Rozdiely medzi cyklotrenažérom a stacionárnym bicyklom

Podobne ako iné športy, tak i cyklistika pomáha zlepšovať našu fyzickú kondíciu, ako aj zdravotný stav. Ideálne je, ak by ste si našli čas párkrát do týždňa na akúkoľvek fyzickú aktivitu. Pokiaľ ste ale plne zamestnaní prácou či rodinou a nemáte čas pre seba, máme pre vás výbornú správu! Športové odreagovanie v podobe bicyklovania si vďaka cyklotrenažéru môžete dopriať aj doma. Skutočne sa to dá.

Aké máte možnosti na domáce bicyklovanie?

Asi najväčšej obľube spomedzi zariadení na domáce bicyklovanie sa tešia rotopedy a cyklotrenažéry. Na prvý pohľad sa môžu zdať podobné, no každý z nich funguje na inom princípe.


Rotopedy, často nazývané aj pojmom stacionárny bicykel, sa najčastejšie využívajú na klasické domáce cvičenie, napríklad pri sledovaní televízie. Nielenže pomáha zlepšiť kondíciu, ale i spevniť telo a schudnúť. Na výber máte z manuálne alebo elektronicky ovládaných záťaží. Niektoré majú nastavenie vlastného tréningu podľa cieľov (vzdialenosť, kalórie, čas, tepová frekvencia a ďalšie). Tie najmodernejšie ponúkajú možnosť prepojenia so smartfónom či tabletom. 

Cyklotrenažéry sú skvelým fitness strojom a trenažérom jazdy na bicykli, ktorý je s obľubou využívaný aj ako suchá príprava cyklistov mimo sezónu. Skôr ich vyhľadávajú profesionálni športovci ako doplnok k ich tréningovému programu. Dokážu takmer dokonale simulovať skutočnú jazdu na bicykli. Ich výhodou oproti rotopedom je oveľa presnejšie a citlivejšie nastavenie záťaže, ako aj robustná a pevná konštrukcia, lepšia stabilita a vyššia maximálna záťaž. Umožňujú dokonca jazdu v cyklistickej obuvi, keďže zvyknú byť vybavené pedálmi s SPD zámkom.
Momentálne existuje široká škála cyklotrenažérov, od základných modelov pre domáce využitie až po profi stroje vhodné pre vrcholových športovcov, do fitcentier či komerčných posilňovní.

Sú drahé? Existuje aj lacnejšia alternatíva

Spomínané rotopedy či cyklotrenažéry nepatria k úplne najlacnejším zariadeniam a nekúpite ich za pár eur. Pripravte si niekoľko desiatok eur až štvorciferné sumy. Nie každý chce a má možnosť toľko investovať, aj keď túži urobiť niečo pre svoje telo a kondíciu. Navyše, väčšina z nás už môže vlastniť bicykel, a nemá teda ani dôvod investovať ďalšie finančné prostriedky do kúpy napr. rotopedu.
 

Tip do života: Takže ak máte vlastný bicykel a chcete trénovať priamo na ňom za každého počasia, presne v takýchto prípadoch by ste mohli využiť cyklistický trenažér, do ktorého upevníte bicykel a jazdíte na ňom, akoby ste boli priamo na ceste. Zadné koleso sa točí na valci. Ten je brzdený magnetickým alebo vzduchovým odporom. Jazdíte teda na svojom bicykli, na ktorý ste zvyknutí, tým pádom sa cítite ako na výjazde na cykloceste alebo v lese, akurát ste stále doma.


Pri výbere akéhokoľvek zariadenia, či už sa chystáte kúpiť si rotoped, cyklotrenažér alebo cyklistický trenažér, dbajte vždy na svoje preferencie a možnosti a vyrazte na cestu v pohodlí domova. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov.

Je článok užitočný?

29x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Petr Kopřiva

Expert na funkčný a kondičný tréning a niekoľkonásobný Ironman v triatlone. Špecializuje sa na kondičnú atletickú prípravu a kompenzačné cvičenie športových klubov, ale aj individuálnych zverencov. V rámci funkčného tréningu sa orientuje na posilňovanie s vlastnou váhou a cvičebnými pomôckami. Venuje sa kondičnej príprave detí v športových aktivitách ako hokej, tenis a i.



Súvisiace články