Pozor, aby vám v tele nechýbali dôležité látky

Máte pocit, že dodržiavate kvalitnú životosprávu a jete vyvážene, no napriek tomu ste často unavení, chorí, podráždení? Alebo skrátka cítite, že vaše zdravie nefunguje tak, ako by ste si predstavovali? Potom môže byť problém v zanedbávaní príjmu mikroživín. O čo ide a akým spôsobom sa ich deficitu vyvarovať?

Mikroživiny sú látky, ktoré na rozdiel od makroživín (bielkovín, tukov a sacharidov) potrebujeme len v malom množstve. To však nič nemení na ich dôležitosti, pretože pre správne fungovanie organizmu sú úplne kľúčové. Radíme medzi ne vitamíny a minerálne látky.

Prečo sú mikroživiny také dôležité?

Hoci sa príjem mikroživín pohybuje v hladinách miligramov alebo mikrogramov, jeho naplnenie je zásadným predpokladom optimálne fungujúceho metabolizmu. Ak mikroživiny opomíname, môžeme ich deficit v krátkodobom meradle pocítiť na znížení celkovej výkonnosti a schopnosti fungovať v každodennom živote. V dlhodobom meradle nás môže doviesť k vzniku chronických ochorení.

Vedeli ste o vitamínoch, že?
Vitamíny sa delia na dve skupiny. Prvá skupina je rozpustná v tukoch a patria sem vitamíny A, D, E a K. Tieto sa ukladajú v pečeni. Druhá skupina je rozpustná vo vode a patria do nej vitamíny B a C. Tieto sa v tele neukladajú, rýchlo sa z neho vylučujú, a preto ich musíme prijímať v strave každý deň. Nedostatok vitamínov môže viesť k rôznym menej či viac vážnym zdravotným problémom, ako sú poruchy zraku, ochorenia kože či sústavy kostí, náchylnosť na infekcie a zníženie imunity, anémia, ťažšie hojenie rán, zápaly, poruchy spánku, rastu alebo tráviaceho traktu atď.


Každá mikroživina má na starosti iné telesné pochody a každá má desiatky funkcií, ale v konečnom dôsledku sa ako riadiaca jednotka starajú o naše fyzické a psychické zdravie. Dôležitým faktom je, že u fyzicky aktívnych ľudí, športovcov a ľudí s náročným denným režimom je potrebný vyšší príjem mikroživín, pretože na telo sú kladené vyššie nároky než u bežného jedinca. Ak cítite, že vaše zdravie i napriek dôrazu na kvalitnú životosprávu volá o pomoc, veľmi pravdepodobne budú mikroživiny tým prvým a najdôležitejším, na čo by ste mali zamerať svoju pozornosť.

Ako mať istotu, že prijímame dostatok mikroživín?

Cesta najvyššej istoty, ktorá odhalí deficit alebo prípadný nadbytok týchto látok, spočíva v rozbore krvi. Ten poukáže na aktuálnu hladinu esenciálnych živín a podá najpresnejšiu informáciu o tom, ktoré látky bude potrebné doplniť. Aj keď táto analýza nebýva súčasťou bežného vyšetrenia, minimálne základný rozbor by pre praktického lekára nemal byť problémom. 

Vedeli ste o mineráloch, že?
Minerály predstavujú približne 4 % telesnej váhy. Na fungovanie organizmu sú potrebné tri skupiny minerálov: makroprvky, mikroprvky (stopové prvky) a ultrastopové prvky. Medzi makroprvky patrí napríklad sodík, draslík, vápnik, horčík. Denne ich potrebujeme cca 300 mg. K zástupcom mikroprvkov sa radí napríklad mangán, meď, zinok, železo, kremík a ich denný prísun by mal byť cca do 100 mg. Ultrastopové prvky sú napríklad fluór, jód, kobalt, molybdén, selén a ich príjem na deň by mal byť menší než 1 mg. Nedostatok minerálov v tele sa môže prejavovať ako slabosť a kŕče svalov, znížená hustota kostí, suchá pokožka, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, srdcová arytmia, podráždenosť a nervozita, poruchy koncentrácie, problémy tráviaceho traktu, bolesti hlavy, poruchy spánku, bledosť atď.


Efektívnou cestou vedúcou k doplneniu potrebných mikroživín je vždy pestrý jedálniček tvorený zo základných potravín nabitých živinami. Priemyselne spracované polotovary síce poskytnú vysoké množstvo energie, ale oblasť vitamínov, minerálov a stopových prvkov adekvátne pokrytá istotne nebude. Zamerajte sa na kvalitu jedla, voľte lokálne a sezónne potraviny a vedome zaraďujte do svojho jedálnička potraviny obsahujúce telu prospešné látky.

Hoci zásadnú rolu bude vždy hrať strava ako taká, v dnešnej dobe je často potrebné podať jej pomocnú ruku vo forme vhodnej suplementácie. Zvážte kúpu multivitamínového prípravku, ktorý bude obsahovať vhodné pomery deficitných mikroživín. Ak viete, že vášmu telu chýba konkrétna látka, zamerajte sa na jej priame doplnenie nielen prostredníctvom potravín, ktoré ju obsahujú, ale aj cestou doplnkov stravy s jej obsahom vo vstrebateľnej forme.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články