Prečo sú tuky dôležité a odkiaľ by sme ich mali čerpať?

Aj napriek snahe odborníkov vyvrátiť zaužívané mýty o jednotlivých makroživinách patria tuky v očiach mnohých ľudí stále do temných zákutí výživy.

Pri slove tuk sa nám neraz vybaví synonymum slov zlé, nezdravé a nežiaduce. Pritom tuky sú esenciálnou živinou, bez ktorej by skrátka nemohlo fungovať ani naše telo, ani zdravie. Ako je to v skutočnosti s touto démonizovanou makroživinou, prečo sú tuky také dôležité a odkiaľ by sme ich mali čerpať?

Tuky patria spolu s bielkovinami medzi esenciálne živiny. Tie si telo nevie syntetizovať samo a potrebuje ich bezpodmienečne prijímať prostredníctvom potravy. Ich zastúpenie vo vyváženom jedálničku je nielen žiaduce, ale aj nevyhnutné a nenahraditeľné.

Akú funkciu zastávajú tuky vo výžive?

Tuky sú kľúčovou živinou pre správnu syntézu hormónov a majú teda na starosti optimálny chod hormonálneho systému. Hormonálna rovnováha je jedným zo základných predpokladov úspešne nastaveného zdravého životného štýlu. Táto skutočnosť signalizuje, že bez nich sa skrátka nezaobídeme. Snaha o ich elimináciu či prílišné obmedzenie môže byť hazardom so zdravím, čo pre ženy vzhľadom na krehkosť hormonálneho systému platí dvojnásobne. 

Okrem vyššie zmieneného sa tuky starajú o správne vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch, medzi ktoré patria vitamíny A, D, E a K. Bez adekvátneho zastúpenia tukov v jedálničku naše telo tieto vitamíny nie je schopné spracovať a v konečnom dôsledku sa teda ochudobňujeme o veľmi dôležité živiny.


Fakt, na ktorom sa v rámci výpočtu benefitov bezpochyby všetci zhodnú, je, že v neposlednom rade plnia tuky magickú rolu nositeľa chuti a vône. Stravovací režim bez plnohodnotného zastúpenia tukov by bol nielen nezdravý a nežiaduci, ale často aj chuťovo neatraktívny. 

Tuky a diéta

Jednou z najväčších chýb, ktorých sa dopúšťa mnoho ľudí s vidinou zbaviť sa prebytočných kilogramov, je vyradenie tukov z jedálnička. Éra nízkotučných diét bola bezpochyby jedným z najväčších výživových prešľapov, ktoré kedy uzreli svetlo sveta. Pravdou je, že tuky sú vzhľadom na svoju energetickú náročnosť (9,4 kcal na 1 g) živinou, ktorej množstvo sa nevypláca preháňať ani jedným smerom. No to nič  nemení na tom, že kompletná eliminácia tukov nepovedie k dlhodobej udržateľnosti a už vôbec nie k zdravému a funkčnému telu. 

Okrem vplyvu na optimálne fungovanie organizmu v sebe konzumácia tukov skrýva ďalšie benefity, ktoré oceníme i pri snahe o redukciu či formovanie postavy. Tuk, ktorý sa drží na našej postave, nemá s tukom prijatým prostredníctvom potravy nič spoločné. Dnes už totiž našťastie bezpečne vieme, že na to, aby sme mohli tuk „zhodiť“, ho musíme i prijímať. Správne tuky prospievajú nielen nášmu zdraviu, výkonu a spokojnosti, ale aj našej postave.
 Zdroj: Bruce Mars/Unsplash

Odkiaľ tuky čerpať?

Nasýtené tuky, ktoré sa dlhé roky spájali s negatívnym vplyvom na zdravie, by sme síce nemali konzumovať vo veľkej miere, ale na druhej strane sa im nemusíme vyhýbať oblúkom. Za predpokladu, že ich čerpáme z kvalitných zdrojov, sú pre nás kľúčové. Nájdeme ich nielen v živočíšnych produktoch (napríklad tučné mäso a mliečne výrobky), ale aj v rastlinných tukoch, ako je napríklad kokosový alebo kakaový olej. 

Primárnym zdrojom tukov by pre nás mali byť nenasýtené mastné kyseliny, medzi ktoré patria okrem iného i známe omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Medzi zdroje nenasýtených tukov patria napríklad ryby, orechy a rastlinné oleje (slnečnicový, repkový atď.).


Tuky, ktoré by sme mali na rozdiel od predchádzajúcich zástupcov eliminovať, sú transmastné kyseliny, ktoré preukázateľne škodia zdraviu. Vznikajú nešetrnou úpravou nenasýtených tukov a vyskytujú sa prevažne v priemyselne spracovaných potravinách, vo fastfoode, v sušienkach a cukrovinkách alebo v pečive.

Je článok užitočný?

4x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články