Fitness náramky a hodinky pre čo najlepší výkon

Zaujímajú vás detailne vaše tréningy, pokroky? Chcete mať podrobný prehľad o svojom zdravotnom stave? Športový náramok, prípadne hodinky, sú pre vás ideálnym riešením.

Čo je dôležité si všímať pri ich výbere a aké funkcie reálne potrebujete a chcete sledovať? Poďme sa spolu pozrieť na fitness náramky a outdoorové fitness hodinky detailnejšie.

Hlavnou funkciou fitness náramku či hodiniek je predovšetkým monitorovanie fyzickej aktivity, analýza telesnej kondície a kontrola plnenia cieľov pohybových aktivít. Väčšina z nich sa dokáže zosynchronizovať s online aplikáciou. Viete si tak pozerať štatistiky, vyhodnocovať pokroky alebo sa porovnať s priateľmi.

Výkon

Pokiaľ je pre vás dôležitá výdrž batérie, ktorú budú mať vaše športové náramky alebo hodinky, mali by ste vedieť, že využívajú rôzne zdroje energie. Niektoré majú gombíkové batérie, cylindrické batérie alebo Li-Ion akumulátor, ktorý sa dobíja cez USB. Výdrž batérie je individuálna, každý typ ju má inú a závisí aj od spôsobu používania zariadenia.

Dizajn & štýl

Výhodou fitness náramkov je okrem monitorovania pohybu, tepu a spánku aj ich malá hmotnosť a jednoduché ovládanie. V neposlednom rade je to tiež dizajn, vďaka ktorému je fitness náramok často povýšený na módny doplnok. Možnosť výmeny náramku za iné farebné či materiálové prevedenie umožňuje väčšina modelov. Môžu sa tak stať dokonale ladiacim prvkom k vášmu outfitu. Môžete si vybrať z rôznych druhov remienkov, napr. športové zo silikónu alebo textilné. Výhodou textilných remienkov je ich elegancia a možnosť používať ich na každodenné nosenie. Fitness náramok značky Fitbit v príjemnej levanduľovej farbe zladíte s čímkoľvek! Okrem toho, že v balení nájdete druhý náhradný remienok, náramok obsahuje NFC čip na bezkontaktné platby. 
Takisto je to aj s hodinkami, ktoré navyše môžu mať podobu klasických analógových alebo digitálnych hodiniek, s hranatým alebo kruhovým displejom. 

Na displeji sa zobrazujú rôzne ukazovatele:

 • aktuálny čas, 
 • dátum,
 • počet krokov,
 • časovač,
 • stopky a iné údaje potrebné pri športe. 
Na výber je množstvo zariadení s rôznymi funkciami. Zvoľte si také, ktoré budú zodpovedať vašim potrebám aj vkusu a budete ich radi nosiť každý deň.

Funkcie pre každodenné aktivity 

 
 • Krokomer

Azda najjednoduchší spôsob, ako vyhodnocovať aktivitu počas dňa, je počítanie prejdených krokov, ktoré sa počítajú pomocou GPS alebo akcelerometra.

 

 • Prekonaná vzdialenosť

Podobne podstatné je vedieť aj to, akú vzdialenosť sme prekonali počas behania, turistiky alebo cyklistiky. Vzdialenosť sa meria takisto pomocou GPS alebo akcelerometrom.

 

 • Počet zdolaných schodov

Možno ste o tom ani netušili, no vďaka zabudovanému výškomeru, ktorý niektoré zariadenia majú, je možné vyhodnotiť, koľko schodov ste prekonali. Aj vďaka tejto funkcii viete merať množstvo vynaloženej energie alebo tréningu počas dňa a plniť tak svoje fitness ciele.

 

 • Počítanie kalórií a spotreba energie

Iné zariadenie, iný spôsob výpočtu spotrebovaných kalórií. A tak vplyv na čo najpresnejší výpočet má zadanie vášho pohlavia, veku a váhy. Najpresnejšie je meranie na základe tepovej frekvencie, pretože prihliada na individuálne vynaložené úsilie. Iné zariadenia na to majú vlastné vzorce a počítajú kalórie tak, že do výpočtu vstupujú prejdené kroky alebo aj prekonané schody.

 

 • Sledovánie spánku, budík

Viaceré náramky a smart hodinky, ktoré majú zabudovaný akcelerometer, vedia monitorovať aj kvalitu spánku, a to na základe pohybov počas noci. Vypočítajú dĺžku spánku, aj jeho kvalitu v závislosti na jednotlivých fázach. Pomáhajú pri regulácii dýchania (meditácie) a je možné ich využiť aj na zobudenie vibrovaním – tzv. tichý budík. Po spárovaní s mobilným telefónom zobrazujú notifikácie a umožňujú prehrávanie hudby.  

 

 • Funkcie pre šport

Pravidelne cvičíte/trénujete? Pokročilé funkcie fitness hodiniek vám pomôžu sledovať priebeh aktivít, v mnohých prípadoch prispejú aj k udržaniu vašej motivácie. Za zmienku stoja napríklad inteligentné hodinky Fitbit, Polar alebo Suunto. V závislosti od športu si môžete vybrať konkrétny typ, ktorý splní všetky vaše požiadavky – na cyklistiku, turistiku, plávanie a ďalšie outdoorové alebo aj indoorové aktivity.

Aby sa tieto stali príjemnejšími, výrobcovia vybrané modely vybavili okrem iného asistentom, ktorého ovládate hlasovými príkazmi. Postará sa o zobrazenie počasia, spustenie aplikácií, prehrávanie pesničiek a pod. Mnohí ocenia aj funkciu inteligentného budenia, ktorá rozpozná optimálny čas na ukončenie vášho spánku, ako aj možnosť bezkontaktnej platby bez použitia platobnej karty. Uvedené vychytávky sľubuje napríklad model Fitbit Versa 2.

 

 • Rýchlosť

Fitness náramky alebo hodinky s meraním rýchlosti (GPS alebo akcelerometrom) prepočítavajú, ako rýchlo sa mení vaša pozícia. Táto funkcia je užitočná hlavne pre bežcov či cyklistov, ktorí sa športu venujú profesionálne alebo trénujú na súťaž. Taktiež zabezpečujú meranie bežeckého indexu VO2max. 

 

 • GPS

Taktiež fitness náramky a hodinky s funkciou GPS môžu merať napríklad rýchlosť, počet kôl a určiť vašu presnú pozíciu. Vodeodolné zariadenia určené pre plavcov vedia odmerať tempo a preplávanú vzdialenosť. Je potrebné myslieť na to, že GPS pracuje na základe satelitných signálov. Nefunguje v interiéri, kvalita signálu prípadne môže poklesnúť počas búrky alebo medzi vysokými budovami či stromami.
 

 

 • Meranie srdcovej frekvencie

Jednoduchý a pritom účinný spôsob, ako merať vašu fyzickú námahu a zotrvať v zóne cieľovej intenzity, je monitorovanie tepu. Pri športoch, ako je korčuľovanie na kolieskových korčuliach alebo cyklistika, je zaznamenávanie tepu zložitejšie. Ak chcete odmerať váš tep presne, je vhodné zadovážiť si  hrudný pás. Monitor môže byť aj v podobe senzora na prste či zápästí. (https://www.insportline.cz/prislusenstvi-k-hodinkam-1)

 

 • Univerzálnosť

Venujete sa viacerým druhom športu alebo sa pripravujete na triatlon? Na fitness náramky v prípade náročných tréningov zabudnite. Tie si vyžadujú špeciálne, prepracovanejšie technológie. Vhodnými adeptmi sú napríklad športové hodinky Suunto 9 alebo Polar Vantage. Ide o fínske značky, ktoré sa prispôsobujú vyšším nárokom profesionálnych športovcov a ponúkajú tie najmodernejšie funkcie pre dlhodobé monitorovanie a zlepšenie výkonu. Aj keď sa orientujú predovšetkým na funkčnosť, nezaostávajú ani po dizajnovej stránke. Súčasťou ich sortimentu sú aj modely v luxusnom prevedení.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkčný a kondičný tréning a niekoľkonásobný Ironman v triatlone. Špecializuje sa na kondičnú atletickú prípravu a kompenzačné cvičenie športových klubov, ale aj individuálnych zverencov. V rámci funkčného tréningu sa orientuje na posilňovanie s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami. Venuje sa kondičnej príprave detí v športových aktivitách ako hokej, tenis a i.Súvisiace články