Posilňovacia lavica – neoddeliteľná súčasť vášho tréningu

Azda každý raz zatúžil po perfektne vyšportovanej postave. No nie každý má to šťastie, že ju aj má. Dôvodov je veľa. Mnoho ľudí nemá pevnú vôľu, dostatočnú chuť alebo si nedokážu vyhradiť pre seba čas. Je skutočne mnoho spôsobov, ako zhodiť kilá navyše či nabrať svaly a zapracovať na sebe.

Ideálna je kombinácia niekoľkých spôsobov. Každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o fitness vie, že iba samotné cvičenie alebo iba zmena stravy výsledky neprinesie. Treba ich spojiť. Iba tak prinesú optimálne výsledky. Mnoho ľudí venuje pozornosť zdravej strave len pri chudnutí, pretože napomáha udržiavať zdravie v celom tele. 

Čo je najdôležitejšie?

Dostatočný prísun proteínov, vitamínov a minerálov, ktoré sú základom pre správne fungovanie vášho tela. Mali by ste preto jesť dostatok ovocia, zeleniny, bielkovín, rýb, mäsa a mliečnych výrobkov. Pomôžu vám udržať si kondíciu.

Samotná strava vám ale svaly nevyrysuje. Preto je potrebné sa zamerať tiež na cvičenie, pri ktorom si posilníte všetky partie. 

Ideálne pomôcky

Posilňovacia lavica

Nájdete ju v každej posilňovni alebo si jednu môžete zaobstarať iba pre seba aj domov. Domáce fitko naberá na popularite a dnes už nie je ničím výnimočným, že u známych natrafíte na stroje, ktoré ste videli v posilňovni. Na trhu existuje množstvo posilňovacích lavíc, ktoré slúžia na precvičenie rôznych častí tela. 

Šikmá lavica

Tip do života: Pokiaľ sa chcete zamerať na brušné svaly a potrebujete posilňovač brušných svalov, určite siahnite po šikmej lavičke. Je ľahko skladovateľná a nezaťaží váš rozpočet. Využijú ju aj nároční športovci, pre ktorých sú „brušáky“ neoddeliteľnou súčasťou tréningu. 


Bench lavica 

Náročnejším, fyzicky zdatnejším a najmä mužom skvelo poslúži fitness náradie – bench lavica. Posilňujú najmä hrudník a využívajú sa na dosiahnutie pevného a mohutného svalstva v tejto oblasti. Vďaka rôznym možnostiam nastavení ich perfektne prispôsobíte svojim potrebám. S bench lavicou bude váš tréning rovnako efektívny ako v dobrom fitku a investícia do nej sa vám postupne vráti, keď budete mať telo, o ktorom ste snívali. 

Tip do života pre prevádzkovateľov fitness centra: Táto lavica u vás vo fitku určite nesmie chýbať.

Leg press lavica 

Ideálny pomocník pre posilňovanie nôh je leg press lavica. Je možné využiť ju pri cviku podobnom drepu so záťažou, ale taktiež v stoji. To spôsobuje, že je na kĺby kladená menšia záťaž, čím si šetríte vaše zdravie. 

Scottova lavica

V každej dobrej posilňovni by nemala chýbať ani tzv. scottova lavica. Je ideálna najmä na posilnenie rúk. Vzhľadom na jej zameranie sa jej zvykne hovoriť tiež bicepsová lavica. Existuje vo viacerých prevedeniach vhodných pre mužov aj ženy. Nakoľko nezaberá veľa miesta, môže sa stať aj súčasťou vašej domácej posilňovne. Je len na vás, ktoré posilňovacie lavice si zadovážite. Pri výbere myslite na to, na aké svaly sa chcete zamerať, aby vám poslúžili čo najlepšie.

Lavica na rebriny

Taktiež jestvuje množstvo rôznych veľkostí, od najjednoduchších až po najkomplikovanejšie prevedenia, z ktorých si vyberú aj tí najnáročnejší. Veľmi účinnou fitness pomôckou je lavica na rebriny. Okrem brušných svalov s ňou precvičíte aj ruky. Ak vám pri tréningu nebude stačiť iba obyčajná šikmá či rovná lavica, môžete si zadovážiť nastaviteľnú, ktorá je ideálnou pomôckou aj pri základných cvikoch. Neslúži len na posilňovanie brušných svalov, ale aj na cviky s jednoručkami a vzpieračskými tyčami. Zabezpečí vám dostatočný komfort pri cvičení, na aký ste zvyknutí z posilňovne. Jednoduchým prenastavením sklonu si môžete precvičiť bicepsy, prsné svaly, brucho, chrbát či stehná. Nastaviteľná lavica môže byť vynikajúcim pomocníkom na ceste za dokonalou postavou.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkčný a kondičný tréning a niekoľkonásobný Ironman v triatlone. Špecializuje sa na kondičnú atletickú prípravu a kompenzačné cvičenie športových klubov, ale aj individuálnych zverencov. V rámci funkčného tréningu sa orientuje na posilňovanie s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami. Venuje sa kondičnej príprave detí v športových aktivitách ako hokej, tenis a i.Súvisiace články