Plávanie a pohyb vo vode – menej bolesti, stresu a lepšie dýchanie

Určite ste už počuli o tom, aké je plávanie, na rozdiel od iných fyzických aktivít, prospešné aj pre ľudí, ktorí nie sú zvyknutí na fyzickú záťaž. V článku vám predstavíme benefity plávania podrobnejšie a dáme vám aj jeden tip, ako si môžete dopriať fyzickú aktivitu vo vode aj v domácich podmienkach.

Viac pohybu, menej bolesti

Najviac výhod plávania vyplýva z toho, že každý plavecký štýl je tvorený komplexnými pohybmi, ktoré zapájajú svaly celého tela. Vďaka tomu môžete posilniť viacero svalových partií súčasne – od rúk cez ramená, prsia, chrbát, trup až po nohy. V prípade, že svaly zaťažujete nerovnomerne (napr. pri bicyklovaní, cvičení s činkami atď.), plávanie vám môže pomôcť zbaviť sa svalových dysbalancií. Keďže voda ľudské telo nadnáša, len čo do nej vstúpite, príde k odľahčeniu a uvoľneniu vášho pohybového aparátu, ktorý je na vzduchu zaťažovaný gravitáciou omnoho viac. Pobyt vo vode môže uvoľniť vašu chrbticu a zlepšiť s ňou spojené problémy, ako napríklad hrbenie, skoliózu či vysunutú platničku. Tiež vám pomôže natiahnuť skrátené svaly, pri všetkých plaveckých štýloch sa totiž ruky dostávajú do vzpaženej polohy.

Vďaka vyššie uvedeným výhodám je plávanie ideálnym spôsobom aktívnej regenerácie pre športovcov, ktorí vykonávajú iné druhy športov. Dokáže však pomôcť aj ľuďom, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom alebo sedavé zamestnanie. Vhodné je pre všetky vekové kategórie.

Zlepšíte dýchanie a odbúrate stres

Plávanie nemá priaznivý vplyv iba na pohybový aparát. Keďže ide o aeróbnu fyzickú aktivitu, plávaním zvyšujete vytrvalosť, kondíciu a dokonca i kapacitu pľúc. Voda totiž kladie pľúcam pri vydychovaní vyšší odpor než vzduch – aj to je dôvod, prečo majú plavci najväčšiu kapacitu pľúc zo všetkých športovcov.

Pobyt vo vode a pravidelné dýchanie pri plávaní tiež znižujú tep a pomáhajú odbúravať stres. Okrem toho ide o mierny spôsob otužovania, ktorý zvyšuje odolnosť voči chorobám, no zároveň nekladie na organizmus také nároky, ako napríklad pobyt v ľadovej vode.

Aby ste si nepriťažili

Pri plávaní nepodceňujte dôležitosť správnej techniky, v opačnom prípade si môžete aj priťažiť. Najčastejším príkladom je plávanie štýlu prsia so zdvihnutou hlavou, čo zbytočne zaťažuje krčnú chrbticu a sťažuje dýchanie. Pri plávaní v rieke či v mori si zasa dávajte pozor na vysoké teplotné rozdiely medzi vodou a vzduchom počas leta. Studená voda môže spôsobiť telu šok. Preto, najmä ak máte slnkom prehriaty organizmus, sa neodporúča len tak skočiť do vody bez toho, že by ste sa najskôr ovlažili. Respektíve je potrebné do vody vchádzať pomaly. Chlórová voda môže spôsobovať problémy s očami, nezabudnite si preto plavecké okuliare. Okrem toho môže chlór prekážať astmatikom.

Hýbte sa aj doma

Žiaľ, nie každý má v dosahu plaváreň či kúpalisko, benefity pohybu vo vode si však nemusíte nechať ujsť ani v domácom bazéne. Keďže voda nadľahčuje telo a uvoľňuje pohybový aparát, ide o ideálne prostredie na cvičenie v prípade, že zatiaľ nemáte dostatočnú kondíciu na cvičenie „na suchu“, prípadne ak máte problémy s pohybom. Na cvičenie vo vode môžete použiť aj rôzne pomôcky, napríklad špeciálne penové činky.

Tip pre vás: Penové činky do vody inSPORTline
Sú ideálnym nástrojom na stabilizáciu trupu, zlepšovanie ohybnosti, rovnováhy a posilňovanie horných končatín vo vode. Činky sa používajú vo vodnom prostredí presne obráteným smerom, než na aký sme zvyknutí na súši. Klasické činky zdvíhame proti sile gravitácie, pri cvičení vo vodnom prostredí, naopak, stláčame činky dole proti vztlakovej sile vody. Vďaka tomuto zaujímavému efektu precvičujeme všetky svalové skupiny, ktoré kvôli gravitácii nie je tak ľahké precvičiť na súši. Penové činky do vody sú skvelou pomôckou pre aqua aerobik, aqua fitness, ale bývajú tiež využívané počas rekonvalescencie horných končatín alebo ako nadľahčovacia pomôcka.

  Vďaka nadľahčovaniu budú vaše svaly zaťažované omnoho menej, takže sa nemusíte báť počiatočného preťaženia ani veľkej „svalovky“. Nadľahčovanie vodou eliminuje riziko prípadného úrazu, akým je natiahnutie či nebodaj roztrhnutie svalu. Cvičenie doma v bazéne navyše môže pomôcť prekonať psychologickú bariéru, pre ktorú sa neodvažujete navštevovať posilňovňu.

Je článok užitočný?

5x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články