Aké zdravotné problémy spôsobuje vysoká nadváha?

Nadváha nie je iba estetickou záležitosťou. Ovplyvňuje psychiku a tiež mení zdravotný stav. Bohužiaľ, k horšiemu. Problémom je nadbytočný tuk, ktorý obaľuje vnútorné orgány. Pre organizmus sa stáva záťažou, s ktorou si dokáže poradiť len do určitej miery a na určitú dobu. Aké zdravotné ťažkosti môže spôsobovať nadváha a čo robiť, aby sme sa jej zbavili?

Vysoký príjem, nízky výdaj

Nepomer medzi pohybom a príjmom jedla, respektíve vysoký príjem a nízky výdaj energie, vedú k vzniku nadváhy až obezity. Vzniknutá energetická nerovnováha sa negatívne odrazí na kvalite či dokonca dĺžke života. Nadbytočné zásoby telesného tuku, ktoré nie sú dôsledkom konkrétneho ochorenia (poruchy žliaz s vnútorným vylučovaním a pod.), môžu spôsobovaťnapríklad nasledovné:
  • Ochorenia obličiek – ľuďom trpiacim vysokou nadváhou hrozí v priemere až 3x vyššie riziko vzniku problémov s obličkami. Tie prebiehajú na rôznej úrovni, výnimkou nie je ani to, že sa vzájomne ovplyvňujú, následne znásobujú. V prípade, že nadváha prerastie do obezity, môže dôjsť k poškodeniu a chronickému zlyhávaniu ľadvín.
  • Zúženie dýchacích ciest – dýchavičnosť (aj pri nečinnosti), chrápanie, následne i tzv. spánkové apnoe („prestávky“ v dýchaní na niekoľko sekúnd) patria medzi typické problémy u ľudí s nadbytočnými kilogramami. Výnimkou nie je ani únava, do veľkej miery súvisiaca s poruchami spánku, ktoré sú často dôsledkom sťaženého dýchania. Najmä ľudia s veľkou obezitou môžu mať problém s dýchaním v polohe ležmo, kedy váha tuku tlačí na pľúca, čo sťažuje dýchanie.
  • Vznik či zhoršenie už existujúcich zdravotných problémov – rozvoj cukrovky, srdcovo-cievnych (napr. vysoký krvný tlak) a nádorových ochorení, artrózy a ortopedických ťažkostí, porúch metabolizmu a i.
  • Psychologické problémy – psychické zdravie človeka je oslabené, sebavedomie klesá, vzniká nezáujem o spoločenské stretnutia, začínajú sa objavovať prejavy zakomplexovanosti, ktoré môžu vyvrcholiť až stratou sebadôvery.

Ako sa zbaviť nadváhy?

Nadváha je predstupňom obezity. To je dobrá a zároveň zlá správa. Aj keď vás od tohto civilizačného ochorenia v podstate delí iba krok, nachádzate sa na akomsi rozmedzí, čiže v štádiu, ktoré ešte stále ponúka „jednoduchšie“ riešenia na zníženie telesnej hmotnosti. Hlavným z nich je, neprekvapujúco, zmena životného štýlu

Napriek tomu, že informácia o priaznivých účinkoch pestrej a vyváženej stravy na organizmus nie je žiadnou novinkou, pre osobu s nadváhou zmena jedálnička predstavuje obyčajne ten najväčší problém – vyžaduje si totiž dávku sebazaprenia a obmedzenie. To spočíva v tom, že pravidelná konzumácia nezdravých kalorických jedál, nekontrolované večerné a nočné vyjedanie a veľké porcie majú zrazu dostať stopku. Treba si však uvedomiť, že takéto obmedzenie rovná sa súčasne „nové nastavenie seba samého“. Ide o základnú metódu na dosiahnutie požadovaných výsledkov. Je potrebné byť trpezlivý a disciplinovaný a vyhýbať sa extrémom v podobe rýchlych redukčných diét. Držať hladovku je nesprávna cesta za úspechom.

Venujte pozornosť správnym stravovacím návykom (napr. jedzte pravidelne, viackrát denne, v intervaloch cca 3 hodiny, dodržiavajte pitný režim, preferujte kvalitné a na živiny bohaté potraviny, minimálne 4 hodiny pred spaním nič nekonzumujte a pod.). Optimálnym chudnutím, a teda mínus 1 kg za týždeň, síce docielite pomalý úbytok hmotnosti, avšak s vysokou pravdepodobnosťou trvácnosti. Eliminujete tak možné riziko jojo efektu.
 

Pohyb a cvičenie sú viac ako prospešné

Okrem úpravy stravovacích návykov je vhodné pre znižovanie telesnej hmotnosti začať s pohybovou aktivitou. Pokiaľ vám však nadváha spôsobuje zhoršenú pohyblivosť, do cvičenia sa nevrhajte zhurta. Nárazové a intenzívne hýbanie sa neodporúča z dôvodu nadmernej záťaže kĺbov či srdca. Začnite postupne. Do svojho harmonogramu zaraďte prirodzený pohyb, predovšetkým prechádzky, respektíve chôdzu. Zo začiatku postačia kratšie, nenáročné trasy, neskôr si doprajte dlhšie, náročnejšie prechádzky (chôdza do kopca, po schodoch, rýchlejšie tempo) v doobedňajších aj poobedňajších hodinách. Dobrým pomocníkom vám môže byť bežecký pás, ktorý umožní „prechádzky“ priamo doma. Postupne môžete zaraďovať rôzne cviky a tréningové zostavy a začať s posilňovaním svalstva, ktoré sa postará o formovanie postavy. Verte, že aj malé kroky sú súčasťou veľkých zmien...
 

Mohlo by vás tiež zajímať:

Je článok užitočný?

34x páčilo sa

Je nám ľúto, že sa vám článok nepáčil:
Ďakujeme. Pridajte si do obľúbených:

Team inLIVE

Tím nadšencov, odborníkov a produktových špecialistov spoločnosti inSPORTline, ktorí svojim produktom nielen rozumejú, ale zároveň ich aj sami na vlastnej koži testujú a skúšajú, čo vydržia, pretože šport milujú a pretože chcú vedieť svojim zákazníkom poradiť a odporučiť im ten najvhodnejší produkt podľa ich potrieb a svojich vlastných skúseností.



Súvisiace články