Hurá na vodu! Pádlovanie pre oddych aj kondičku.

Chystáte sa k vode? Spojte príjemné s užitočným a začnite pádlovať. Ak sa postavíte na padddleboard, sadnete si do člna či kajaka, môžete sa nielen kochať prírodou a vychutnávať okolitú atmosféru, ale pritom aj zlepšovať svoju fyzickú kondíciu. Hoci na posúvanie sa na vode využívate vlastnú silu, námahu v podstate nevnímate. Vo veľkej miere za to môže prostredie, v ktorom sa nachádzate.

Voda a celkovo príroda prirodzene upokojujú. Plynulým, kĺzavým pohybom po vodnej hladine sa tak príjemným a zábavným spôsobom dostanete do cieľa, ktorým je fyzické a psychické zdravie. Navyše, pri pádlovaní môžete objavovať rôzne prírodné zákutia a zaujímavo tráviť čas so známymi. Pádlovať totiž nemusíte sami.

Paddleboarding  alebo Vyskúšajte pádlovanie v stoji

Paddleboarding (označuje sa aj skratkou SUP – Stand Up Paddle, teda pádlovanie v stoji) získava na obľúbenosti raketovou rýchlosťou, a to celosvetovo. Aj u nás mu prichádza na chuť stále viac ľudí, či už aktívnych športovcov, alebo tých, ktorí radi trávia letné mesiace pri vode. Ide o jednoduchú, ale tréningovo všestrannú aktivitu. Zapájate pri nej takmer všetky svalové partie tela. 

Deje sa tak z dôvodu, že stojíte na paddleboarde (alternatíva surferskej dosky) a na pohyb na vode používate dlhé pádlo. Zabrať dáte nohám, svalom na rukách, posilníte aj chrbát a brucho. Keďže pri paddleboardingu je nutnosťou udržiavanie rovnováhy, trénujete aj stabilitu. Pokiaľ mu prenecháte viac priestoru vo vašom voľnom čase, zlepšíte si tak celkovú kondičku. Intenzívne pádlovanie je náročnosťou podobné behu, aerobiku a cross-tréningu a je dokázané, že znižuje riziko výskytu infarktu a mozgovej mŕtvice. Ak sa chcete zbaviť prebytočných tukov, potom bude pre vás zaujímavý aj fakt, že počas hodiny paddleboardingu spálite oveľa viac kalórií ako pri behu či cyklistike.
  Paddleboard Aztron Neptun. Zdroj: InSPORTline

TIP: Ak chcete dostať svoju tepovú frekvenciu do vyšších hodnôt, usporiadajte preteky s kamarátmi. Rekreačný tréning tak povýšite na kardio cvičenie.

5x áno pre paddleboarding

Okrem vyššie spomenutých benefitov sa pádlovanie oplatí vyskúšať aj z nasledovných dôvodov:
  • Variabilnosť realizácie – pádlovať môžete na priehrade, jazere, rieke, mori, na takmer akejkoľvek vodnej ploche. Pre začiatočníkov sú vhodné pokojné vody, pokročilí si môžu vyskúšať aj adrenalínovejší zážitok na divokých riekach.
  • Pre všetky vekové kategórie – pádlovať môžu i deti a seniori. Keďže paddleboard je pomerne veľkou „plávacou doskou“, dieťa na nej môže sedieť, zatiaľ čo vy budete v úlohe kormidelníka. Aj z tohto dôvodu je výbornou aktivitou pre rodiny.
  • Nezaťažuje kĺby – pri pádlovaní v stoji je záťaž rozložená na celé telo, preto je veľmi malé riziko, že by ste si poškodili kĺby či šľachy. To je zároveň dôvod, prečo je vhodné aj pre športovcov po úraze a môže sa využívať ako rekonvalescenčná pomôcka.
  • Psychická pohoda – vitamín D získaný zo slnečných lúčov, relax v prírode, čas strávený so svojimi blízkymi, endorfíny vyplavujúce sa po cvičení – pozitívny vplyv na duševné zdravie je zrejmý. Vďaka pádlovaniu si oddýchnete od stresu a načerpáte energiu.
  • Nielen sezónny šport – hoci je paddleboarding špecificky letným vodným športom, realizovať ho môžete aj počas ďalších mesiacov v roku. Vtedy je však potrebné nepodceniť výber špeciálneho oblečenia. To umožňuje venovať sa pádlovaniu aj v nepríliš priaznivom počasí (mrholenie, vietor, nižšie teploty).
 Dámsky neoprénový komplet Aqua Marina Diva, vhodný aj do chladnejšieho počasia. Zdroj: InSPORTline

Paddleboardy na mieru príležitosti aj pádlujúceho

Už sa vidíte na vode s pádlom v ruke? A aká je tá voda? Stojatá či s vlnami? Idete rýchlo ako o preteky alebo prekonávate dlhé vzdialenosti a objavujete tajné zákutia riek? Vašim preferenciám je potrebné prispôsobiť aj výber dosky určenej na paddleboarding. Existuje viacero druhov, ako napríklad pretekárske dosky, dosky na stojatú vodu, windsurf dosky, dosky pre dobrodruhov. Dokonca môžete siahnuť aj po špeciálnej joga doske. Dosky sa odlišujú svojou konštrukciou a vybavením, čím sa prispôsobujú podmienkam, za akých ich chcete používať. Pre tých, ktorých láka viacero možností, môže byť vhodná univerzálna doska (tzv. allaround doska), ktorá má vďaka svojim proporciám dostatočnú stabilitu pre splav stojatých vôd, pokojných riek, ale aj zvládnutie menších vĺn.
Paddleboard JobeAero z kategórie Allaround a paddleboard Aqua Marina Peace určený pre cvičenie jogy. Zdroj: InSPORTline
Okrem toho je potrebné brať do úvahy aj ďalšie parametre dosky, ktoré sa podpisujú pod plynulú plavbu na vode. Nosnosť a objem musí zodpovedať vašej hmotnosti a nákladu, ktorý chcete mať so sebou „na palube“. Dĺžka dosky určuje jej vhodnosť na surfovanie, preteky, cestovanie, resp. účel použitia. Šírka sa zas podpisuje pod stabilitu. Vo všeobecnosti platí, že čím širší paddleboard, tým je stabilnejší. Odolnosť voči poškodeniu a skladnosť je charakteristická pre nafukovacie paddleboardy, ľahšia kĺzavosť po vode pre pevné paddleboardy.
Nafukovací paddleboard Jobe Aero SUP Neva a pevný paddleboard Aquatone Wave. Zdroj: InSPORTline

Smelo do toho!

Paddleboarding patrí k zábavným a zároveň relatívne nenáročným športom. Nemusíte nevyhnutne absolvovať tréningové kurzy, ovládať paddleboard sa naučíte za niekoľko dní aj sami či za pomoci návodov z internetu. Priemerne zručným športovcom stačí na zvládnutie paddleboardingu zopár hodín. 

Ak vás teda tento šport láka, len smelo do toho. Zároveň však nezabúdajte na svoju bezpečnosť. Na sebe majte vždy plávaciu vestu (na divokej vode aj helmu), na vodu sa vždy vydávajte v spoločnosti aspoň jednej ďalšej osoby a berte do úvahy miestne podmienky a prípadné riziká (príliv a odliv, vodné víry, prúdy, predpovedané počasie). Nepreceňujte svoje sily a náročnosť „terénu“ zvyšujte úmerne k tomu, ako rastie vaša kondícia a skúsenosti s týmto krásnym športom.
 
 Zdroj: InSPORTline

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Je článok užitočný?

79x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články