Ploché nohy u detí – čo je príčinou a prečo nezanedbať liečbu?

Ploché nohy nemusia byť strašiakom. Včasná diagnostika a dodržiavanie jednoduchých pravidiel sa postará o zdravie dolných končatín vašich detí. Čo býva príčinou plochých nôh, prečo ochorenie liečiť a aké môžu byť následky, ak tento problém s chodidlami zanedbáte?

Znížená klenba

Je bežné, že deti majú pomerne dlho bacuľaté nohy. Tie vtedy vyzerajú ploché, hoci v skutočnosti také nemusia byť. Tiež dojčatá mávajú ploché nohy, no nejde pritom o deformitu, ale normálny stav daný tým, že klenba (ani väzivo či tkanivá) ešte nie je vyvinutá. Tá sa vyvinie obyčajne do 3. roku života. 

Správne tvarovaná klenba nohy nie je iba výsledkom pozície kostí. V danej polohe ju držia aj svaly a väzivo. Základ tejto klenby tvoria dva piliere. Predný podopierajú prsty a hlavičky záprstných kostí, zadným pilierom je pätová kosť. Ak je „mostík chodidla“ medzi nimi znížený, respektíve netvorí oblúk, dochádza k fyziologickému oplošteniu klenutia nohy. O plochej nohe hovoríme vtedy, keď je pozdĺžna klenba nadmerne znížená alebo vymiznutá.

Tip: 
Jednoduchým trikom, ako zistiť, či má vaše dieťa ploché nohy, je urobiť mokrý odtlačok jeho chodidla na zem, prípadne natrieť chodidlo temperovými farbami a otlačiť ho na biely papier. Ak je toto bez vnútorného výrezu, a teda vidíte jeho kompletný obrys, vaše podozrenie sa s vysokou pravdepodobnosťou potvrdilo a návšteva lekára má opodstatnenie.



Príčiny plochej nohy

Príčiny vzniku plochej nohy môžu byť rôzne. Stáť za nimi môžu napríklad vrodené nedostatky, napr. chybný tvar kostí, nerovnaká dĺžka dolných končatín, poruchy svalov, väzív a ďalšie. Okrem toho môžu byť dôsledkom úrazov, zlých pohybových návykov, preťažovania chodidiel, nadmernej telesnej hmotnosti a pod. K častým dôvodom vzniku nesprávne klenutej plochej nohy patrí:
  • Umelá chôdza – rodičia pomáhajú dieťaťu chodiť priskoro, v období, keď na to ešte nemá vyvinutý svalový aparát. Včasné nútenie do chôdze v kombinácii s gravitáciou sa môže pretaviť do deformovania pohybového aparátu.
  • Nevhodná obuv – ak sa dieťa učí chodiť, malo by mať primeranú, dobre tvarovanú a nie tvrdú obuv (topánky cca o centimeter väčšie, ohybná podošva najmä v prstovej časti, tvar, ktorý dostatočne fixuje nohy, aby nedochádzalo k bočným pohybom päty atď.).

Vedeli ste, že...?
Ortopedické vložky do topánok sú doplnkovou liečebnou pomôckou, ale nie riešením. Fungujú ako pasívna opora, čiže zabraňujú zhoršeniu už existujúceho stupňa plochej nohy, no tento stav neliečia. Podobne sú na tom aj ortopedické topánky, ktoré vystupujú v úlohe statickej opory. Nohy síce fixujú, no samotné svaly nestimulujú. Naopak, môže dôjsť k ich ochabovaniu, pokiaľ nedodržiavate všeobecné pravidlo – nosenie špeciálnych topánok musí striedať gymnastika s chodidlom. Na problematický svalový aparát je vždy potrebné poctivé cvičenie.

Príznaky verzus následky

Ak chodidlo, respektíve jeho priečna a pozdĺžna klenba nie je správne formovaná, nekopíruje „pôdu pod nohami“ a môže spôsobiť zdravotné problémy vrátane bolesti. Dieťa sa sťažuje na unavené nohy, má pocit, akoby prešlo kilometre, hoci to tak nie je. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj pálenie chodidla, bolesť pod hlavičkami článkov prstov. Predovšetkým však ide o bolesť v oblasti členkov.

Podľa toho, či je noha mierne plochá, to znamená sploštená iba pri záťaži, alebo dosiahla stredné štádium plochonožia, sú jej sprievodným javom aj otlaky. Ak sa problém plochej nohy u detí neriešil, počas dospievania a vo vyššom veku sa môžu vyskytnúť tzv. kladivkové prsty či vbočený palec. Pri fixnej deformite plochej nohy (posledné, neliečené štádium, kedy už nie je možná náprava klenby) dochádza zároveň k bolesti kolenných a bedrových kĺbov alebo chrbtice. 

Nenáročné, ale účinné:
Cviky ako krúženie chodidlami dovnútra a následne smerom von, stavanie sa na špičky, gúľanie loptičky plochou chodidla, písanie na papier bosou nohou, zdvíhanie predmetov pomocou nôh (napr. hračiek), v lete chodenie na boso po tráve či chodenie po nerovných povrchoch, sú dobrou prevenciou, ale aj účinným krokom v boji proti plochým nohám. Deťom pri liečbe pomáha, ak spoločne s nimi cvičí celá rodina. Domáca fyzioterapia v zložení „fitmama a fittata“ môže mať na jej priebeh pozitívny dopad.

Je článok užitočný?

45x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články