Infografika: Železo a jeho prijímanie stravou

Minerály tvoria síce len 4 až 5 % telesnej hmotnosti, avšak pre zdravie sú nevyhnutné. K týmto látkam sa radí aj železo, ktoré je najdôležitejšou zložkou hemoglobínu a slúži (nielen) na prenos kyslíka do orgánov.

Minerály plnia v ľudskom organizme rôzne dôležité úlohy – sú potrebné napríklad pre výstavbu kostí a tkanív, správne fungovanie nervovo-svalovej sústavy, zúčastňujú sa metabolických procesov. Sú tiež zložkami enzýmov, hormónov, vitamínov a regulujú rozličné aktivity tela. Tieto anorganické látky sa delia na makroprvky, stopové prvky (sem patrí aj železo) a ultrastopové prvky. Okrem nich poznáme ešte aj tzv. toxické prvky, tie sú však pre telo škodlivé.

Minerály si telo nedokáže vyrobiť samo, preto je potrebné prijímať ich v strave. Čo je charakteristické pre železo, aké sú príznaky jeho nedostatku či nadbytku v tele, koľko by sme ho denne mali prijať, v akých potravinách sa nachádza? Odpovede vám prinášame v infografike.

Je článok užitočný?

1x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články