Jednoručky sú stále populárne

Ak niekto začína posilňovať, prvou voľbou sú takmer vždy jednoručky (jednoručné činky). Chcete vedieť, prečo je to tak? Na túto otázku sa dá odpovedať veľmi jednoducho. Sú cenovo dostupné a dajú sa využiť pri mnohých cvikoch. Sú skrátka univerzálnym pomocníkom pri posilňovaní.

Nenechajte sa však zmiasť ich jednoduchosťou. Keď činku uchopíte a začnete cvičiť, zistíte, že dokáže aj iné veľké veci. Pri cvičení budete cítiť, ako sa napína váš biceps. Vaše ruky budú konečne (časom) vyzerať ako z časopisu. Pri cvičení s jednoručkami môžete zapojiť viac svalov ako pri iných strojoch na posilňovanie. Vďaka tomu môžete dosiahnuť väčší nárast svalovej hmoty. Tak s chuťou do toho.

Ceny jednoručiek

Ceny jednoručných činiek sú veľmi prijateľné. Na výber je z veľkého množstva rôznych variantov. Zároveň sú nenáročné na používanie a ľahko ich uskladníte (napríklad doma v skrini či na stojane). Preto sú jednoručky atraktívnou pomôckou na cvičenie.

Aj odborníci považujú činky tohto typu za jeden z najlepších nástrojov na posilňovanie. Ich používanie sa odporúča pri rôznych typoch cvičenia. Využijete ich nielen pri silovom, ale aj pri dynamickom spôsobe cvičenia.

Činky rozlišujeme podľa

  • vyhotovenia,
  • výrobného materiálu,
  • váhy.
Pri výbere činiek si v prvom rade premyslite, na čo ich budete používať. Pri aeróbnom alebo dynamickom cvičení budete potrebovať ľahší typ činiek, odvíjajúci sa od vašej sily. Vtedy bude vhodnejšie zvoliť činky s možnosťou zvyšovania váhy, teda nakladacie jednoručky.

Podľa materiálu si činky môžete vybrať zväčša z:

  • liatiny,
  • chrómovej ocele,
  • gumy,
  • plastu.

Tip do života: Keď si vyberáte váhu činky, nezabudnite, že bude lepšie začať cvičiť najskôr s ľahšou činkou, maximálne do 10 kg. Váhu činiek môžete postupne zvyšovať. Hneď ako dospejete do fázy, keď budete cvičiť so skutočne ťažkými činkami, odporúčame vám zaobstarať si radšej trhačky. Slúžia na ochranu pred kŕčmi pri dlhom cvičení s činkou.

Ako sa používajú trhačky?

Čo to vlastne je? Ide o skutočných pomocníkov pri posilňovaní pomocou činiek. Trhačky vyzerajú ako kusy kože či látky. Oviniete ich okolo činky a zápästia. Potom sa môžete sústreďovať na správnu techniku cvičenia bez obáv, že vám činka vypadne z ruky. 

Rovnako ako činky aj trhačky majú na výber viac variantov:
  • hákovité trhačky,
  • olympijské trhačky,
  • trhačky so slučkou. 

Hor sa do posilňovania! A ak činky nemáte, tak i do nakupovania. Výber je pestrý. 

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkčný a kondičný tréning a niekoľkonásobný Ironman v triatlone. Špecializuje sa na kondičnú atletickú prípravu a kompenzačné cvičenie športových klubov, ale aj individuálnych zverencov. V rámci funkčného tréningu sa orientuje na posilňovanie s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami. Venuje sa kondičnej príprave detí v športových aktivitách ako hokej, tenis a i.Súvisiace články