Prečo sa motivovať k rannému cvičeniu?

Oplatí sa ráno privstať si? Naozaj ide o dobrý čas na tréning? Z fyziologického hľadiska má ranné cvičenie pomerne veľké množstvo benefitov. A to je dobre, pretože vstať z postele skôr si žiada ozaj veľkú motiváciu.

Aj keď je zdravie silným motivátorom, nie vždy funguje ako najväčšie lákadlo na zmenu  nastavenia budíka. Tých lákadiel je, našťastie, viac.


Budík aj pre metabolizmus

Ak sa rozhodnete cvičiť ráno, s „lenivým“ metabolizmom sa môžete rozlúčiť. Vďaka rannému cvičeniu funguje váš metabolizmus na plných otáčkach, a to aj po skončení pohybovej aktivity. Navyše, ak do svojej tréningovej zostavy zaradíte aj cviky na posilňovanie svalstva, zatočíte lepšie i s tukmi. Platí totiž, že čím viac aktívnej svalovej hmoty máte, tým rýchlejšie spaľujete, a to aj v pokojovom režime.

Ranný tréning cibrí zodpovednosť

Je prirodzené, že po práci sa človek cíti až príliš vyčerpaný na to, aby si šiel zacvičiť (aj keď niekomu večerný tréning môže vyhovovať viac). To je jeden z najčastejších dôvodov, prečo dochádza k odkladaniu tréningu na ďalší a ďalší deň. Jeho presúvanie na neurčito nastáva aj kvôli povinnostiam a nečakaným okolnostiam, ktoré sa počas dňa môžu vyskytnúť.
 

Tréningový plán s ranným cvičením im predchádza. Bonusom je, že poctivým dodržiavaním harmonogramu si vo všeobecnosti vytvárate zodpovedný prístup a stávate sa dôslednejšími.

Odmena v podobe zvýšenej produktivity

Zvýšená pozornosť, sústredenosť, výkonnosť, koncentrácia, kreativita – ranná, aspoň 30-minútová fyzická aktivita vám dokáže „vyčistiť hlavu“ a následne zabezpečiť uvedené schopnosti. To sa prejaví aj lepším výkonom v práci. Jednoducho povedané, vypnete, nabijete telo energiou a budete schopní plnohodnotne fungovať počas celého dňa.

Zásluhu na tom má aj vyššia hladina neurotransmiterov, napr. dopamínu a noradrenalínu.  Chemické látky vznikajúce vo vašom tele pri cvičení sa postarajú o to, aby v mozgu nedochádzalo k poklesu kognitívnych schopností (najmä po 45 roku života). Ak vám odhodlanie vydrží a cvičenie v ranných hodinách bude pravidelné, s veľkou pravdepodobnosťou sa pustíte aj do dlho odkladaných alebo nových záležitostí. Lenivosť vo vašom živote začne strácať svoje miesto.
 

Krajšia pokožka

Cvičenie okysličuje krv v rýchlejšom tempe. Okrem iného sa jej prietok zvyšuje aj v koži. Dá sa povedať, že ide o akési prečisťovanie pleti. Aj keď sa tento proces deje zvnútra, zvonka sú zmeny viditeľné tiež. Prekrvená pokožka je pevnejšia, pleť je žiarivejšia. Sčasti za to môžu aj myokíny, ktoré vstupujú do krvného riečiska a svojím pôsobením pomáhajú pokožku udržiavať v dobrej forme. Hoci je tento benefit výsledkom cvičenia vo všeobecnosti,  cvičením ráno prispejete k tomu, že vďaka prekrveniu pokožky medzi ľudí vykročíte s mladistvejšou a sviežejšou pleťou.

Zabezpečíte si pokojný a kvalitný spánok

Skorší budíček môže navodiť mylný dojem v podobe nedostatku spánku. Ranný tréning si naozaj vyžaduje určité kompromisy, no tie sa netýkajú samotnej dĺžky spánku, ale jeho správneho načasovania. To znamená, že pokiaľ budete ponocovať a následne ráno skoro vstávať, vašou „odmenou“ bude únava. Naopak, ak si pôjdete ľahnúť o niečo skôr, po prebudení budete dostatočne odpočinutí a pripravení na cvičenie. To sa v konečnom dôsledku odzrkadlí na samotnom spánku, ktorý nadobudne prívlastok „kvalitný“. Žiadne časté budenie ani problémy so zaspávaním. Ak sa ranné cvičenie stane rutinou, vaše telo nebude mať núdzu o hormón serotonín. Ten je, okrem iného, základnou látkou, z ktorej sa tvorí melatonín, čiže spánkový hormón, ktorého úlohou je dostať organizmus do relaxačnej fázy.
 

Čas na iné aktivity a záľuby

Ranné cvičenie nemusí byť prioritou. Avšak, ideálne bude, ak sa stane samozrejmosťou. „Odkrútením“ ranného tréningu získate dostatok času na ďalšie príjemné činnosti a hobby po práci – a budete mať na ne viac chuti a energie.

Pozitívny vplyv na hypertenziu

Áno, aj kardiovaskulárne ochorenie, akým je vysoký krvný tlak, môžete mať vďaka ranným tréningom pod kontrolou. V určitej miere. Pohybové aktivity pomáhajú optimalizovať srdcovo-cievny systém a hoci pri cvičení môže dôjsť ku krátkodobému zvýšeniu tlaku, v dlhodobom horizonte ho dokáže znížiť – vďaka pravidelným tréningom srdce prepumpuje viac krvi, no s menším úsilím.

Dá sa ranným aeróbnym cvičením vyšportovať nižší tlak? Dá! Aj podľa štúdií uverejnených v magazíne Vacsular Health and Risk Management dochádza k najpriaznivejším zmenám krvného tlaku počas cvičenia v skorých ranných hodinách, predovšetkým okolo 7:00 hod.

Zdravšie aj na tanieri

Vaša túžba po nezdravých jedlách a neschopnosť odolať im sa zrazu zníži. Napokon, kto by chcel len tak zahodiť rannú námahu, ktorú vynaložil, aby vyzeral a cítil sa lepšie? Kombinácia pestrej stravy a cvičenie je tým najlepším, čo môžete pre svoje zdravie urobiť.
 

Odrazový mostík k dobrej nálade

Plní energie a elánu – aj to je výsledok, ktorý pocítite po pravidelnom rannom cvičení. Endorfíny sa postarajú o vaše pozitívne naladenie počas dňa, endokanabinoidy zase vo vás vyvolajú euforický pocit, ktorým sa obrníte voči stresu a nervozite. Optimistickejší pohľad na život? Eliminovanie depresie? Lepšie riešenie a zvládanie nepríjemných správ či situácií? Môže to znieť až prehnane jednoducho, ale pravdou zostáva, že (nielen) ranné cvičenie prináša viaceré psychologické benefity. V podstate ním budujete pevné základy pre každodennú prítomnosť dobrej nálady.
 

Zopár tipov na záver 

  • Jasne si špecifikujte cieľ, stanovte medziciele, výzvy. Ranné cvičenie by malo byť motivujúce, predsa len... má vás vytiahnuť z postele. 
  • Večer pred ranným cvičením si pripravte veci na tréning (oblečenie, pomôcky a pod.), aby ste sa ráno zbytočne nezdržiavali a neoberali o čas.
  • Poctivá rozcvička pred ranným cvičením je základ! Svaly sú stuhnuté viac ako večer a je potrebné dostatočne ich zahriať.
  • Začnite postupne, najskôr kratšími tréningami, neskôr pridajte na ich intenzite, frekvencii či dĺžke trvania.
  • Najlepšie signály o tom, čo je pre vás vhodné a čo vášmu organizmu nerobí dobre, vám dá iba vaše telo. Počúvajte ho. Ak aj tréning presuniete na večer, stále urobíte správny krok pre vaše zdravie – lepší tréning večerný ako žiadny.

Je článok užitočný?

2x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.Súvisiace články