Fitness trampolína – ideálna pre fyzicky náročné skákanie

Zábavná forma chudnutia, dynamické cvičenie na formovanie postavy, zlepšenie kondície – skákanie na fitness trampolíne prináša viac ako len odreagovanie sa od starostí všedného dňa. Aké benefity pramenia z pravidelného cvičenia a čo si všímať pri výbere fitness trampolíny?

Dynamika na trampolíne

Skákanie je aeróbne, ale aj zábavné cvičenie na malej fitness trampolíne s madlom. Jeho výhodou je okrem iného prispôsobivosť pre rôzne vekové kategórie s bonusom dobrých fyzických výsledkov i duševnej rovnováhy. Základom sú rôzne kombinácie pomalých a rýchlych skokov, výkopov, dynamických šprintov, balančných a silových cvikov, ale aj strečingu. To všetko v rôznych stupňoch náročnosti a intenzity a za sprievodu motivačnej hudby.

Benefity pravidelného cvičenia na fitness trampolíne:
  • lepšia stabilita, držanie tela, koordinácia,
  • účinné a pomerne rýchle spaľovanie kalórií,
  • spevnené telo (posilňujete aj hlboké svaly chrbta),
  • získanie lepšej kondičky, ale aj kvalitnejšieho spánku,
  • zlepšenie výsledkov pri ďalších cvičeniach či tréningoch,
  • menšia záťaž na kĺby, posilnenie šliach a väzív,
  • zbavenie sa únavy (aj vďaka zvýšeniu bunkovej energie),
  • pozitívny vplyv na psychiku (dané vyplavovaním endorfínov),
  • zvýšenie hustoty kostí, preventívne pôsobenie voči osteoporóze,
  • predchádzanie kardiovaskulárnym problémom.

Na fitness trampolíne záleží

Skôr ako úspešne zahájite boj s nadbytočnými kilogramami, cestu za vyrysovanejšou postavou či lepšou kondíciou, pamätajte, že fitness stroje a pomôcky sa významne podieľajú na priebehu vybranej športovej aktivity. V tomto prípade má hlavné slovo špeciálny typ trampolíny

Intenzívne a fyzicky náročnejšie skákanie si vyžaduje malú fitness trampolínu. Tá môže byť bezpružinová alebo pružinová, pre domáce alebo profi použitie. Pokiaľ sú jej súčasťou pružiny, mali by byť z bezpečnostných dôvodov prekryté. Ak sa chcete do vašich tréningov pustiť naplno, treba si zvoliť model s madlom (držadlom), ktoré je pri mnohých cvikoch nevyhnutnosťou. Možnosť voľby máte aj tentoraz – dostupné sú varianty s veľkým alebo malým držadlom.
 

Pri výbere berte do úvahy

Okrem kvality a ceny fitness trampolíny by ste svoju pozornosť mali sústrediť aj na nasledovné: 
  • Veľkosť – pre cvičenie sú skonštruované špeciálne trampolíny, tzv. mini, no aj v rámci tejto kategórie sa jednotlivé typy môžu veľkostne líšiť.
  • Nosnosť a maximálne zaťaženie – pamätajte, že intenzita tréningu je rôznorodá a strečing na zahriatie postupne strieda vysoké tempo jednotlivých cvikov.
  • Miesto používania – ak neplánujete cvičiť výhradne v interiéri, potom vyberajte z trampolín vhodných aj na použitie vonku.
  • Typ – okrem trampolín na domáce alebo profi použitie, s pružinami alebo bez nich, si môžete vybrať aj skladaciu, ktorá má konštrukciu uspôsobenú na jednoduché uskladnenie.
  • Doplnky a bezpečnosť – spomínané držadlo môže a nemusí byť súčasťou trampolíny, pre intenzívny tréning ho určite odporúčame, ideálne, ak bude výškovo nastaviteľné. Okrem toho je vhodné kvôli bezpečnosti vyberať trampolíny s odrazovou plochou z nekĺzavého a vodoodolného materiálu.

Skladacia trampolína inSPORTline. Zdroj: Insportline

Vedeli ste, že?
NASA odporúča skákanie na trampolíne svojim kozmonautom po návrate z vesmíru. Je to z dôvodu, že počas ich misie dochádza k úbytku kostnej a svalovej hmoty a skákanie na trampolíne predstavuje účinný spôsob, ako kosti a svaly opäť posilniť. Časopis Americkej fyziologickej spoločnosti (American Journal of Physiology) na základe nezávislých vedeckých štúdií potvrdil rôzne zdravotné benefity takéhoto cvičenia. Aj preto je často využívané ako tréningová pomôcka pre zlepšenie rovnováhy, napr. u lyžiarov či hokejistov.

Efektívne skákanie na trampolíne

Efektívnosť spočíva nielen v samotnom cvičení a použití vhodnej fitness trampolíny, ale aj v tom, ako často, ako dlho a ako zodpovedne sa skákaniu venujete. Vo všeobecnosti však platí, že 30 minút intenzívneho tréningu na trampolíne sa rovná približne 30 až 45 minútam behu v mierne kopcovitom teréne. Za 60 minút intenzívneho tréningu môžete spáliť cca 1200 až 1500 kalórií. 

Ak skáčete na trampolíne správne, zapájate svalovú silu, ktorá sa nachádza v ťažisku tela. Podiel na cvičení majú najmä svaly dolných končatín, brucha a chrbtice. Výnimkou nemusia byť ani paže, ktorým taktiež dáte zabrať, záleží na jednotlivých cvikoch. Efektom je formovanie tela, normalizácia svalového tonusu a zvýšenie kondície.

Sólo, alebo skupinové cvičenia?

Každému vyhovuje niečo iné. Žiadna prekvapujúca informácia. Obozretnosť je však na mieste. Treba mať na pamäti, že predovšetkým kvalitná trampolína a cviky naučené pod trénerským dohľadom zaisťujú bezpečnosť a efektivitu. Podstatou správneho cvičenia nie sú akékoľvek odrazy na hocijakej trampolíne, práve naopak. Samozrejmosťou by malo byť aj to, že konkrétne cviky a ich následnosť sú vopred starostlivo pripravené.


To znamená, že nie sú iba súčasťou choreografie, ktorá sa hodí do rytmu hudby, ale majú svoj význam, ktorý sa neskôr pretaví do žiadaného výsledku. Aj preto má v tomto smere dôležité slovo certifikovaný inštruktor. Odporúčame absolvovať minimálne jedno skupinové cvičenie, na ktorom si osvojíte správnu techniku. K tej patrí napríklad to, že pri skákaní musíte vykonať „zatláčanie“ do výpletu trampolíny, a to s fixovaním panvy a chrbtice. Neskôr svoje cvičenie môžete cibriť napríklad prostredníctvom videí zameraných na cvičenie na trampolíne.

Je článok užitočný?

19x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články