Výhody a nevýhody cvičenia doma vs. návšteva fitness centra

Prostredie hrá pri cvičení dôležitú úlohu. Do veľkej miery môže ovplyvniť vašu motiváciu a odhodlanie cvičiť pravidelne a dlhodobo. Niekoho k lepším výkonom podnecuje prostredie fitness centra, kde vidí ostatných „makačov“. Na druhej strane sú ľudia, týka sa to najmä žien, ktorých takéto prostredie stresuje, prípadne sa hanbia a nechcú, aby ich iní ľudia pri cvičení videli. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, vždy máte možnosť si vybrať.

Domáce cvičenie

Cvičenie doma je dobrou voľbou pre pracovne vyťažených ľudí či ženy, ktoré majú na seba kvôli rodičovským a iným povinnostiam málo času. Ten vám domáce cvičenie ušetrí už len z toho dôvodu, že sa nemusíte nikam presúvať. A také presuny vedia, najmä vo väčších mestách, niekedy zabrať toľko času, že za rovnakú dobu môžete mať doma už odcvičené. Doma môžete cvičiť vtedy, kedy vám to vyhovuje a ako dlho potrebujete. Nemusíte sa prispôsobovať otváracím hodinám ani rozvrhom. Vaše domáce fitko je otvorené stále. Navyše netreba čakať, kým sa uvoľní stroj, na ktorom práve potrebujete cvičiť.
 
Ďalšou výhodou domáceho cvičenia je menšia finančná náročnosť. Ak preferujete cvičenie s vlastnou váhou, postačí, ak si kúpite podložku na cvičenie a môžete začať. V prípade, že chcete posilňovať aj so závažím, základné pomôcky ako jednoručné činky, kettlebely, gymnastické lopty či gumové expandery taktiež nezruinujú váš rodinný rozpočet. Niektoré pomôcky sú naviac i spratné a môžete si ich so sebou zobrať, aj keď cestujete. Nevypadnete tak zo svojej rutiny ani na dovolenke či pracovnej ceste. Do tejto kategórie určite spadá aj multitrainer, s ktorým máte pri sebe vždy kompletnú posilňovňu. Dokážete na ňom efektívne precvičiť celé telo, či už v interiéri alebo exteriéri, pracovať na budovaní sily, stability aj zlepšovaní koordinácie. Stačí vám len miesto, kde závesný systém uchytíte (dvere, strom) a vlastná váha. 

Doma si môžete vytvoriť prostredie, ktoré vám je príjemné a zadovážiť si konkrétne náčinie a stroje, ktoré potrebujete pre svoj tréning. Iste, vo fitku nájdete stroje od výmyslu sveta, no nie všetky aj naozaj využijete. Každý má stanovený iný cieľ a nastavený iný tréningový plán. A doma môžete práve tomu svojmu prispôsobiť aj výbavu. 
 

V prípade strojov ide spočiatku možno o väčšiu investíciu, no zároveň je to investícia jednorazová a dlhodobá. V dlhodobom horizonte vám ušetrí peniaze za permanentku do fitka. Tá vám v prípade, že príde kríza a cvičenie na chvíľu „zavesíte na klinec“, nevyužitá prepadne. Naopak, domáci bežecký pás, cyklotrenažér či stepper na vás počkajú. Každodenný pohľad na ne vás bude navyše motivovať, aby ste sa k cvičeniu čo najskôr vrátili. Nevýhodou domáceho cvičenia, najmä pre tých, ktorí s cvičením len začínajú, je, že nevedia, čo a ako cvičiť. Tento problém môžu sčasti eliminovať domáce programy na cvičenie, ktoré sú dostupné online, alebo prostredníctvom mobilných aplikácií. Prinútiť sa k cvičeniu v domácom prostredí je pre niekoho výzva, hlavne, ak hrozí, že vás budú vyrušovať ostatní členovia rodiny, alebo nemáte práve ideálny priestor na cvičenie.

Cvičenie vo fitness centre

Vo fitness centre máte k dispozícií takmer všetky stroje a pomôcky, ktoré môžete na cvičenie potrebovať. Nájdete tu trénerov, ktorí vás usmernia, ak si v niečom nie ste istí, prípadne vám vypracujú tréningový plán a to najdôležitejšie – naučia vás správne cvičiť


Tréneri či ostatní návštevníci fitka môžu byť aj motiváciou a inšpiráciou. Vo fitnescentre máte možnosť stretnúť ľudí s vášňou pre rovnakú vec, ktorí vaše nadšenie z pohybu pochopia a podporia. Prítomnosť iných ľudí však môže mať aj opačný efekt. Niekto má pri cvičení rád súkromie. Týka sa to predovšetkým tých, ktorí sú v práci neustále obklopení inými ľuďmi a vo svojom voľnom čase vyhľadávajú skôr pokojnejšie miesta. Preplnené fitko k nim teda zrejme patriť nebude.

Ťažko jednoznačne určiť ideálnu alternatívu, nakoľko je závislá od individuálnych preferencií jednotlivca. Každý človek je iný, a preto každému vyhovuje iné prostredie. Vyberte si tú možnosť, ktorá najviac vyhovuje vám. Obe majú svoje plusy aj mínusy. Prípadne môžete striedať cvičenie doma, napríklad počas dní, kedy máte menej času, s cvičením vo fitness centre.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.Súvisiace články