Vhodné oblečenie a doplnky vedú k pohodlnejšiemu športovaniu

So zveličením by sa dalo povedať, že každý športový výkon sa začína už v skrinke v šatni. Nie že by na občasné vybehnutie do posilňovne alebo parku nestačilo staré tričko a tepláky. Kto to však myslí so športovaním vážne, veľmi rýchlo zistí, že výhody funkčného športového oblečenia sú natoľko výrazné, že sa oplatí investovať aspoň do pár kvalitných kúskov. Svoj outfit môžete doplniť ešte o fitnes náramok alebo inteligentné hodinky. Tak budete mať svoje telo i tréning pod kontrolou.

Na materiáli aj strihu záleží

Spodnú bielizeň obvykle nie je vidno, no aj tak je jej správna voľba veľmi dôležitá. Zle padnúca, škrtiaca alebo, naopak, rôzne sa vyhŕňajúca bielizeň dokáže zriediť i ten najlepší endorfínový kokteil. Pre dámy i pánov odporúčame voliť bezšvovú bielizeň z jemného mikrovlákna, ktorá sedí ako druhá koža. Bonusom sú materiály s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré pomáhajú obmedziť nepríjemný zápach, čo oceníte nielen v letných mesiacoch. Žiadna žena by nemala oželieť ani investíciu do kvalitnej a dobre padnúcej športovej podprsenky, ideálne so širšími ramienkami, ktorá sa postará o komfort i pri náročných športových výkonoch.
 
Rýchloschnúca športová podprsenka Jobe Discover Bra s ochranou proti UV žiareniu. Zdroj: Insportline
Ďalšie vrstvy oblečenia sa v každom prípade oplatí voliť podľa toho, aký šport plánujeme robiť. Zatiaľ čo do posilňovne sa viac hodia upnutejšie elastické topy, ktoré neprekážajú pri manipulácii s náradím, bežci obvykle ocenia voľnejšie tričká a bundy (ideálne s prieduchmi v podpazuší, ktoré napomáhajú správnej termoregulácii). V prípade nohavíc a legín sa odporúča zamerať na pevnosť materiálu. Nejedna dáma už bola v posilňovni nepríjemne prekvapená po zistení, že pri drepe sú jej legíny takmer priehľadné.

Tričko Under Armour s vysokým stupňom odvádzania vlhkosti a funkčné termolegíny Coolmax. Zdroj: Insportline
Moderné materiály umožňujú rýchlejšie odvádzanie vlhkosti i ľahkú kompresiu, a tak významne prispievajú ku komfortu pri športovaní. Medzi prednosti kompresnej športovej bielizne patrí napríklad i zlepšenie svalovej výkonnosti, zníženie bolestivosti svalov počas zotavovania po tréningu a zníženie rizika svalového zranenia pri športe. Špeciálnu pozornosť je vhodné venovať oblečeniu v prípade, že športujete vonku a vyžívate sa v prírodnom teréne. Pri najvrchnejšej vrstve je potrebné všímať si i odolnosť voči vetru a vode.

Ľahké cyklistické bundy CRUSSIS a Kellys Windpack s dobrou ochranou pred vetrom i chladom a s reflexnými prvkami na vyššiu viditeľnosť. Zdroj: Insportline
Výber konkrétneho kúska už záleží na vkuse konkrétnej športovkyne či športovca. Na trhu je veľké množstvo farieb i štýlov, z ktorých si vyberie naozaj každý. A nákup nemusí bolieť ani peňaženku – základnú výbavu je možné zaobstarať si už za niekoľko eur za kus.

Inteligentné doplnky nielen na monitorovanie výkonu

Oblečenie na šport už máme, ale tým sa naša výbava zďaleka nemusí končiť. Máloktorým osobným doplnkom vzrástla v posledných rokoch popularita tak ako fitnes náramkom, športtesterom a športovým hodinkám. Už dávno ich nenosia len vrcholoví športovci – pomaly sa stávajú ďalším nevyhnutným lifestylovým doplnkom, podobne ako mobilný telefón. 

Zorientovať sa v neprebernej ponuke na trhu nemusí byť jednoduché, preto každý používateľ by si mal najprv položiť otázku, na čo bude inteligentný prístroj využívať. Ak trávite voľný čas na cestách v prírode, využijete navigáciu pomocou GPS, kompas i funkcie zaznamenávania výškového profilu trasy. Hodinky určené na outdoor mávajú robustnejšiu konštrukciu a sú vodoodolné, drahšie modely obvykle disponujú i barometrom. Zároveň je dôležité siahnuť po modeli s dlhou výdržou batérie. 

Športové hodinky SUUNTO 9 Baro Titanium boli vyrobené podľa nárokov profesionálnych športovcov a testované v extrémnych podmienkach špeciálnym tímom atlétov z celého sveta. Zdroj: Insportline
Nadšení športovci využijú prednastavené športové profily, vďaka ktorým môžu v priebehu tréningu sledovať svoju tepovú frekvenciu, aeróbne/anaeróbne zóny tepu, spálené kalórie alebo napríklad počty opakovaní sérií cvikov. Niektoré modely merajú tepovú frekvenciu pomocou hrudného pása, no väčšina už má priamo zabudovaný optický senzor.

Inteligentné náramky, športtestery a hodinky sa však hodia pre každého, kto sa trochu zaujíma o zdravý životný štýl. Výrobcovia myslia i na takýchto používateľov, preto sú tieto moderné doplnky menšie, nenápadnejšie a majú štýlový dizajn. Dokonca je možné vybrať si i medzi digitálnym a klasickým analógovým ciferníkom. Krása však neuberá na funkčnosti. Môžete si napríklad nastaviť denný cieľ počtu krokov, pričom jemné zavrnenie na zápästí vás upozorní, že limit už máte splnený, prípadne že ste dlhší čas nečinní. Zaujímavou funkciou je aj monitorovanie spánku.
 
Fitnes náramok Fitbit Inspire HR Lilac monitoruje váš tep i počas spánku, získate tak cenné dáta o jednotlivých fázach spánku. Zdroj: Insportline
Pokročilejšie hodinky navyše vedia vďaka pripojeniu cez Bluetooth prijímať telefonické hovory a čítať správy z rôznych aplikácií. Vybrané modely majú i funkcie na prehrávanie hudby alebo dokonca NFC čip na bezkontaktné platby. Na Slovensku v súčasnosti platby NFC čipom podporujú Slovenská sporiteľňa, Poštová banka a 365 banka. Pod komfort pri samotnom používaní produktu sa podpisujú detaily ako spôsob ovládania (dotykový displej, tlačidlá) alebo veľkosť a rozlíšenie displeja.

Každá značka má vlastnú aplikáciu pre inteligentné telefóny, preto je nevyhnutné najprv si overiť, či sa bude priateliť práve s vaším smartfónom. Tieto aplikácie navyše často ponúkajú i ďalšie funkcie, ako je zaznamenávanie hmotnosti či menštruačného cyklu, prípadne sú kompatibilné s inými aplikáciami, napríklad na sledovanie kalorického príjmu. Pri výbere je preto múdre zamerať sa nielen na to, čo vedia hodinky, ale aj ich sprievodná aplikácia. 

Športové hodinky POLAR Vantage V Titan s prenosom dát do mobilnej aplikácie Polar Flow cez Bluetooth. Zdroj: Insportline

Investícia do pohodlia a zdravia

Spočítané a podčiarknuté – kvalitné vybavenie na šport umožňuje užívať si a kontrolovať pohyb naplno. Oblečenie i doplnky sa dajú zadovážiť veľmi lacno, ale i za stovky eur – záleží len na potrebách každého používateľa a jeho ochote investovať. Isté je, že ak sa i vďaka nákupu nového oblečenia či športových hodiniek začnete viac hýbať a dbať na zdravý životný štýl, vráti sa vám takáto investícia stonásobne.

Mohlo by vás zaujímať:

Je článok užitočný?

3x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články