Vyskúšajte barre fitnes – kombináciu baletu, pilatesu a kardiocvičenia. Je to hit!

Je možné, že ste termín barre fitnes alebo aj total barre ešte nepočuli. Ide však o módny a efektívny mix rôznych cvičebných techník, ktoré sú vám nepochybne veľmi dobre známe. Pilates, joga, silový tréning – a to všetko s veľkou dávkou baletu. Skúste to. Uvidíte, že si ho zamilujete.

Čo je to barre?

Barre je hybridná cvičebná kategória, ktorá kombinuje pohyby inšpirované baletom s prvkami pilatesu, jogy a silového tréningu. Mnoho cvikov tejto novej športovej disciplíny sa realizuje pri klasickej baletnej vodorovnej tyči – teda pri barre –, ktorá jej dala meno. Navyše využíva celý rad baletných krokov, ako napríklad plié alebo arabesku. Jej špecialitou je okrem toho i mnoho preťahovacích cvikov a vysoký počet opakovaní len niekoľkých cvikov.

V každom prípade to, čím sa barre líši od klasického cvičenia a čo si vzalo z baletu, je zotrvanie v určitej cvičebnej polohe pri sústredenom napínaní konkrétneho svalu. Takto zostanete, až kým nepocítite, ako sa vám sval začína prehrievať a triasť a vy si uvedomujete, ako vás doslova páli. Takýmto spôsobom samozrejme sval posilňujete, rysujete a navyše spaľujete tuky ako diví.

Kde sa vzalo barre?

Hoci sa barre dostáva do širokého povedomia až v poslednom období, úplnou novinkou nie je. Za zakladateľku tohto cvičenia je považovaná britská balerína Lotte Berková, ktorá prišla s nápadom na cvičenie kombinujúce balet a rehabilitačnú terapiuv roku 1959 po tom, čo utrpela úraz chrbta. A keďže bola s výsledkami na sebe samej veľmi spokojná, hneď v tom istom roku otvorila v londýnskom West Ende vlastné cvičebné štúdio, kde začala barre vyučovať. 

Úspech tejto cvičebnej techniky sa šíril veľmi rýchlo a medzi jej žiačkami boli i najväčšie celebrity svojej doby, ako napríklad herečka Joan Collinsová, známa ako Alexis Colbyová zo seriálu Dynastia, či herečka a speváčka Barbra Streissandová. Jedna z jej žiačok, americká tanečnica Lydia Bachová, potom túto techniku preniesla do USA a začiatkom 70. rokov si v New Yorku otvorila vlastné cvičebné štúdio nazvané Lotte Berk Method, ktoré fungovalo až do roku 2005. Inštruktori z tohto štúdia neskôr sami založili niektoré z dnes svetovo najslávnejších štúdií na výučbu barre, napríklad Physique 57, The Bar Method či Exhale Spa. 

Najväčšieho rozmachu a záujmu verejnosti sa však barre dočkalo až v uplynulej dekáde, a to údajne aj zásluhou popularity filmu Čierna labuť s Natalie Portmanovou v hlavnej úlohe. Tanya Beckerová, zakladateľka už zmieneného štúdia Physique 57, si myslí, že popularitu si barre získalo i tým, že poskytuje vyvážené precvičenie celého tela počas krátkeho časového úseku. A času v dnešnej uponáhľanej dobe nemá nikto nazvyš.

Ako sa cvičí barre?

Okrem baletnej tyče budete na hodine barre využívať i ďalšie pomôcky, napríklad podložku na cvičenie jogy, ale aj ľahké činky alebo cvičebnú loptu. Rozhodne však nezačínajte zháňať baletné piškóty. Na cvičenie vám bohato postačí klasická športová obuv, no môžete cvičiť i bosí či v protišmykových ponožkách

Najlepšie barre cvičenie je také, pri ktorom si ponaťahujete čo najviac svalových skupín súčasne. Celý súbor lekcií sa preto začína zahrievacími cvikmi na podložke, ako sú doska (plank) či kľuky, a až potom sa presuniete k tyči. Väčšina lekcií sa končí opäť na podložke a jogou inšpirovaným vychladnutím. Ak sa obávate, že trenérka od vás bude vyžadovať tanečnú prípravu, buďte pokojní. Barre je určené i tým, ktorí o baletnú školu nikdy ani okom nezavadili. Nik po vás nebude chcieť, aby ste strúhali piruety. 

Aký je teda rozdiel medzi barre a lekciou silového tréningu? Namiesto veľkých cvikov, ako sú drepy, pri ňom budete robiť skôr drobné pohyby v rozsahu pokojne len niekoľkých centimetrov. Avšak práve ony vám pomôžu krásne vyrysovať svaly a spaľovať tuky rovnako ako tradičné silové cvičenie. 

Aké sú najväčšie prednosti barre?

Je ich mnoho, ale medzi jeho pomerne rýchle až okamžité výsledky môžete zaradiť zlepšenie držania tela, vylepšenie brušných svalov či to, že sa dozviete o existencii svalov, o ktorých ste až doposiaľ nemali ani potuchy (áno, bude to trochu bolieť, ale odmena bude sladká). V dlhodobejšom horizonte sa potom vaše telo a kĺby stanú omnoho pružnejšími a flexibilnejšími, ale zbavíte sa aj stresu a, pochopiteľne, prebytočného tuku. A práve preto je barre čoraz obľúbenejším cvičením medzi začiatočníkmi, profesionálmi, modelkami, herečkami a celebritami všetkého druhu. Pridáte sa k nim i vy?

TIP
Čo vám dobre poslúži na prvej lekcii barre:
•    fitnes podložka inSPORTline Doble,
•    vystužená športová podprsenka EcoBamboo,
•    dámske športové legíny BAS BLACK Forcefit 90,
•    dámske športové tielko BAS BLACK Teamtop 70,
•    fľaša na pitie Esbit DB800MLS – 0,8 litra.

Je článok užitočný?

12x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články