Mať vlastnú domácu posilňovňu je trendy. Čo v nej nesmie chýbať?

Nechce sa vám cestovať do fitness centra, chcete ho mať priamo doma? V dnešnej dobe nie je vlastná domáca posilňovňa ničím výnimočným a teší sa z nej čoraz viac športových nadšencov. Tento trend neustále stúpa a dôvodov je hneď niekoľko.

Ľudia sa doslova predbiehajú v tom, aké novinky si do svojho domáceho „fitka“ zaobstarajú. Možno ste sa rozhodli pre domácu telocvičňu najmä kvôli času, ktorého nemáte veľa a cvičenie nechcete v žiadnom prípade zanedbať. V tomto prípade je súprava športových pomôcok v domácom prostredí to najlepšie riešenie, pretože ich môžete využiť nielen počas pozerania televízie, ale aj iných domácich aktivít. Okrem toho ušetríte čas a môžete ho využiť užitočnejším spôsobom.

Tiež pokiaľ máte radi svoje súkromie, je domáce fitness centrum pre vás tou správnou voľbou. Nie každý má rád cvičenie v preplnenom priestore. Na to, aby ste si doma zacvičili, naozaj nepotrebujete veľa. Môžete využiť nielen prázdnu izbu, ale aj pivnicu alebo garáž. Záleží len na tom, koľko priestoru potrebujete a aké veľké vybavenie si chcete zaobstarať. Skvelou správou pre vás je, že na funkčné precvičovanie celého tela nepotrebujete desiatky obrovských strojov, ale postačí pár menších pomôcok, ktoré dokážete doma ľahko umiestniť a skladovať.

Čo by malo byť súčasťou základného vybavenia privátnej posilňovne

  • Jednoznačne fitness doplnky menších rozmerov, ktoré viete použiť na niekoľko užitočných cvikov. Patria sem napríklad fitness podložky, ktorých veľkosť a farbu si viete vybrať podľa vašich želaní. Okrem toho, že sú ľahké, dobre skladovateľné a protišmykové, viete ich využiť aj na precvičovanie jógy, aerobiku alebo gymnastiky.
 
  • Máte sedavé zamestnanie či problémy s chrbticou? Mali by ste si zaobstarať fitloptu, ktorá má široké možnosti využitia. Môžete na nej nielen precvičovať aerobik a gymnastiku, ale aj posilňovať celé telo a najmä chrbtovú časť. 
 
  • Ďalšou dôležitou súčasťou domáceho fitka by mala byť balančná podložka, ktorá sa stále viac teší obľube športovcov. Vhodná je na rôzne cviky, ktorými viete precvičiť nielen nohy a zadok, ale aj ruky a brucho. Potrebujete len vedieť, ako ju správne používať a stane sa neoddeliteľnou súčasťou každého vášho tréningu.
  • Skvelou  fitness pomôckou sú aj rebriny, no treba mať priestor na ich umiestnenie. Ak takúto príležitosť máte, určite neváhajte, pretože si na nich dokážete precvičiť celé telo.
 
  • Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú v domácnosti dostatok priestoru ešte na niečo väčšie, zaobstarajte si trampolínu, ktorá je síce špecifickou športovou pomôckou, no zato poriadne užitočnou. Hoci ju obľubujú najmä ženy a deti, dokážu si na nej poriadne zacvičiť aj muži. Skvelou voľbou je pre športovcov, ktorí potrebujú intenzívne a fyzicky náročné cviky, ktorými spália čo najviac tuku. Na trhu je k dispozícii niekoľko druhov, pričom si môžete vybrať rôzne veľkosti a prevedenia v rôznych cenových skupinách.
 
  • Pokiaľ máte vysoké nároky a chcete do domácej posilňovne investovať viac financií, odporúčame nezabudnúť napríklad na bežecký pás alebo rotoped, vďaka ktorým sa budete cítiť ako v naozajstnom fitku. Tieto druhy fitness pomôcok sú určené najmä pre tých, ktorí chcú nielen spaľovať tuky, ale aj zlepšovať svoju kondíciu. Ak máte doma kardio stroje, nemusíte sa prispôsobovať počasiu vonku a svoj tréning si dokážete naplánovať podľa vlastných predstáv. Pri výbere fitness vybavenia sa môžete obrátiť na nás.
 
  • Ak máte k dispozícii záhradu, máte nielen možnosť zacvičiť si na čerstvom vzduchu, ale použiť aj outdoorové fitness náradie, ktoré nie je vhodné do interiéru. Na mysli máme napríklad športové a atletické pomôcky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou kondičných tréningov zameraných na spaľovanie tuku. Nemusíte mať pritom dvor veľký ako futbalové ihrisko, postačí vám pár metrov priestoru, kde si ich viete rozložiť. Ich výhodou nie je len ľahká skladovateľnosť, ale aj malá váha, bezpečnosť a účelovosť. V lete tak môžete interiérovú posilňovňu vymeniť za exteriér, kde sa vám bude na čerstvom vzduchu cvičiť omnoho lepšie. Do pozornosti dávame napríklad stojany, slalomové tyče, prekážky, bradlá alebo laná na šplhanie, ktoré nemajú k dispozícii ani veľké fitness centrá. Všetko potrebné nájdete v špecializovaných športových obchodoch, kde je neuveriteľné množstvo sortimentu, z ktorého si môžete vyberať stále niečo nové.

Je článok užitočný?

3x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkčný a kondičný tréning a niekoľkonásobný Ironman v triatlone. Špecializuje sa na kondičnú atletickú prípravu a kompenzačné cvičenie športových klubov, ale aj individuálnych zverencov. V rámci funkčného tréningu sa orientuje na posilňovanie s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami. Venuje sa kondičnej príprave detí v športových aktivitách ako hokej, tenis a i.Súvisiace články