Objavte 5 spôsobov, ako zrýchliť metabolizmus

Slová o spomalenom metabolizme sú hrozbou v slovníku každého z nás. Rýchle a efektívne spaľovanie by sme chceli všetci. Občas sa nám však do cesty stavia protestovanie vlastného tela, ktoré nám dáva jasne najavo, že spolupracovať nebude. Našťastie existujú spôsoby, ako metabolizmus popohnať a ukázať mu, že jeho pomalé reakcie nehodláme tolerovať.

Zdravý metabolizmus je zároveň i znakom zdravého tela. Metabolizmus, čiže súhrn všetkých látkových premien nášho tela, je tvorený sústavou chemických reakcií. Jeho rýchlosť ovplyvňujú desiatky faktorov od vrodených dispozícií až po aspekty životosprávy založené na našich každodenných rozhodnutiach, ktoré máme plne vo svojich rukách. Poďme sa spoločne pozrieť na päť spôsobov, prostredníctvom ktorých môžeme rýchlosť svojho metabolizmu posunúť smerom nahor.
 

1. Dajte šancu silovému tréningu

Čím väčšie zastúpenie aktívnej svalovej hmoty, tým rýchlejšie spaľovanie i v pokojovom režime. Presne to je dôvod, prečo sa metabolizmus s rastúcim vekom spomaľuje. Telo množstvo svalov postupom času prirodzene znižuje a dôsledkom je obmedzená schopnosť efektívne spaľovať tuk. 

Nie nadarmo sa hovorí, že práve svaly stoja za úspechom kvalitne fungujúceho metabolizmu. Preto by malo byť v našom záujme svalovú hmotu nielen udržiavať, ale aj budovať a jej rast neustále stimulovať. Ak sa chcete vyvarovať prirodzeného úbytku spôsobeného nedostatočnou aktivitou, zamerajte svoju pozornosť na silový tréning, ktorým podporíte svalový rast. Riešením môže byť klasické posilňovanie, využitie váhy vlastného tela alebo aspoň zapojenie činiek a expanderov v domácom prostredí.
Cvičenie s expanderom. Zdroj: Insportline

2. Zvýšte príjem tekutín

Adekvátny príjem tekutín podáva pomocnú ruku väčšine žiaducich procesov v tele. Pravdou je, že jeho zvýšením urobíte chybu naozaj len málokedy. Voda síce nemá priamy vplyv na rýchlosť metabolizmu, ale zato pôsobí na mnoho telesných procesov, ktoré v konečnom dôsledku stupeň rýchlosti metabolizmu v pozitívnom zmysle slova podporí.

Len čo zvýšite príjem tekutín, zrýchli vaše telo regeneráciu svalov a zmierni pocit únavy. To jednak napomôže udržovaniu životaschopnosti svalovej hmoty, ktorá je riadiacou jednotkou v otázke spaľovania, a jednak obnoví schopnosť podávať lepší výkon. To napokon opäť povedie k schopnosti efektívnejšie a účinnejšie spaľovať tuky.

3. Jedzte dostatok bielkovín

Bielkoviny sú základným stavebným kameňom tela a esenciálnou makroživinou, ktorá má na starosti okrem iného aj obnovu a výstavbu telesných tkanív, teda uchovávanie a tvorbu svalov. Pri dostatočnom príjme bielkovín nebudete strácať svaly, podporíte potenciál ich nárastu a telu tak obratom zaistíte vhodnejšie podmienky na rýchlejšie spaľovanie. 

Okrem vyššie spomenutých benefitov majú bielkoviny zo všetkých makroživín najvyšší termický efekt. Ten predstavuje množstvo energie, ktorá je potrebná na spracovanie prijatých živín po ich konzumácii. Zatiaľ čo v prípade tukov sa termický efekt pohybuje mezi 1 – 3 % a pri sacharidoch v rozmedzí 5 – 10 %, bielkoviny dosahujú 15 – 30 %. Vzhľadom na potrebu tejto energie sa určité percento „stratí“ počas procesu metabolického spracovania bez toho, že by sa po bezprostrednom prijatí potravy ukladalo.

Dbajte na to, aby boli bielkoviny súčasťou každého jedla, ktoré v priebehu dňa prijmete. Medzi zdroje bielkovín patrí napríklad mäso, ryby, rastlinné alternatívy mäsa, vajcia, syry a mliečne výrobky alebo strukoviny.

4. Pite kávu a zelený čaj

Ako bolo spomenuté, bezprostredným predpokladom úspechu je dostatočný pitný režim, ktorý by mala tvoriť predovšetkým čistá voda. Okrem nej však nie je na škodu zaradiť do svojho dňa aj kávu a zelený čaj, ktoré sa pýšia množstvom benefitov v spojitosti so zrýchleným spaľovaním.

Kofeín obsiahnutý v káve aj teín v zelenom čaji patria k najdiskutovanejším stimulantom a spaľovačom vôbec. Podporou aktivity a navýšením energetického výdaja zrýchľujú metabolizmus, dokážu nabudiť a zvyšujú výkon, vďaka ktorému je spaľovanie opäť efektívnejšie.

5. Konzumujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú kľúčovou zložkou v jedálničku každého aktívneho človeka, ktorému vlastné zdravie nie je ľahostajné. Okrem množstva funkcií, ktoré v tele zastávajú, majú na starosti i aktivizáciu enzýmov, ktoré zabezpečujú spaľovanie tukov. Navyše, ich adekvátny príjem organizmu pomáha lepšie identifikovať skutočné pocity hladu a sýtosti, vďaka čomu nedochádza k prejedaniu. 

Medzi vhodné zdroje omega-3 mastných kyselín patria ryby, semienka a orechy. Ak viete, že nie ste schopní vyťažiť adekvátne množstvo prostredníctvom jedálnička, nie je na škodu zvážiť suplementáciu formou kvalitných doplnkov stravy.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články