Zásadné chyby, ktorých sa dopúšťame pri redukčnej diéte

Nový rok, nové ja. Či už sa nám to páči, alebo nie, jedna z najčastejších zmien spojených s novoročnými predsavzatiami sa týka práve postavy. Vidina štíhlej línie v plavkách a túžba cítiť sa dobre vo svojej koži sa spájajú s určitou nutnosťou uchýliť sa k prísnejšiemu spôsobu stravovania. Akých zásadných chýb sa vyvarovať?

Pri redukčnej diéte platí základný predpoklad vedúci k úspechu: ak chceme schudnúť, musíme byť v kalorickom deficite. To, ako ho vytvoríme, je len a len na nás. Nie je nutné voliť si extrémne postupy ani drasticky znižovať príjem jedla. Stačí používať zdravý sedliacky rozum a vyhnúť sa najčastejším chybám, ktorých sa pri redukcii hmotnosti dopúšťa väčšina ľudí. 

1. Extrémne nízky príjem

V prípade výživy ako takej pravidlo „čím menej, tým lepšie“ neplatí. Drastické zníženie príjmu jedla a množstva prijatých živín na fyziologicky nevhodnú hranicu jednak nemá nič spoločné so zdravým chudnutím a jednak nebude fungovať dlhodobo. Telo totiž pracuje ako nesmierne rozumný stroj a veľký kalorický deficit, ktorý nie je primeraný potrebám tela a nášmu energetickému výdaju, nám dá veľmi rýchlo najavo.

V rámci snahy o redukciu tuku nie je nutné nastavovať veľký kalorický deficit. Radšej ho znížte len mierne, aby ste sa necítili obmedzovaní a aby ste nepociťovali hlad. Skrátka tak, aby išlo o čo najmenší zásah do podmienok vášho udržovacieho príjmu. Spolu s tým sa zamerajte na strategickú voľbu potravín, ktoré svojím objemom vynahradia pokles energetického príjmu.

2. Dlhodobo neudržateľný režim

Typickým prístupom ľudí je túžba po rýchlom riešení a ešte rýchlejšom výsledku. To v súvislosti s diétami vedie k ochote experimentovať s najrôznejšími zákazmi a príkazmi, nezmyselnými diétami a alternatívnymi výživovými smermi. Tie síce môžu priniesť očakávaný rýchly výsledok, no s jeho dlhodobou udržateľnosťou to už, bohužiaľ, nebude také slávne.
 
Zakaždým, keď budete zvažovať špecifický prístup k výžive alebo aplikovanie diétneho trendu, si predstavte, že podobným spôsobom budete jesť po zvyšok života. Ak sa vám táto predstava nepáči, potom nejde o šťastné riešenie. Radšej hľadajte taký stravovací režim, ktorý s istotou zvládnete udržať aj dlhodobo.

3. Opomínanie ostatných faktorov životosprávy

Jedálniček je (nielen) v redukčnom režime alfou a omegou celého úspechu. To však neznamená, že by sme mali zabúdať na ostatné aspekty, ktoré sa spájajú s výsledkom. Patrí mezi ne napríklad adekvátna fyzická aktivita, dostatočný a kvalitný spánok, eliminácia stresu a regenerácia

Nezabúdajte svojmu telu dopriať všetko, čo potrebuje. Redukčná diéta nikdy nebude úspešná, pokiaľ budeme svojmu telu odopierať starostlivosť, ktorú si zaslúži.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Markéta Gajdošová

Certifikovaná výživová poradkyňa, nutričná koučka a spoluautorka knihy Cesta k opravdovému jídlu. Svoju prácu stavia na filozofii racionálneho prístupu k výžive s dôrazom na kvalitu živín, efektivitu a individualitu. O témach výživy, fitness a zdravej životosprávy nahráva vlastný podcast, ktorý je dostupný na podcastových platformách pod názvom Marketa‘s Vibes.



Súvisiace články