Päť dôvodov, prečo je pri cvičení dôležité dodržiavať pitný režim

Počujeme o ňom všade a vieme, že je dôležitý. Pravdou však je, že pitný režim väčšina z nás opomína a nedáva svojmu telu dostatok tekutín, ktoré potrebuje. To potom primerane nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. U aktívnych ľudí to platí dvojnásobne. Ak neviete, prečo si strážiť dostatočný príjem tekutín, prečítajte si päť najdôležitejších dôvodov, vďaka ktorým bez otáľania pobežíte po pohár vody určite častejšie než doteraz.

Ak by sme telo prirovnali k stroju, ktorý potrebuje kvalitné palivo vo forme jedla, potom by sme mali dodať, že zároveň potrebuje kvalitnú chladiacu kvapalinu vo forme vody. Keď totiž telu nedoprajeme dostatočnú hydratáciu, nebude fungovať správne ani pri tom najlepšom stravovacom a tréningovom pláne.

1. Lepší výkon

Magický trik, vďaka ktorému môžeme vylepšiť svoj (nielen) športový výkon? Dalo by sa to tak povedať. Charles Poliquion, uznávaný tréner a kouč, raz dokonca poznamenal, že práve „hydratácia je najväčším determinantom sily“. 

Dostatočný, u športovcov teda vo väčšine prípadov zvýšený príjem tekutín pri športovom výkone a po ňom pomáha chrániť svalové bielkoviny pred nadbytočným rozpadom a ide ruka v ruke s plnohodnotným využitím živín zo stravy, ktoré telo obratom použije na zefektívnenie samotného výkonu.

2. Regulácia telesnej teploty

Všetci vieme, čo sa stane, keď sa pri športe alebo akejkoľvek aktivite začneme potiť. Na povrchu našej kože sa, zjednodušene povedané, objaví pot, ktorý nie je ničím iným než mechanizmom na reguláciu teploty. Cieľom je predísť prehriatiu.

Voda reguluje vnútornú teplotu tela v závislosti od externej teploty. Aby mohol byť tento proces efektívny po všetkých stránkach, telo potrebuje mať dostatočnú zásobu, na ktorú by sme mali dbať nielen pri športe, ale i pred ním a po ňom.

3. Ochrana pred dehydratáciou

Dehydratácia je logickým, no napriek tomu často opomínaným dôsledkom nedostatočného príjmu tekutín. Pri zvýšenej fyzickej námahe je ľahké dostať sa do fázy, keď telo stratí viac vody, než sa môže na prvý pohľad zdať, čo môže znamenať vážne následky vrátane bolesti hlavy, vysokého srdcového tepu, vyčerpanosti alebo úpalu. Skrátka nič, čo by sme ako športovci vyhľadávali.

4. Zmiernenie bolesti kĺbov

Bolesť kĺbov je nemenej častým dôsledkom intenzívnej športovej aktivity, s ktorým sa musí vyrovnať mnoho aktívnych športovcov. I v tomto prípade odvedie zvýšený príjem vody svoju prácu. Chrupavka sa totiž sama osebe skladá z veľkej časti práve z vody, ktorá ju udržuje hydratovanú a flexibilnú.

Dostatočný prísun tekutín sa postará o správny obeh krvi. Ten zaistí schopnosť živín dostať sa do potrebných zákutí všetkých kĺbov. Zároveň z nich pomôže vypudiť odpadové produkty, čím v konečnom dôsledku zmierni bolesť kĺbov počas cvičenia aj po ňom.

5. Funkčné telo ako celok

Správna životospráva funguje ako dobre zostavený stroj – hneď ako začne haprovať jedna časť, rozhodí to celú mašinériu. Nedostatok v jednej z častí sa skôr či neskôr prejaví i v ostatných. Jedna z nich je definovaná práve pitným režimom, ktorý ovplyvňuje desiatky faktorov od metabolických procesov v tele cez ostatné fyziologické pochody a výkonnosť až po schopnosť tela fungovať optimálne.

Starostlivosť o pitný režim by mala byť zásadnou zložkou zdravého prístupu k sebe a svojmu telu. Ak dáme telu, čo si zaslúži, ihneď nám to vráti.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články