. Vložíme do mixéra. 
  2. Pridáme aróniu, grécky jogurt, agáve, chia semienka a celé vlašské orechy. 
  3. Všetko spolu dôkladne rozmixujeme v mixéri.
  4. Vynikajúce husté smoothie môžeme servírovať v miske alebo priamo vypiť. V prípade, že by sme ho chceli redšie, stačí pridať po lyžiciach vodu podľa toho, akú konzistenciu preferujeme.

Vedeli ste, že...? 
Plody bohaté na obsah antioxidantov sa nazývajú super ovocie? Arónia medzi ne rozhodne patrí, pretože 100 g jej bobúľ obsahuje 3 x viac antioxidantov, ako napríklad čučoriedky. Aj preto sme toto smoothie nazvali „super“.

Je článok užitočný?

3x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články