Prestali ste fajčiť? Začnite cvičiť

Práve ste slávnostne zahasili svoju poslednú cigaretu a teraz ste rozhodnutí svojmu telu vrátiť to, čo ste mu celé tie roky fajčenia odopierali – a to je zdravý pohyb a kondička.

Gratulujeme, rozhodli ste sa správne. A s našimi tipmi sa do formy vrátite rýchlejšie a bezpečnejšie.


Výhody cvičenia pre vyliečených fajčiarov

Cvičenie po tom, čo ste sekli s fajčením, má množstvo výhod. Napríklad vám jednoznačne pomôže vyrovnať sa s fyzickými i psychologickými aspektmi závislosti od nikotínu. Podľa viacerých štúdií totiž pomáha obmedziť prírastok na váhe, s ktorým sa stretáva veľa vyliečených fajčiarov, no znižuje aj samotnú chuť na cigaretu. Dokonca i mierna fyzická aktivita, najmä aeróbne cvičenie, jednoznačne znižuje nutkanie fajčiť. Abstinenčné príznaky a chuť na cigaretu sa však znižujú nielen počas samotného cvičenia, ale dokonca až päťdesiat minút po ňom. Okrem toho cvičenie:
  • znižuje chuť na jedlo,
  • odvádza od myšlienok na fajčenie,
  • zlepšuje náladu,
  • pomáha vyrovnať sa so stresom a cítiť sa viac fit.

Cvičenie, do ktorého sa nebudete nútiť

Ak s cvičením ešte len začínate, možno máte obavu, že sa pri ňom budete cítiť ako na galejach a zakaždým sa doň budete musieť nútiť. Tak to však rozhodne byť nemusí. Dôležité je zvoliť si také cvičenie, ktoré vám bude samo osebe prinášať radosť. Nezameriavajte sa teda v prvom rade na výsledky, ale na zábavu.

Futbal, to je hra!

Často môže ísť o aktivity, ktoré s klasickou návštevou fitnescentra nemajú veľa spoločného. Napríklad ak ste fanúšikmi futbalu a baví vás sem-tam kopnúť do lopty, pridajte sa k nejakému tímu rekreačnej ligy v okolí vášho bydliska. Získate tým skvelý kardiotréning, ktorý vám pomôže dostať sa rýchlo do formy. 

Raz áno, raz nie

S cvičením je rozhodne lepšie začať pomaly. Ak si hneď zo začiatku naplánujete päť dní do týždňa v posilňovni, zrejme vám čoskoro dôjde elán. Skúste sa riadiť skôr režimom jeden deň áno, jeden deň nie. To vám pomôže nielen zmierniť bolesť svalov po tréningu, ktorá môže mnohých ľudí vyradiť z prevádzky, ale navyše sa tak môžete ľahšie vyhnúť vyhoreniu. Až sa trochu zocelíte a vaše telo si na novú záťaž zvykne, ľahko si do harmonogramu pridáte nejaký ten tréning navyše.

Pracujte na znížení telesnej hmotnosti a budujte svalovú hmotu

Postupom času do svojho rozpisu pridajte cvičenie, ktoré slúži na zníženie telesnej hmotnosti, čo je vynikajúci spôsob, ako posilniť svalové tkanivo, ktoré vám následne uľahčí zapojenie sa do silového tréningu. Jedným z takých je takzvané odporové cvičenie, ktoré trvale zlepšuje metabolizmus, čo zároveň umožňuje jednoduchšiu kontrolu hmotnosti. A navyše, ak svojmu telu priamo nepoviete, aby si udržovalo svalovú hmotu, môže sa stať, že s jej úbytkom začnete pomaly slabnúť. To so sebou nesie zvýšené riziko, že vaše telo si namiesto nej bude vytvárať viac telesného tuku.

Vyhľadajte pomoc trénera

Ak si nie ste úplne istí, ako správne začať cvičiť, vždy je tu možnosť osloviť osobného trénera. Nebojte sa požiadať o pomoc profesionála – nie je to hanba, ale, naopak, známka cvičebnej vyspelosti, pretože aj tí najlepší z najlepších sa pri cvičení radia s kolegami a odborníkmi. Pokiaľ totiž necvičíte správne, nedosiahnete požadované výsledky a nedostatok pokroku môže ľahko viesť k strate motivácie. Keď však, naopak, čoskoro uvidíte výsledky, bude sa vám oveľa jednoduchšie držať krok s vaším cvičebným plánom.

Nezanedbávajte každodenný pohyb

Snažte sa neprehliadať výhody, ktoré vám každodenný pohyb môže priniesť. Už to, že jednoducho vstanete a viac sa hýbete, môže urobiť zázraky s vašou snahou dostať sa rýchlo do formy. Budete sa vďaka tomu cítiť lepšie po psychickej i fyzickej stránke. A snažte sa o dodržiavanie proporcií. Napríklad mnoho ľudí si myslí, že hodina v posilňovni po tom, čo strávili celý deň v sedavom zamestnaní, stačí a je to vybavené. Nie je to tak. Ani hodina v posilňovni denne vám nedáva právo stráviť zvyšok dňa len na pracovnej stoličke alebo na gauči pred televízorom. Snažte sa byť aktívni neustále. Pri sledovaní televízie môžete napríklad šliapať na rotopede. Neprestajne sa usilujte hľadať spôsoby, ako si v priebehu dňa pridať nejaký ten pohyb, napríklad cestou z práce vystúpiť z autobusu o zastávku skôr a ísť o kúsok ďalej pešky. Čoskoro sami zistíte, že v tie dni, keď cvičíte, sa cítite po všetkých stránkach lepšie, než keď zaháľate. 
 

Rýchle tipy, ako začať s cvičením

  • Jedna z vecí, ktoré naozaj pomáhajú so začiatkom cvičenia, je vyčleniť si naň pravidelný čas. Je jedno, či je to ráno, popoludní alebo večer, skrátka si zvoľte taký čas, ktorý vám vyhovuje.
  • Zamerajte sa aspoň na 30 minút miernej fyzickej aktivity po väčšinu dní v týždni. Opäť – nezáleží na tom, či je to chôdza, beh alebo jazda na bicykli, ale snažte sa hýbať aspoň trochu každý deň. 
  • Urobte z cvičenia svoju prioritu a prispôsobte mu svoj denný harmonogram. A ak si na pohyb nemôžete vyčleniť minimálne odporúčaných 30 minút denne, môžete cvičiť alebo sa hýbať aspoň v niekoľkých 10-minútových intervaloch.
  • Nezabudnite si vybrať aktivity, pri ktorých si budete istí, že ich budete môcť realizovať vždy a za každých okolností. Začnite pomaly a rytmus postupne zvýšte na častejšie alebo intenzívnejšie cvičenie.
  • Ak sa prihlásite do kurzu alebo sa rozhodnete cvičiť ešte s niekým iným, môže to uľahčiť dodržiavanie vašich plánov.

Je článok užitočný?

1x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články