Užitočné tipy, ako si udržať zdravé telo a ducha aj počas karantény

Obdobie, ktoré nikto z nás neplánoval a ktoré väčšinu z nás dobrovoľne alebo povinne uzavrelo doma. Naprieč svetom sa šíri koronavírus, pred ktorým je najlepšie sa chrániť tak, že maximalizujeme čas strávený doma. Tam totiž nemôžeme prísť do styku s nakazeným, prípadne nikoho cudzieho nakaziť. Ako zvládnuť nasledujúce (zrejme) týždne tak, aby sme sa do „normálneho“ života vrátili späť zdraví po fyzickej aj psychickej stránke? Máme pre vás niekoľko odporúčaní.

Dobiehajte, na čo ste nemali čas

Koľko kníh na vás čaká na poličkách? Koľko filmov a seriálov ste ešte nevideli? Čo všetko ste museli stále odkladať a odkladať kvôli nedostatku času? Určite toho nie je málo, no práve toto nepríjemné obdobie nám ponúka dobehnúť, čo sme dlho odsúvali. Naučte sa opäť oddychovať spôsobom, ktorý je príjemný aj obohacujúci.

Pre aktívnych ľudí odporúčame vyberať aj aktívne zamerané knihy alebo filmy. Siahnite po životopisoch obľúbených športovcov, zistite niečo viac o teórii alebo histórii športov. Takisto streamovacie služby ako Netflix ponúkajú veľmi veľa športových dokumentov pre každého nadšenca. Sme presvedčení, že sa budete o to viac tešiť na moment, kedy opatrenia povolia a budete môcť opäť športovať naplno.

Filmové tipy pre vás:

  • Million Dollar Baby – Príbeh o trénerovi boxu, film, ktorý získal štyroch Oscarov.
  • Orol Eddie – O prvom reprezentantovi Veľkej Británie v skokoch na lyžiach, o ktorom všetci tvrdili, že nemá dostatok talentu na Olympijské hry.
  • Attila – Dokumentárny film mapuje celoživotnú cestu športovca Attilu Végha a ukazuje, ako sa Attila pripravoval na MMA zápas storočia. Vďaka rozprávaniu jeho rodiny, priateľov aj súperov môžete sledovať kroky, ktoré Attilu doviedli až na samý trón MMA v USA.
  • Surfistka – Film o odvahe a nezlomnosti jednej surfistky, ktorá prišla pri útoku žraloka o ruku, ale nevzdala sa.
  • Everest – Príbeh o 3 skupinách horolezcov, ktorí sa snažia prežiť v nehostinných podmienkach najvyššej hory sveta.

Knižné tipy pre vás:

  • Tréning väzňa – Kniha o posilňovaní s vlastnou váhou, má 3 časti.
  • Stvorení pre beh – Inšpiratívny medzinárodný bestseller, ktorý  nazerá na behanie ako na prirodzenú pohybovú aktivitu. Je plný neuveriteľných postáv, úžasných atletických výkonov a vedeckých poznatkov.
  • Čo nás nezabije – Autor skúma schopnosti človeka odolávať extrémnym poveternostným podmienkam s cieľom vylepšiť svoju kondíciu.
  • Volali ma bitkár – Autobiografia Borisa Valábika, bývalého hráča NHL, hokejového reprezentanta a súčasného komentátora.
  • Cvičení při bolestech zad – Kniha o cvikoch, ktoré vám prídu vhod nielen pri práci z domu.

Hýbte sa

Fitness centrá zavreté, verejné športoviská sa neodporúčajú, ani hodiny jógy či pilatesu sa nekonajú. Pre ľudí zvyknutých aspoň na občasnú pohybovú aktivitu môžu byť dni doma náročné. Najmä bez vízie zmeny situácie. Namiesto toho, aby sme skĺzli do pomalého a lenivého životného štýlu, ktorý len preležíme alebo presedíme, hľadajme riešenia, ako si dopriať dostatok pohybu aj doma. Našťastie, žijeme v dobe internetu a všetky aktuálne opatrenia podnietili ľudí využívať technológie naplno.

Vďaka tomu nemáme problém na Instagrame, Facebooku či YouTube nájsť akékoľvek lekcie skúsených trénerov a inštruktorov, ktorí pravidelne pripravujú nové videá s cvikmi na doma. Ak tam náhodou chýba práve váš tréner, navrhnite mu začať. Nepotrebuje na to žiadnu špeciálnu technológiu a dokáže si udržať a posilniť kontakt so svojimi zverencami, aj keď sa nemôžu stretnúť osobne.

Hovorí sa, že keď nepríde Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi. V súčasnosti je dobré mať to na mysli, najmä ak ste boli zvyknutí pravidelne navštevovať posilňovne a rôzne fitness centrá. O svoju dávku pohybu totiž nemusíte prísť, stačí si posilňovňu „priniesť“ domov. V závislosti od toho, aký priestor a rozpočet máte k dispozícii, si môžete zriadiť menšiu či väčšiu domácu posilňovňu. Siahnuť môžete aj po rôznom náčiní a pomôckach, ktoré napomáhajú k udržaniu kondície.

Tip pre vás: Pomôcky pre domáce posilňovanie

  • Gumové expandéry – Poskytnú vám odpor na vykonávanie posilňovacích cvikov a čiastočne tak nahradia činky. Dokážu tiež poskytnúť podporu a zjednodušiť niektoré cviky, ako napr. zhyby či kliky na bradlách. 
  • Kettlebell – Guľové závažie s rukoväťou, ktoré nahradí jednoručnú činku.
  • Závesný posilňovací systém – Nazýva sa aj TRX (to je obchodný názov konkrétneho produktu) a umožní vám vykonávať rôzne príťahové cviky na chrbát, brucho atď. 
  • Hrazda – Nevyhnutná pomôcka na ťahové cviky, ktorými posilníte chrbát, biceps, ale napr. aj brucho. 
  • Masážny valec – Vďaka nemu uvoľníte svalstvo s využitím vlastnej váhy. Poskytne vám tiež podporu pri niektorých cvikoch vykonávaných na zemi. 

Zlepšite svoj jedálniček

S tým, že sa doma menej hýbeme, súvisí aj fakt, že sme vystavení väčšiemu riziku prejedania a maškrtenia. Dôležité je však zaujať presne opačný prístup. Sme doma, môžeme viac variť a viac tak rozhodovať o tom, čo budeme jesť. Na nákup chodíme – alebo by sme mali chodiť – maximálne raz za týždeň, a tak si môžeme nakúpiť všetko, čo potrebujeme aj na recepty, do ktorých sa nám doposiaľ nechcelo.

Máme jedinečnú príležitosť pozitívne ovplyvniť naše stravovacie návyky. Na obed už nemáme vyhradenú pol hodinu, takže kompromisy nie sú na mieste. Nebojme sa aj zaexperimentovať, objavovať nové chute, pridávať do jedál viac zeleniny či ovocia, hľadať si svoju cestu, ktorá nám pomôže cítiť sa lepšie a zdravšie.

Dajme šancu aj výživovým doplnkom. Pestrá a vyvážená strava je dôležitá, no niektoré nutrienty z nej v dostatočnom množstve nezískame. Zväčšite svoju dennú dávku vitamínu C, ideálne z ovocia a zeleniny, no nemusíte sa báť siahnuť ani po suplementoch. Tiež vitamín D poslúži ako skvelá podpora imunitného systému. Bežne ho získavame zo slnka, najmä v letných mesiacoch, no doma a počas jari, keď je slnečné žiarenie ešte slabé, je dobré ho dopĺňať aj v tabletkovej forme. Nášmu telu určite urobí dobre aj dostatok vlákniny a probiotiká pre lepšie trávenie.

Buďte v pohode

Stráviť dlhé dni medzi štyrmi stenami s celou rodinou dokáže byť určite príjemné, ale po čase aj vyčerpávajúce. Človeku chýba súkromie, čas iba pre seba a to narúša psychickú pohodu. Nakoľko opustenie domu sa odporúča iba v nevyhnutných prípadoch, medzi ktoré zrejme „vyčistenie myšlienok“ nepatrí, je dobré si vytvoriť svoj priestor doma. 

Skúsili ste už niekedy meditáciu? Ak nie, možno práve toto je vhodný moment. Existuje veľa rôznych meditačných techník, o ktorých nájdete na internete plno informácií. Jednou z najzákladnejších je napríklad posadiť sa pred čisto bielu stenu a sledovať jeden bod až do momentu, kedy prestanete vedome analyzovať svoje myšlienky. Odporúča sa zo začiatku 15 – 20 minút a postupne pridávať. Možno vás prekvapí, že aj meditácia potrebuje tréning, no kedy inokedy si vytvoriť návyky, než v čase, ktorý musíme stráviť doma. Ak chcete nájsť pomoc v technológiách, existujú mobilné aplikácie, ktoré vás prevedú rôznymi meditačnými cvičeniami. Populárne sú Gymbee, Headspace alebo Calm.


A netreba zabúdať ani na deti – ak budú dlho zavreté medzi štyrmi stenami, určite im ani všetky hračky sveta nebudú stačiť pre pocit pohody a dobrú náladu. Ak potrebujú „vybiť“ energiu, doprajte im pohyb – zabavte sa spolu pri tanci, cvičte spolu či hrajte hry, ktoré vyžadujú fyzickú aktivitu. Určite tak zaženiete nielen ich nudu, ale postaráte sa aj o to, aby dostatočne unavené líhali večer do postelí.

Tipy na pohybové aktivity s deťmi

  • Twister – Nesmrteľná párty hra, pri ktorej sa musíte dotýkať rukami a nohami vybraných bodov na hernej podložke.
  • Škôlka – Nazýva sa aj panák a ide o klasickú detskú hru, pri ktorej deti skáču po očíslovaných políčkach nakreslených na zem. Môžete ich nakresliť kriedou na chodník alebo doma na podlahu napr. stierateľnými fixkami na bielu tabuľu. Políčka môžete stále obmieňať, aby vás hra neomrzela.
  • Hry na Kinect – Ide o pohybový senzor na konzolu Xbox, ktorý vám umožní ovládať špeciálne hry pohybom tela.
  • Skákanie cez švihadlo – Je veľkou výzvou aj pre dospelých, teraz sa však môžete učiť skákať spolu s deťmi. Pri skákaní spálite približne rovnaký počet kalórií ako pri behu.
  • Práca v záhradke (pokiaľ bývate v dome) – Má iba výhody. Ste izolovaní, no zároveň s deťmi na čerstvom vzduchu a na slnku, ktoré pomáha vytvárať vitamín D. Deťom zároveň môžete pripraviť nenápadnú hodinu prírodopisu s poznávaním druhov hmyzu, vtákov či rastlín.

Veríme, že vám naše odporúčania padli vhod a možno zodpovedali viacero otázok, ktoré si v týchto dňoch kladiete, keď premýšľate, ako to celé prežiť „bez ujmy“. Držme si spoločne palce a nezabudnime, že každý z nás dokáže svojou zodpovednosťou pomôcť ku skoršiemu prekonaniu krízy.

Je článok užitočný?

1x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články