Týchto 6 joga pozícií by ste mali cvičiť každý deň. Vypnite myseľ a relaxujte.

Cvičením jogy zlepšujete flexibilitu, ale aj budujete silu. Väčšinu času vykonávate pohyby, ktoré nie sú úplne prirodzené a po dobu niekoľkých dychov zotrvávate často v pozíciách, ktoré môžu byť najmä spočiatku nepríjemné. Výsledkom toho je, že zväčšujete rozsah pohybu, zlepší sa celková pohyblivosť vášho tela, dosiahnete fyzické uvoľnenie a môžete sa zbaviť aj bolestí. Joga však má aj iný rozmer. Naučí vás pracovať s dychom, zvyšuje duševnú bystrosť, zmierňuje napätie a prináša psychické uvoľnenie. Týchto 6 jogových pozícií môžete cvičiť v pohodlí domova každý deň.

Hlboký predklon

Hlboký predklon posilňuje vaše nohy, stimuluje bedrové kĺby a otvára zadnú stranu nôh. Dochádza k uvoľneniu napätia celej chrbtice až po krk.

Postavte sa s nohami na šírku bokov a kolenami mierne pokrčenými. Celé chodidlá zatlačte do zeme. S nádychom zdvihnite ruky nad hlavu a s výdychom pustite vrchnú časť tela dolu k nohám. Uvoľnite krk, kolená ostanú mierne pokrčené. Paže môžu byť uvoľnené popri tele, alebo prepleťte prsty na rukách a položte si ich na zátylok. Zotrvajte v pozícii, koľko vám je príjemné. 

Strom

Ide o balančnú pozíciu. Balančné pozície zlepšujú stabilitu, koordináciu a schopnosť sústrediť sa. Aby ste ich udržali, musíte zapojiť brušné svaly, resp. svaly stredu tela, čím ich posilňujete.

Postavte sa na podložku a preneste váhu na jednu nohu. Oprite chodidlo druhej nohy o vnútornú stranu stehna tak vysoko, ako dokážete. Prsty smerujú k zemi a je dôležité, aby ste nohu nemali na kolene, ale ideálne nad kolenom (ak sa nedá, tak pod kolenom, ale nikdy NIE na kolene). Držte túto pozíciu po dobu 5 až 10 pomalých dychov. Potom uvoľnite a vymeňte strany.

Most

Táto pozícia patrí do zostavy piatich Tibeťanov. Posilňuje chrbát a aktivuje trávenie.

Sadnite si na zem s nohami vystretými pred sebou. Ruky položte dlaňami dole na zem vedľa bokov a bradu oprite o hruď. S nádychom začnite pomaly zakláňať hlavu, pričom zdvíhate boky a nohy v kolenách pokrčíte. Zastavte v pozícii, kedy sú stehná rovnobežne so zemou. Celú dobu majte chodidlá na jednom mieste a vo vrchnej pozícii ich zatlačte do zeme. S výdychom sa vráťte do východiskovej pozície. Minimálny počet opakovaní je 3, maximálny 21.

Ležiaci motýľ

Táto pozícia uvoľňuje, otvára bedrá. Môže pomôcť aj zmierniť bolesti v bedrovej oblasti.

Ľahnite si na chrbát s pokrčenými kolenami, spojte chodidlá a kolená pustite od seba. Nechajte kolená padať do strán. Paže vystrite pred seba a pomaly ich položte na zem nad hlavu. Chyťte sa za lakte a uvoľnite ramená. Vytrvajte v tejto pozícii po dobu 2 – 3 minút. Pokojne aj zatvorte oči, relaxujte a s každým výdychom uvoľnite napätie.

Ruky orla

Pozícia ruky orla uvoľní hornú časť chrbta a stuhnuté ramená.

Posaďte sa na podložku do tureckého sedu a vystrite paže pred seba. Preložte pravú ruku cez ľavú, pokrčte lakte. Prsty smerujú nahor. Pokúste sa spojiť dlane a vydýchnite. Ramená uvoľnite, pustite ich dolu smerom od uší. Zotrvajte minimálne po dobu 5 dychov a vymeňte strany.

Rotácia v ľahu

Pozícia je úžasná na uvoľnenie napätia v dolnej časti chrbta, bedrách a na otváranie hrudníka.

Ľahnite si na chrbát a pokrčte nohy v kolenách. Preklopte obe kolená do jednej strany a členok spodnej nohy položte na koleno vrchnej nohy. Upažte dlaňami smerom hore a hlavu otočte do opačnej strany, ako sú kolená. Pozíciu spočiatku držte po dobu 5 až 10 dychov na každej strane. Postupne môžete pridávať a zotrvať v nej aj niekoľko minút.

Tip pre vás
Pokiaľ sa rozhodnete zaradiť do cvičebnej zostavy aj ďalšie cviky, zísť sa vám môžu rôzne pomôcky na jogu ako joga valce, bloky a tehličky, lopty atď. Existujú aj také, ktoré vám uľahčia náročnejšie naťahovacie cviky. K tým patrí napríklad joga kruh

Je článok užitočný?

10x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.



Súvisiace články