Fitlopta – ktorá je tá správna a ako ju používať

Pred niekoľkými rokmi zažili fitlopty alebo gymnastické lopty obrovský boom. No i dnes sa s nimi stretávame pomerne často. Prečo sú tieto cvičebné pomôcky také obľúbené a ako si vybrať zo širokej ponuky?

Hoci samotný názov „gymnastické lopty“ môže vyvolať dojem, že sa hodia iba na striktne posilňovacie účely, opak je pravdou. Fitlopty sú perfektnou náhradou napríklad i za klasické stoličky. Pomáhajú fyzioterapeutom dostať pacientov späť do formy. Momentálne na trhu môžete nájsť viacero typov a veľkostí. Výber je už len a len na vás.

Veľkosť fitlopty je dôležitá. Ako si vybrať tú správnu? 

Gymnastické lopty sú vyhotovené s 5 rôznymi priemermi: 45, 55, 65, 75 a 85 cm. Vyberajte najmä podľa vašej výšky/výšky osoby, ktorá bude na lopte cvičiť.
Deťom do 150 cm sa odporúča najmä najmenšia veľkosť (Ø lopty 45 cm). Priemer 85 cm ocenia muži s výškou 185 cm a viac. Veľkostnú tabuľku nájdete tu.

Pri výbere fitlopty sa však nespoliehajte iba na svoju výšku. Navštívte napríklad fitness centrum alebo showroom nejakého obchodu a vyskúšajte si ich. Pokojne sa posaďte na viaceré. Následne si objednajte takú veľkosť, ktorá vám sedela najlepšie.

Typy gymnastických lôpt

  • Klasické fitlopty sú bezpochyby najlacnejšou a najjednoduchšie zadovážiteľnou alternatívou. Hodia sa pre univerzálne posilňovanie brucha a stredu tela, či len tak na sedenie, čo ocenia najmä ľudia so sedavým zamestnaním.
  • Pokiaľ ale chcete svoje gymnastické lopty využívať ako stoličky, na trhu existujú špeciálne typy. Balónová stolička vám pomôže prežiť dlhé hodiny v sedavom zamestnaní bez toho, aby ste skončili s nepekným hrbom a poškodenou krčnou chrbticou. Ide o kombináciu kresla s gymnastickou loptou a je vybavené výškovo nastaviteľnou opierkou a kolieskami. Dá sa jednoducho zakomponovať do každej kancelárie.
  • Rozšírené možnosti vám ponúkajú fitlopty s úchytkami, ktorými môžete precvičiť aj horné svalové partie.

Benefity gymnastických lôpt

Ich hlavnou výhodou je, že vás neustále nútia udržiavať rovnováhu. Dokonca aj pri obyčajnom sedení, keďže zapájajú hlboké svaly chrbta, ktoré využívate pri všetkých typoch športov, od behu až po tenis.
Okrem obyčajného sedenia môžete fitloptu využiť aj na celú škálu cvikov. Ak chcete precvičiť spodné partie tela, stačí si ju dať za chrbát, oprieť o stenu a urobiť niekoľko sérií drepov. Okrem stehenných svalov a zadku zapájate aj telesné jadro (core).

Tip do života na záver: Klasické a stabilné fitlopty sa pohybujú v cenovom rozpätí od 5 € do 50 €. Všetko však závisí od vašich nárokov. Premyslite si, čo potrebujete. Či hľadáte funkčné sedenie alebo posilňovaciu pomôcku. Určite si však vyberiete z ponuky gymnastických lôpt, ktoré trh ponúka.

Je článok užitočný?

5x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články