Plánujete si zriadiť vlastnú posilňovňu? Týmito fitness vecami by ste mali začať

Dnes chce každý cvičiť, ísť s dobou. Fitness trend súčasnosti je nielen dobre vyzerať, ale aj zdravo žiť. To sa dá dokázať jedine zmenou životného štýlu, a teda zdravou stravou a dostatkom pohybu.

Niektorí z nás sa snažia hýbať viac prirodzene, ako napríklad prechádzkami v prírode či jazdou do práce na bicykli. No veľké množstvo ľudí pravidelne navštevuje rôzne fitness centrá. Keďže dopyt v niektorých prípadoch presahuje ponuku a centrá sú častokrát preplnené, je úplne prirodzené, ak mnohí ľudia rozmýšľajú nad podnikaním v tejto oblasti. V niektorých prípadoch nestačíme pozorovať, koľko menších či väčších fitness centier vzniká v našom okolí a stále ich nie je dosť. Dopyt po nich stále rastie.

Ak chcete byť úspešní v tomto podnikaní, dodržujte tieto rady

 • Zvážte, či máte na danom mieste, kde chcete podnikať, potenciál. Správne umiestnenie posilňovne je alfou a omegou. Môžete sa poriadne popáliť, ak práve toto podceníte. 
 
 • Máte profesionálneho fitness trénera? Dnes už by mal byť ľuďom v každej dobrej posilňovni k dispozícii profesionál, ktorý ich nielen usmerní, ale ponúkne im aj svoje služby v oblasti fitness. Taktiež vypracovanie jedálnička alebo tréningu na mieru je dnes nutnosťou takmer pre každého športovca, ktorý chce nielen cvičiť, ale aj dosiahnuť reálne výsledky.
   
 • Na čo si treba dať pozor, je zariadenie a vybavenie posilňovne, pri ktorej je nutné dbať najmä na kvalitu a efektívnosť strojov. Nie je dôležitá kvantita, ale najmä kvalita, preto by ste ich mali vyberať čo najprecíznejšie. 

Do čoho investovať na začiatku pri zriaďovaní posilňovne

 • Určite by vám nemala už od samého začiatku chýbať posilňovacia veža, ktorá je základom pre množstvo cvikov. Ide o multifunkčné stroje, na ktorých dokážete precvičiť nielen ruky a nohy, ale aj celé telo. Hoci sú posilňovacie veže finančne nákladnejšie, vedia vám nahradiť niekoľko menších strojov, ktoré by vám inak zabrali omnoho väčšiu plochu. Multifunkčná posilňovacia veža Body Craft Elite sa vám dokáže dokonalo prispôsobiť vďaka možnosti nastavenia operadla, sedáka aj tlakového ramena. Vhodné sú ako pre veľké fitká, tak aj pre menšie hotelové alebo domáce posilňovne, ktoré chcete mať kvalitne vybavené. Nemusíte mať strach o ich funkčnosť a ani to, že by pre vás neboli užitočné – väčšinou sú zhotovené v špičkovom prevedení a kvalite podľa prísnych európskych noriem. 
 
 • Tiež si treba zaobstarať takzvanú posilňovaciu klietku, ktorá uspokojí potreby náročnejších športovcov. Ktoré sú vhodné najmä pre posilňovanie s tyčami, kde možno vykonávať širokú škálu cvikov s maximálnou voľnosťou. Hoci klietky zaberú viacej miesta, zaujímavé sú odolnosťou a nosnosťou.
 
 • Nezabúdajte ani na ľudí, ktorí posilňovať až tak nechcú a zameriavajú sa skôr na kardio cviky, pri ktorých chcú spaľovať tuky. Preto musíte mať vo fitku bežiaci pás, ktorý slúži nielen na dlhšie tréningy, ale aj na zahriatie pred spomínaným posilňovaním. Mnohé z nich ponúkajú inteligentné funkcie, ktoré skvalitňujú tréning. Príkladom môže byť HRC program, pri ktorom stroj zvyšuje alebo znižuje záťaž tak, aby bola tepová frekvencia užívateľa po celý čas v optimálnej zóne. Takýto benefit poskytuje bežecký pás inSPORTline Gardian G12.

Čo by v nej ešte nemalo chýbať?

Pre vybavenie posilňovne je v súčasnosti dostupné veľké množstvo fitness strojov a pomôcok. Vybrať si správnu kombináciu tých, ktoré uspokoja požiadavky budúcich zákazníkov, sa preto ukazuje ako pomerne náročná záležitosť. V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že profesionálne zariadenia by mali spĺňať kritérium vyššej bezpečnosti a životnosti, pretože budú využívané pravidelne a ľuďmi v rôznej hmotnostnej kategórii. 


Následne je dobré skompletizovať stroje tak, aby v prípade záujmu o precvičovanie rovnakej časti tela boli k dispozícii alternatívy v podobe iného stroja, no s rovnakým účelom. Tu je dôležité pamätať aj na to, akej vysokej návštevnosti podriaďujete fitness vybavenie a či je toto zamerané na špecifickú skupinu ľudí a pod. Iba tak sa vydáte na správnu cestu za cieľom vášho podnikania. Nasledovný sortiment by vám ho mohol pomôcť dosiahnuť.
 
 • Vytvorte zónu s kardio strojmi: Okrem bežeckého pásu stoja za zmienku eliptické trenažéry, rotopedy, recumbenty a pod. Prvé z uvedených v závislosti od jednotlivých modelov umožnia zdokonaliť už nastavený tréning, zlepšiť fyzickú kondíciu. Pri výbere uprednostnite tie, ktorým nebudú chýbať funkcie ako elektronické nastavenie odporu, zmena profilu trate či meranie frekvencie pulzu. S rotopedom nešliapnete vedľa, pretože o spaľovanie tukov a precvičovanie sedacieho, stehenného a lýtkového svalstva bude vždy záujem. Alternatívou stacionárneho bicykla je airbike, ktorý na zvyšovanie odporu využíva ventilátor a posilňuje aj ruky (mnohí zákazníci majú radi „neokukané“ stroje). Návštevníci posilňovne vyhľadávajú i recumbenty, ktoré sú vďaka pohodlnému sedeniu pri cvičení šetrnejšie ku kĺbom.
 
 • Posilňovacie lavice: Vyrysované brušné svaly nepochybne patria k očakávaným výsledkom pravidelného posilňovania. Fitness lavice by preto mali byť v posilňovniach samozrejmosťou. Sú dostupné v rôznych variantoch, pre začiatočné vybavenie odporúčame najmä šikmé lavice a hyperextenzie. Neskôr (alebo podľa budgetu) ich môžete doplniť o nastaviteľnú posilňovaciu lavicu alebo tzv. scottovu lavicu na precvičovanie bicepsov.
 
 • Stroje na konkrétne telesné partie: Leg Press na spevnenie dolných končatín a znásobenie objemu ich svalovej hmoty budú zákazníci určite vyhľadávať. Na formovanie hrudníka a rúk je v rámci posilňovní určený napríklad Peck Deck a Leg Press. V tomto prípade treba porozmýšľať nad tým, či na tieto partie nepostačí iba zakúpenie už spomínanej posilňovacej veže. Opäť hrá hlavnú úlohu predpokladaná návštevnosť.  
 
 • Činky: Sú základným a nevyhnutným vybavením! S nimi dokážete rýchlo nabrať svalovú hmotu či zintenzívniť aeróbne cvičenia a práve na to sa viacerí zákazníci zameriavajú. Aby im vyhovoval aj typ činiek, musíte výber podriadiť rôznej hmotnosti, pohlaviu, veku, účelu použitia (na súťaže a pod.). Vin-Bell a Kettlebell sady budú taktiež dobrou voľbou. Na udržanie poriadku v posilňovni, ako aj na šetrenie priestoru v nej odporúčame zadovážiť stojan na činky.
 
 • Menšie pomôcky: Balančné podložky zefektívňujú cvičenie, pričom ich využitie je všestranné. Udržanie rovnováhy a správne držanie tela sa podpíše na posilňovaní hlbokých svalov, ale aj na samotnom zdraví. Pamätajte na to, že aj z týchto dôvodov chodia ľudia do posilňovne. S expandérmi sa dajú precvičiť malé i veľké skupiny svalov a navyše sľubujú i variabilnosť cvičenia. Pomôcky ako lano, gumový pás, posilňovacia guma a pod. si vždy nájdu cestu k zákazníkom.

Je článok užitočný?

4x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkčný a kondičný tréning a niekoľkonásobný Ironman v triatlone. Špecializuje sa na kondičnú atletickú prípravu a kompenzačné cvičenie športových klubov, ale aj individuálnych zverencov. V rámci funkčného tréningu sa orientuje na posilňovanie s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami. Venuje sa kondičnej príprave detí v športových aktivitách ako hokej, tenis a i.Súvisiace články