Funkčný tréning sa opäť teší obľube. Čo to je a čo naň treba?

Ak ste niekedy hľadali fitnes kurzy, je pravdepodobné, že ste v opise cvičenia videli „funkčný tréning“. Možno vám napadlo, či to nie je len nejaký nový výstrelok a marketingový chyták. Funkčný tréning je však úplne legitímny typ cvičenia a správne by ho mal do svojho cvičebného programu zaradiť prakticky každý.

Funkčný tréning je zameraný na pohybové vzorce, ktoré majú nejaký účel a v bežnom živote ich skutočne robíme. To môže súvisieť so zlepšovaním každodenných činností, ako je drep pri obúvaní sa a chôdza do schodov, ale napríklad aj zdvíhanie niečoho ťažkého, tlačenie otáčacích dverí alebo hoci aj vstávanie z pohovky. Funkčný tréning vás teda posilňuje spôsobom, ktorý sa priamo premieta do vašich denných aktivít. Dobre to poznajú napríklad rodičia malých detí, ktorí sú každý deň nútení trebárs päťdesiatkrát vziať svoju ratolesť do náručia. V takom prípade je potom posilňovanie paží, ale i chrbta, ktoré tým trpia, vyložene nutné.

Ako na funkčný tréning

Samozrejme je nutné vopred určiť, ktoré partie a aké pohyby potrebujete konkrétne vy trénovať najviac. V zásade však možno povedať, že funkčný tréning obvykle pozostáva zo základných cvikov, ktorými sú drepy, výpady, predklony a mŕtve ťahy, prípadne push-upy. Pri zložených cvičeniach je potom vhodné, aby zahrňovali viac než jednu svalovú skupinu v kombinácii uvedených cvikov. Preto cviky funkčného tréningu napodobňujú rôzne vzory každodenného pohybu, ako je ťah, úklon, zavesenie, rotácia a podobne. Zamyslite sa sami – ako často v bežnom živote stojíte na jednom mieste nepohnuto a zdvíhate nejaké závažie od pása dolu len za pomoci bicepsov? A na druhej strane, ako často si čupnete, aby ste niečo zdvihli z podlahy? Alebo aby ste si zaviazali topánky?

Telo ako celok

Vzhľadom na to, že cvičením napodobňujeme vzory každodenného pohybu, funkčný tréning využíva vlastnú váhu tela a takmer výhradne sa pri ňom používajú voľné závažia a pomôcky, nie stroje. Tie totiž vyžadujú, aby ste sa pohybovali veľmi konkrétnym spôsobom, lenže telo tak bežne nefunguje. No vykonávať funkčný pohyb ako drep je z hľadiska silového tréningu omnoho účinnejšie a zároveň vám to umožňuje trénovať svaly tak, aby hladko spolupracovali – pretože svaly v skutočnosti nikdy nepracujú samostatne. 


Samozrejme, i tréning izolovaných svalových skupín má svoje opodstatnenie, obzvlášť ak potrebujete posilniť určitú svalovú skupinu, napríklad po zranení. No u väčšiny zdravých ľudí, ak chcú byť vo forme, by sa cvičenie malo vo veľkej miere skladať zo zložených a funkčných cvikov, ktorými môžu výrazne posilniť konkrétne partie alebo zlepšiť stabilitu určitého kĺbu. Funkčný tréning zlepšuje schopnosť vášho tela pracovať efektívne ako jedna jednotka. Tým, že trénujete viac svalových skupín súčasne, pomáhate telu, aby lepšie fungovalo ako celok.

Je článok užitočný?

0x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články