Probiotiká sú elixír života. Prečo? A ako ich získať?

Slová o dôležitosti starostlivosti o črevné baktérie na nás v dnešnej dobe číhajú na každom rohu. Málokto však vie, prečo je zdravé bakteriálne osídlenie čreva také dôležité, akú spojitosť s tým majú probiotiká a ako s nimi v kontexte stravovacieho režimu zaobcházať.

Probiotiká sú horúcou témou na poli výživy a suplementácie jednoznačne právom. Doslovný preklad odborného termínu v sebe totiž nesie výraz „pre život“. Probiotické baktérie, ktoré osídľujú naše vnútorné prostredie, majú vplyv na množstvo faktorov spojených s celkovým zdravím organizmu, optimálnou funkciou metabolizmu a trávením, imunitným systémom a v neposlednom rade i s našou náladou.


Prečo by sme sa mali zamerať na probiotiká

Telo miluje rovnováhu. Nielen v otázke celkového životného štýlu, každodenných návykov a stravovacieho režimu, ale i v otázke bakteriálnej vyrovnanosti. Jednotlivé kmene baktérií, ktoré osídľujú naše telo, by mali byť zastúpené v správnych pomeroch a množstve. Ak to tak nie je, dochádza ku vzniku najrôznejších ťažkostí viditeľného i neviditeľného charakteru, pri ktorých spravidla ťažko hľadáme pôvod. 

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré napomáhajú celkovému zdraviu a predovšetkým zdraviu črevného mikrobiómu. Ich správne zastúpenie a prípadné doplňovanie je kľúčové práve pre zmienenú rovnováhu prospešných a škodlivých baktérií. Vhodné zaradenie probiotík vedie nielen ku komplexnej podpore optimálneho chodu tela, ale aj k výraznému zlepšeniu trávenia a imunity.

Vedeli ste, že?
Rovnovážny stav črevnej mikroflóry môže narušiť niekoľko faktorov. Negatívny vplyv môže mať napríklad užívanie antibiotík alebo diéta. Probiotiká pomáhajú obnoviť rovnováhu – eliminovať škodlivé baktérie a posilniť prítomnosť tých užitočných.

Zdroje probiotík

Probiotiká sa prirodzene nachádzajú v množstve potravín a produktov, ktoré do svojho jedálnička môžeme zaraďovať na dennej báze. Medzi vhodné zdroje patrí napríklad cmar, kefír, acidofilné mlieko, jogurty so živými kultúrami alebo kyslá kapusta. Obľúbeným zdrojom v posledných rokoch je i kombucha (známa aj ako čajová huba). 

Aj keď sa dajú probiotiká čerpať prostredníctvom stravy, dopĺňať ich môžeme i formou vhodnej suplementácie. Dajú sa užívať jednak preventívne, jednak dlhodobo. Spolu s probiotikami je vhodné zároveň konzumovať či užívať prebiotiká, teda nápomocné látky, ktoré zaisťujú vhodné podmienky pre tieto prospešné baktérie. Prebiotiká sa nachádzajú prevažne v ovocí a zelenine.

Priamy alebo preventívny vplyv probiotík
Pozitívne účinky probiotík sú preukázané pri rôznych zdravotných problémoch. Patrí sem napríklad intolerancia laktózy, Crohnova choroba, hnačka, pankreatitída, atopický ekzém atď. Preventívne pôsobia i proti nádorovým ochoreniam.

Je článok užitočný?

0x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články