Nebojte sa histamínovej intolerancie

Potvrdená diagnóza histamínovej intolerancie so sebou prináša nutnosť zamerať sa na stravovací režim od základov a venovať zvýšenú pozornosť výberu potravín, ktoré sa objavujú v jedálničku.

Napriek tomu, že nízkohistamínová diéta sa spája s elimináciou určitých potravín, v podstate ide o prirodzený prechod k zdravému stravovaniu, ktorý v konečnom dôsledku nemusí znamenať žiadne markantné obmedzenie. Ako s histamínovou intoleranciou pracovať bez toho, aby sme mali pocit, že o niečo prichádzame?


Potraviny, ktoré majú červenú

Histamín je ako hormón a neurotransmiter prirodzenou súčasťou živých organizmov. Okrem toho sa vo vyšších koncentráciách vyskytuje v potravinách, ktorých konzumácia by za štandardných podmienok nepredstavovala problém, ale vzhľadom na intoleranciu je nutné sa im vyhýbať. Základom nízkohistamínovej diéty je teda eliminovať potraviny, ktoré obsahujú vysoké množstvo histamínu, a rovnako aj tie, ktoré by vo vyššej miere spôsobili jeho uvoľňovanie. 

Medzi najbežnejšie potraviny, ktoré patria do kategórie „zakázaných“, všeobecne patria fermentované a konzervované potraviny, veľká časť mliečnych výrobkov, ktoré prešli procesom fermentácie, zrejúce syry, alkohol, energetické nápoje, ochutené nápoje, káva, priemyselne spracované potraviny a sladkosti, údeniny, rajčiny a výrobky z nich, väčšina citrusov, jahody, ananás alebo čokoláda. Výpočet potravín, ktoré by mali byť obmedzené alebo úplne eliminované, by mohol pokračovať a okrajovo sa dotýkať ďalších kategórií, ale tak ako pri všetkom vo výžive i tu platí, že je nutné dať na reakcie vlastného tela. Mieru intolerancie a prípadnú (ne)znášanlivosť konkrétnych potravín je potrebné odvodzovať od individuálnych potrieb alebo na základe konzultácie s odborníkom. 


Dobrou správou je, že hoci mnohé zo svojho jedálnička vylúčime, ostáva množstvo potravín, ktoré sú povolené. A z tých sa dá vytvoriť pestrý a chutný jedálniček plný potrebných živín bez pocitu obmedzovania. Nefermentované mliečne výrobky, čerstvé syry, smotana, čerstvé mäso, vajcia a spolu s tým veľa ďalších základných a prirodzených potravín – to všetko spadá do škatuľky povolených zdrojov, ktoré zodpovedajú nielen parametrom znášanlivosti, ale aj potenciálu poskytnúť základy kvalitnému stravovaciemu režimu.

Obmedzenie histamínu a zdravý životný štýl

V mene zdravého životného štýlu a fitnes aktivít, ktorých primárnym cieľom je poskytovať telu tie najlepšie možné podmienky, nie je potrebné obávať sa komplikácií ani pri diagnostikovanej histamínovej intolerancii. Za predpokladu dodržania základných pravidiel nízkohistamínovej diéty nemusí špecifická voľba potravín ani zďaleka predstavovať zásah do životného štýlu jednotlivca, nieto celej rodiny.

Pretože množstvo histamínu v potravinách sa zvyšuje pri skladovaní a špecifických technologických procesoch, základným predpokladom úspechu je konzumácia čo najčerstvejších potravín. Priemyselne spracované, konzervované a opätovne zohrievané potraviny v tomto prípade nemajú šancu a ich zaraďovanie do jedálnička pre osoby s histamínovou intoleranciou neprichádza do úvahy. To je však samo osebe impulzom na návrat ku konzumácii prirodzených a kvalitných potravín, z ktorých zvýšenej prítomnosti v stravovacom režime bude ťažiť benefity každý. 


Okrem pravidla uprednostňovania čerstvých potravín platí, že by sme sa mali vyhýbať konzervačným látkam, predpripraveným pokrmom a potravinám, ktoré zostali dlhší čas mimo chladničky. Takéto indície vedú k tomu, že najlepšiu kontrolu nad príjmom vhodnej formy živín získame, ak si jedlo budeme pripravovať primárne doma. Tak budeme vedieť, čo naše pokrmy obsahujú a akým spôsobom boli spracované. V konečnom dôsledku ide teda o návrat k prirodzeným a nutrične plnohodnotným zdrojom potravín, ktorých správna kombinácia zaručí nielen našu subjektívnu chuťovú spokojnosť, ale aj splnenie podmienok nízkohistamínovej diéty.

Je článok užitočný?

0x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články