Zapojte do cvičenia aj deti. Trénujte spolu s nimi.

Dieťa, ktoré vidí svojich rodičov pravidelne cvičiť, bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou kladný vzťah k pohybu. Zatiaľ čo menšie deti sú len tichými (alebo možno aj menej tichými :)) pozorovateľmi, prípadne sa občas pokúsia vaše pohyby nie celkom úspešne napodobniť, väčšie deti je už možné aktívne a cielene zapojiť do tréningu.

Od akého veku, to je individuálne a závisí najmä od schopností a kondície dieťaťa. Deti predškolského veku cvičia skôr formou hry, no tie školopovinné už ľahší tréning iste zvládnu. Je to pre ne nielen fyzický tréning, ale aj tréning disciplíny a trpezlivosti. Navyše, fyzická aktivita má pozitívny vplyv na mozog, schopnosť učiť sa a sústrediť. Zacvičte si ako rodina spolu a spravíte niečo pre svoje zdravie, kondíciu aj vzájomné vzťahy.

Predškolský vek (3 – 6 rokov)

V tomto veku ide skutočne skôr o zábavu a hru ako o reálny tréning, no aj pri takejto aktivite sa môžete poriadne zapotiť. Skúste si s deťmi cez celú obývačku spraviť niekoľkokrát „kačáky“ či „žabáky“, plaziť sa ako had alebo podliezajte stôl či stoličky. Môžete aj loziť po štyroch tak, aby ste kolená mali tesne nad zemou (posilňujete stred tela). 

Ako tréning stability poslúži hra na bociana, kedy vy aj dieťa stojíte na jednej nohe, pričom druhú máte pokrčenú v kolene a zdvihnutú pred sebou. Prípadne si na hlavu položte knihu (alebo iný predmet) a kráčajte po obývačke bez toho, aby vám spadla na zem. Zdatnejší môžu skúsiť kráčať po špičkách. Zaskáčte si „panáka“, urobte pár drepov, striedajte beh na mieste s „vysokými kolenami“. Aktivity často obmieňajte, lebo menšie deti dlho pri jednom pohybe nevydržia. Nezabudnite si pustiť detské pesničky. :) 

Školský vek (6 a viac rokov)

Staršie deti už chápu, že nejde o hru, ale o tréning. To však neznamená, že sa pri spoločnom cvičení doma nemôžete zabaviť. Na zahriatie si môžete spolu alebo na striedačku zaskákať cez švihadlo. Striedajte skákanie znožmo so skákaním na jednej nohe, preskakovanie z nohy na nohu či skákanie s vysokými kolenami. Prípadne môžete skúsiť skákať naraz cez jedno švihadlo.

Po zahriatí nasleduje už samotný tréning, ktorý môže pozostávať napríklad z týchto cvikov:

1. Spoločný drep – postavte sa čelom k sebe. Nohy máte širšie, ako sú vaše boky, a držíte sa za ruky. Spoločne spravte drep, pričom tlačíte chodidlá do zeme, zadok ide dolu a vzad, chrbát je vystretý.

2. Kľuk s tlesknutím – dajte sa do pozície planku oproti sebe. Paže sú od seba viac, ako je šírka ramien. Položte kolená na zem a začnite robiť tzv. ženské kľuky. Po každom kľuku si s dieťaťom „ťapnite“. Nezabudnite pri tom striedať ruky.

3. Plank s preskokom alebo podliezaním – jeden z dvojice zaujme pozíciu planku a druhý ho buď preskočí, alebo podlezie z jednej strany na druhú a späť (v závislosti od kondície). Následne sa vymeníte.

4. „Brušáky“ s loptou – ľahnite si na chrbát s pokrčenými nohami oproti sebe a nohy si navzájom prepleťte. Jeden z dvojice drží loptu vo vystretých rukách. Naraz robíte sed – ľah, pričom si v pozícii sedu vymieňate loptu. V ľahu si vždy loptu dajte za hlavu.

Tip pre vás: Fitness podložka s puzzle systémom
Ak sa pustíte do cvičenia s deťmi, je vhodné zaobstarať si fitness podložku. Vhodná bude napríklad univerzálna podložka podložka inSPORTline EVA. Tá sa totiž skladá celkom zo štyroch hlavných kusov, ktoré sa vďaka jednoduchému puzzle systému dajú spájať, a je tak možné tvoriť väčšie celky podľa aktuálnych potrieb. Súčasťou sady sú aj bočné kusy s rovnou vonkajšou stranou. Výhodou je aj protišmykový povrch.

Predtým, než sa pustíte do cvičenia, nezabudnite miestnosť poriadne vyvetrať. To isté urobte aj po cvičení, prípadne vetrajte počas celej doby cvičenia. Ak bývate v paneláku, berte ohľad aj na svojich susedov a necvičte pri hlasnej hudbe, skoro ráno ani neskoro večer.

Je článok užitočný?

6x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Silvia Hadeková

Osobná trénerka, inštruktorka skupinových cvičení a výživová poradkyňa. Venuje sa predovšetkým cvičeniu s vlastnou váhou a obľubuje cvičebné koncepty, ktoré sú okrem fyzickej stránky zamerané aj na hľadanie duševnej rovnováhy. Zaoberá sa nutričným koučingom, v rámci ktorého pomáha ľuďom nájsť cestu, ako zlepšiť svoje stravovacie návyky.



Súvisiace články